Zmarł abp Henryk Hoser, honorowy obywatel Warszawy
13 sierpnia 2021
Były arcybiskup warszawsko-praski zmarł w piątek 13 sierpnia w wieku 79 lat.
Abp Henryk Hoser był potomkiem bardzo znanego XIX-wiecznego rodu warszawskich ogrodników. Jako często przytaczaną ciekawostkę podaje się fakt, że arcybiskup był potomkiem Piotra Hosera (1818-1904), niemiecko-czeskiego imigranta, który został głównym ogrodnikiem Ogrodu Saskiego. Ojciec i dziadek Henryka Hosera zginęli w powstaniu warszawskim, rozstrzelani przez Niemców w czasie rzezi Woli.
Henryk Hoser nie żyje
W latach 1960-1966 przyszły arcybiskup studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej. Następnie pracował na uczelni jako asystent w Zakładzie Anatomii Prawidłowej. W 1969 wstąpił do katolickiej wspólnoty pallotynów, a następnie odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Następnie udał się do Paryża, gdzie ukończył kurs języka francuskiego oraz kurs medycyny tropikalnej.
Przez wiele lat był związany z Ruandą, gdzie pracował jako misjonarz, a następnie wizytator apostolski. Po powrocie z Afryki był w latach 1996-2003 przełożonym Regii Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego i członkiem Rady Misyjnej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych we Francji. W 2004 objął funkcję rektora Pallotyńskiej Prokury Misyjnej w Brukseli.
Henryk Hoser - arcybiskup warszawsko-praski
W 2005 roku papież Jan Paweł II mianował księdza Hosera arcybiskupem, sekretarzem pomocniczym Kongregacji d/s Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Trzy lata później papież Benedykt XVI przeniósł go na stanowisko biskupa diecezji warszawsko-praskiej z zachowaniem tytułu arcybiskupiego. Abp Hoser pełnił funkcję do 2017 roku. Rok później został wysłany przez papieża Franciszka do Hercegowiny, gdzie badał sprawę nieuznanych przez Kościół katolicki, rzekomych objawień w Medziugoriu.
Za kadencji prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz rada miasta nadała arcybiskupowi tytuł honorowego obywatela Warszawy.
(dg)