Zmysłowość budżetu Bielan
21 stycznia 2011
Rada dzielnicy wystąpiła do miasta z wnioskiem o przyznanie dodatkowych 45 mln na realizację potrzebnych bielańskich inwestycji. Na razie dostali niecałe dwa milony.
Zaczarowane rewiry - Popiela, Swarożyca, Tytułowa
Gdzie znajduje się skrzyżowanie ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego? Prawidłowa odpowiedź to: dzielnica Bielany, osiedle Huta. Tak jest dziś. Przed wojną była tu wieś, o której nikt już nie pamięta. Kaliszówka - bo o niej mowa - istniała zaledwie kilkanaście lat.
Aż 15 mln dzielnica potrzebuje na modernizację przedszkoli nr 307, 308, 309 oraz Zes-połu Szkół nr 35 i boisk sportowych przy Gimnazjum nr 73 wraz z zagospoda-rowaniem terenu Ogniska Pracy Pozaszkolnej na Szegedyńskiej. Podobną kwotę, bo aż 14,1 mln zł, potrzeba też na budowę domu kultury "Piaski" oraz modernizację domu kultury przy ul. Goldoniego. Do tego dochodzi kolejny milion złotych na mo-dernizację lodowisk, 500 tys. na budowę mieszkań komunalnych oraz, co ciekawe, prawie 6 mln zł na zakup monitoringu, klimatyzacji i urządzeń komputerowych w celu zabezpieczenia budynku bielańskiego ratusza.
Optymizm nowo wybranych
Występowanie do miasta o pieniądze na budowę "Ogrodu Zmysłów" czy domu kul-tury "Piaski", kiedy pieniędzy brakuje na edukację i inwestycje drogowe, wydaje się być mocno dyskusyjne. Nowy burmistrz Bielan Rafał Miastowski jest - jak twierdzi - optymistą.- Podnoszenie komfortu życia nie musi ograniczać się wyłącznie do moderni-zacji komunikacji drogowej, bo oprócz nowoczesnych i przejezdnych dróg miesz-kańcom są potrzebne także rekreacyjne tereny zieleni, o bogatym programie kul-turalnym i edukacyjnym, jak i domy kultury - odpowiada krótko Rafał Miastowski.
Najważniejsze inwestycje drogowe na terenie dzielnicy leżą w gestii miasta. Chcąc więc zapewnić na Bielanach sprawną komunikację drogową, rada dzielnicy wystąpiła do miasta z wnioskiem, aby do zadań ogólnomiejskich realizowanych na terenie dzielnicy w 2011 r. wpisać następujące inwestycje: budowę drugiej nitki ul. Kasprowicza, przebudowę ul. Wólczyńskiej na odcinku od Arkuszowej do al. Reymonta wraz z brakującym przebiciem do ul. Broniewskiego, przebudowę Nocz-nickiego oraz rozpoczęcie prac projektowych nad poszerzeniem Broniewskiego na odcinku od Reymonta do Trasy Armii Krajowej.
Jaki będzie los ambitnych zamierzeń - będziemy relacjonować Czytelnikom na bieżąco. Na razie nie ugrali wiele.
- 13 stycznia radni Warszawy, z kwoty ok. 45 mln zł, o którą wystąpiliśmy, wy-gospodarowali 500 tys. zł na budowę mieszkań komunalnych, a także 1,1 mln zł na modernizację Przedszkola nr 309. Będziemy jednak zabiegać o zdobycie dodatko-wych funduszy - zapowiada Tadeusz Olechowski, rzecznik urzędu dzielnicy.
Anna Przerwa

Czy mieszkańcy ul. Doryckiej doczekają się remontu?.









































