REKLAMA

norblin 02 1norblin 02 2norblin 02 0
Białołęka

bezpieczeństwo »

 

Żyjemy na bombach

  6 lutego 2009

Białołęka przoduje w statystykach znajdowania różnego rodzaju niewybuchów. W 1944 roku rozegrała się tu wielka bitwa pancerna między Rosjanami a Niemcami, którzy w rejonie Choszczówki i Białołęki Dworskiej mieli rejon koncentracji wojsk.

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0
Mieszkańcy bardzo często zgłaszają straży miejskiej różne przypadki natknięcia się na niewybuchy. Zimą jest znacznie spokojniej, bo nie prowadzi się prac budowla-nych. Za to latem zdarzają się zgłoszenia nawet kilka razy w tygodniu. Zapomnijmy o tramwaju na Białołękę. 286 mln zł na teatr w centrum Zapomnijmy o tramwaju na Białołękę. 286 mln zł na teatr w centrum Mimo dziury budżetowej w wysokości 2,2 mld zł warszawscy radni przeznaczyli ogromną kwotę na budowę teatru na pl. Defilad. W planach na najbliższe lata nie widać żadnych rezerw finansowych na linie tramwajowe na wschodnią Białołękę i na Modlińskiej. Ludzie bu-dując domy natrafiają na różne niespodzianki. Są już przeczuleni na tym punkcie, czemu trudno się dziwić. W lasach Choszczówki znalezienie niebezpiecznego że-lastwa nie jest żadnym problemem.

- Zdarzył się nawet przypadek, że bomba lotnicza została zauważona dopiero na łyżce koparki. Na szczęście nic tragicznego się nie stało - wspomina Sławomir Mostowski, kierownik referatu straży miejskiej na Białołęce.

Zgłoszenia o znaleziskach do niedawna dotyczyły niemal wyłącznie Choszczów-ki, Białołęki Dworskiej i Płud. W jednym z lasów znaleziono tzw. krowę, czyli pocisk niemieckiego miotacza min. W zeszłym roku w statystykach przez pewien czas przodowała Kobiałka. Głównie za sprawą rozpoczęcia kilku dużych budów.

Funkcjonariusze straży miejskiej zawsze przeczesują także teren wokół znale-ziska. Bywa, że w ten sposób znajdują inne żelastwa.

- Mieszkańcy boją się niewybuchów i dzwonią do nas - mówi Mostowski. - Do tej pory znajdowaliśmy granaty, pociski moździerzowe, kilkanaście dużych bomb lotniczych, rzadko amunicję od karabinów. Straż miejska po otrzymaniu zgłoszenia zabezpiecza teren do czasu przyjazdu jednostki saperów z Kazunia. Niewybuchy są wywożone na poligon i detonowane. Zdarzyło się kiedyś, że funkcjonariusze pilno-wali niewybuchu przez 30 godzin, czekając na saperów. Jest tylko jedna jednostka, która się tym zajmuje i czasem trzeba uzbroić się w cierpliwość - dodaje Mostow-ski.

W naszej dzielnicy jest wiele terenów, które powinny być sprawdzone przez sa-perów. Nowi mieszkańcy Kobiałki wskazują na cmentarz osadników niemieckich na Ruskowym Brodzie. Chcieliby go uprzątnąć, choćby przy okazji akcji Sprzątania Świata, ale nie można na jego teren oficjalnie wejść, ponieważ jest to wciąż miej-sce zagrożone eksplozjami niewybuchów.

Tymczasem ten cmentarz jest tylko symbolem urzędniczej spychologii. Miesz-kańcy od lat domagają się zaangażowania wojska do wyszukania znajdujących się w ziemi wojennych pamiątek w wielu rejonach dzielnicy. Ostatnie takie czyszczenie miało miejsce w lasach Choszczówki w roku 2001. Ponad 100 osób metr po metrze przeczesywało teren. Znaleźli ponad 250 kg groźnych materiałów wybuchowych. Ile jeszcze kryje ziemia białołęcka?

- Mieszkańcy mają swoje podejrzenia odnośnie różnych miejsc. Sprawdzenie każdego z nich wiąże się z kosztami i leży w kompetencji dzielnicy. My jedziemy tam, gdzie jest zgłoszenie znalezienia niewybuchu - podsumowuje Mostowski.

- Mamy pieniądze na cudze wojny w Afganistanie i Iraku, a jak wojsko powinno wykonać jakieś zadanie w kraju, to słyszymy, że to kosztuje i samorząd ma zapła-cić. Przecież to absurdalne - mówi mieszkaniec Choszczówki. - Niech ruszą się z koszar, w których nic pożytecznego nie robią. Mogą się zająć czyszczeniem Białołę-ki z niewybuchów w ramach ćwiczeń.

bk, oko

Wiele rejonów Białołęki wymaga wyczyszczenia przez saperów. Niestety urzędnicy wciąż stosują spychologię i mówią, że to nie ich kompetencje lub że nie mają pie-niędzy na taki cel. Tymczasem mieszkańcy nie mają wątpliwości, że utrzymywane za nasze pieniądze wojsko powinno to zrobić w ramach ćwiczeń, zamiast spędzać czas w koszarach.

.

Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

cmp moje zdrowie 2cmp moje zdrowie 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

olowkowa rekrutacja trwa 1olowkowa rekrutacja trwa 2olowkowa rekrutacja trwa 0

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 2olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 0

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

REKLAMA

autoreklama tustolica 3autoreklama tustolica 0

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida angielski 1olowkowa kraina swiatowida angielski 2olowkowa kraina swiatowida angielski 0

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA