REKLAMA

Bemowo

inwestycje »

 

Zielony asfalt na Bemowie? Na skrzyżowaniu Powstańców i Górczewskiej

  28 stycznia 2014

alt='Zielony asfalt na Bemowie? Na skrzyżowaniu Powstańców i Górczewskiej'
Źródło: UD Bemowo

Choć hasło o "drugiej Irlandii" swego czasu promował mocno rząd, to są szanse, że prawdziwa zielona wyspa powstanie na Bemowie. I nie mówimy tu o ostoi dobrobytu, a skrzyżowaniu w kolorze mocno nietypowym.

REKLAMA

Urząd dzielnicy chce, by skrzyżowanie Powstańców Śląskich i Górczewskiej zmieniło wygląd - poczynając od samego przecięcia ulic, a kończąc na jego najbliższych okolicach. - Chcemy, by to miejsce służyło nie tylko kierowcom, ale też mieszkańcom, dlatego planujemy realizację pomysłu, zmieniającego to skrzyżowanie w zupełnie nową przestrzeń miejską - mówi Mariusz Gruza, rzecznik ratusza.

Na czym mają polegać zmiany? Najbardziej widoczną będzie ta zmieniająca całkowicie kolor skrzyżowania - przybierze ono szmaragdową barwę, a granice staną się rodzajem bulwaru dla pieszych, wydzielonego mocnym, kontrastowym pasem.

W pobliżu bloku JW Construction powstanie wkomponowany w murek pawilon. Może tu być biblioteka, kawiarnia, dom kultury czy miejsce spotkań bądź warsztatów społecznych. Władze dzielnicy planują przekazać ten obiekt ArtBemowi.

W miejscu, gdzie jeszcze kilka sezonów temu stawiano lodowisko, projektowana jest tzw. Polana. Ponieważ sytuacja własnościowa tego terenu nie jest uregulowana, wielkich inwestycji tu nie może być - ingerencję ograniczono do przenośnych mebli parkowych i miejskich, ewentualnie mogłoby tu powstać pole do minigolfa.

Ostatni narożnik to planowany Plac Targowy. Tu przestrzeń ma być wypełniona tartanem lub kauczukiem, z wyniesieniami umożliwiającymi relaks pod szklanymi, zielonymi panelami, ale także sezonowy handel.

Tyle teorii. Jak to wygląda w praktyce? - Chcielibyśmy, aby prace rozpoczęły się jeszcze w tym roku - mówi Mariusz Gruza. - Mogłyby być skoordynowane z budową linii tramwajowej, skoro i tak to skrzyżowanie będzie przebudowywane. Taki eksperyment już był przeprowadzony - mówi Wojciech Tumasz. - W 2009 roku we Wrocławiu zrobiono pomarańczowy asfalt u zbiegu ul. Powstańców Śląskich i Swobodnej. Przewidywany koszt - około 2 mln zł, które pochodzić będą z budżetu dzielnicy. Obecnie rozmawiamy z drogowcami nad możliwością realizacji naszego zamiaru.

Kłopot bowiem w tym, że przepisy nie wskazują jednoznacznie, czy zielony asfalt może być zastosowany na skrzyżowaniu, czy nie. Możliwe są bowiem barwienia masy bitumicznej, ale na niektórych powierzchniach - jako wyznacznik kontrastowy na przejściach dla pieszych czy na ścieżkach rowerowych. Jednak wybarwienie całego skrzyżowania to nadal ewenement. - Urząd dzielnicy powinien zwrócić się o pozwolenie na zastosowanie barwionego asfaltu do Ministerstwa Infrastruktury. Jeżeli taką zgodę otrzyma - w ramach eksperymentu - nie będzie przeszkód w zrobieniu zielonego skrzyżowania - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

- Taki eksperyment już był przeprowadzony - zauważa Wojciech Tumasz, działacz SISKOM-u. - W 2009 roku we Wrocławiu zrobiono pomarańczowy asfalt u zbiegu ul. Powstańców Śląskich i Swobodnej. Dzięki temu jasno było pokazane, gdzie zaczyna się i kończy skrzyżowanie, łatwiej było je przejechać. W Warszawie rzeczywiście kolorowy asfalt jest tylko miejscowo, zielona wyspa na Górczewskiej byłaby pierwszym takim miejscem w stolicy.

(wt)

Co sądzą o takim rozwiązaniu nasi czytelnicy? Czekamy na opinie: redakcja@gazetaecho.pl.

 

REKLAMA

Komentarze (18)

# z Bielan

28.01.2014 21:40

Ciekawy pomysł! trzeba będzie jednak zadbać o czyszczenie powierzchni skrzyżowania i konserwację. Oznaczone na czerwono przejścia dla rowerzystów po kilku tygodniach są bardziej czarne, niż czerwone.

# Moherozol

29.01.2014 08:41

POroniony pomysł!
Na zielonym asfalcie będzie bardziej widoczny brud nie tylko z ogumienia, ale i plamy oleju z silników.
Zamiast zielonego asfaltu proponuję położenie bardziej wytrzymałego.
Za położenie asfaltowego syfu jak na odcinku Górczewskiej na wysokości Tesco, powinna być kara śmierci poprzedzona publiczną chłostą.

# rex

29.01.2014 09:51

PO-wcom już się całkiem je.ie w głowach z dobrobytu. Za pracę się weżcie ćwoki, a nie asfalt na zielono malować !!!

REKLAMA

# abc

29.01.2014 12:10

jest super!!!!!!!!!!!!

# jurek s

29.01.2014 12:12

#rex napisał(a) 29.01.2014 09:51
PO-wcom już się całkiem je.ie w głowach z dobrobytu. Za pracę się weżcie ćwoki, a nie asfalt na zielono malować !!!

Tak! Wszystko powinno być szare, brzydkie i odrapane. I zakaz picia piwa przy Alei Sportów Miejskich też mi się podoba. Dla zasady.

# z okolicy

29.01.2014 12:12

Ciekawy i warty realizacji pomysł.
To miejsce to jedno z centrów dzielnicowych i już obecnie, mimo bardzo słabych warunków dla ruchu pieszego jest on tutaj zaskakująco duży.
Zresztą od ponad miesiące Górczewska ma już swoją obwodnicę, więc każda inicjatywa uspokajająca ruchu na te ulicy i zwiększające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów jest na plus.

REKLAMA

# bemowianka

29.01.2014 13:27

Poproszę nie zapominajcie o krańcach Bemowa!!!
Proszę
- dokończcie chodnik wzdłuż ul. Powstańców Śląskich miedzy ul. Wrocławską a ul. Piastów Śląskich;
- Zapewnijcie dobre oświetlenie i przejścia z sygnalizacją świetlną na ul. Żołnierzy Wyklętych - obok powstaje nowa podstawówka a o wypadek przy obecnym oświetleniu nie trudno.
- pozwólcie, by wszystkie dzieci, które będą szły do szkoły przy ul. Zachodzącego Słońca miały możliwości dojścia tzw. suchą stopą po chodnikach a nie po jezdniach.
Tak wtedy uznam, że warto inwestować w nowy designe (wygląd) skrzyżowania ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich - czemu nie :-)

# zjelonek

29.01.2014 14:14

Kolejny pomysł ratusza jak zmarnować pieniadze z naszych podatków. I jest to czyste bicie piany - jeszcze się nie zaczęło a juz oczekiwane są trudności , bo "nie wiadamo czy ministerstwo " . To wygląda na uporczywe lasowanie się kolesi b. p. burmistrza, który jakoby tak bardzo kochał Bemowo że śmignął do Ratusza na pierwszy gwizdek . Tylko dlaczego nadal lansuje sie za nasze podatki, rozsyłając z Urzędu Bemowa mieszkańcom listy o wylosowaniu na dzielnicowe zajęcia ze swoim zdjęciem na papierze Urzędu Miasta , na dodatek droższą przesyłką priorytetową.
Nie zdziwię się jesli z powodu zielonego asfaltu budowa linii tramwajowej znów się opóźni, ani jeśli nasz b.p. burmistrz będzie kandydował na prezydenta Warszawy zamiast swojej szefowej, której przecież czas na emeryturę.

# zjelonek

29.01.2014 14:25

#z okolicy napisał(a) 29.01.2014 12:12
każda inicjatywa uspokajająca ruchu na te ulicy i zwiększające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów jest na plus.
Jakoś żadnego uspokojenia nie widzę - wloty po 3-4 pasy , wyloty po 2-3 . nadal brak wysepek za prawoskretami , co skraca drogę pieszego przez horendalnie szerokie jezdnie. A te tłumy pieszych na tym skrzyżowaniu to pasażerowie przesiadajacy się z powodu cięcia linii. Drogi dla rowerów wzdłóż Powstańców w stronę Człuchowskiej tez nie zauważyłem no ale to koncepcja - tylko jak sie ma do podobno już podpisanej umowy na budowę linii tramwajowej ?

REKLAMA

# stts

29.01.2014 14:33

Nie otwarto nawet ofert jeszcze, a co dopiero podpisanie umowy na budowę. Pomysł ciekawy, ale kto będzie chciał siedzieć na tych ławkach przy tak dużym, ruchliwym i hałaśliwym skrzyżowaniu? Urządzenie i zagospodarowanie narożników to dobry pomysł, ale to są wizualizacje i tylko one dobrze wyglądają, w rzeczywistości nie będzie już tak różowo. Zaś ten kolor skrzyżowania, czy ja wiem, pewnie szybko zostanie zabrudzony i efekt będzie słaby. Takie dosyć przedwyborcze zapowiedzi aby udobruchać wyborców, nie ma ważniejszych rzeczy?!

# Jan

29.01.2014 14:50

jurek s: nie kompromituj się chłopie;) stts: ważniejsze rzeczy są dostrzegane (vide bemowianka) niestety, najwyraźniej nie przez naszych marzycieli z Ratusza. To kiedy malowanie płotów? BTW: czy Was tez "rozłożyła" ta wymyślna zjeżdżalnia przy budynku JW i psina bawiąca się na ślicznym, czystym trawniku obok skaczących na trampolinie?:D Śmiech na sali.

# BeMózg

29.01.2014 16:03

Ten artykuł na pewno pisał facet, skoro jego zdaniem zielone skrzyżowanie będzie szmaragdowe...

REKLAMA

# Heniek2

30.01.2014 15:02

Mam nadzieję, że to pomysł po wybudowaniu stacji metra a nie przed...

# stts

30.01.2014 17:04

Chcą aby prace zaczęły się jeszcze w tym roku a stacji metra to nie wybudują w najbliższych pięciu latach ;)

# miś wiecznie żywy

08.02.2014 15:43

On nadal istnieje. Miś to symbol głupich realizacji władzy, tworzonych dla jej autopromocji . Czym innym jak nie nowym misiem jest zielone skrzyżowanie? Stanisław Bareja pewnie się w grobie przewraca, bo takiego stężenia głupoty, to od czasów walki ze stonką nawet za PRLu nie było.

REKLAMA

# wblociepokolana

11.02.2014 09:03

wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto, na kolorowy asfalt kasa jest, a na zrobienie kawałka chodnika przy lazurowej (między Górczewską a Narwikiem) już nie? ludzie codziennie muszą się przeprawiać przez błoto po kolana albo nadrabiać przechodząc w tą i z powrotem na druga stronę ulicy. Może najpierw niech się szanowne władze dzielnicy zajmą takimi "drobiazgami" a dopiero potem niech malują trawę na zielono.

# włodek

11.02.2014 09:09

#wblociepokolana napisał(a) 11.02.2014 09:03
wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto, na kolorowy asfalt kasa jest, a na zrobienie kawałka chodnika przy lazurowej (między Górczewską a Narwikiem) już nie? ludzie codziennie muszą się przeprawiać przez błoto po kolana albo nadrabiać przechodząc w tą i z powrotem na druga stronę ulicy. Może najpierw niech się szanowne władze dzielnicy zajmą takimi "drobiazgami" a dopiero potem niech malują trawę na zielono.

Asfalt zielony czy normalny kosztuje tyle samo

 mck

12.02.2014 09:56

Zielony asfalt niech pozostanie na wizualizacjach. Wygląda ciekawie, ale to kosztowna zmiana, utrzymanie go w czystości będzie bardziej kosztowne (będzie widać ślady opon, wyraźniej będzie widać plamy oleju, brud po zimie), oznakowanie poziome jest mniej widoczne, ewentualne łaty po awariach instalacji podziemnych będą bardziej widoczne. Lepiej by te pieniądze przeznaczono na coś bardziej przydatnego. Katarem czy Dubajem jeszcze nie jesteśmy, żeby pozwalać sobie na takie fanaberie.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy