ZGN się nie wyrabia
25 listopada 2011
Wawerski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, pomimo starań, nie nadąża za wciąż rosnącymi potrzebami mieszkańców dzielnicy. A ci skarżą się na warunki, w których mieszkają, jednak rzeczywistość jest nieubłagana - niemal połowa ludzi zalega z płatnościami za czynsz.
Po latach dawne wille letniskowe wciąż służą jako mieszkania dla najbiedniejszych. I tu rodzi się problem - potrzeba ciągłych remontów i napraw.
- ZGN na bieżąco remontuje budynki komunalne. W tym roku na ten cel przeznaczono o 100 tys. zł więcej niż planowano. ZGN regularnie dokonuje też przeglądów budynków, czego wymagają przepisy bezpieczeństwa - mówi rzecznik urzędu dzielnicy, Andrzej Murat.
Wawerski ZGN zarządza 1811 lokalami mieszkalnymi i użytkowymi w 319 budynkach, w tym 1745 mieszkalnymi.
Co z niepłacącymi? ZGN składa do sądu wnioski o ich eksmisję. Sąd podejmuje decyzję, co będzie dalej z dłużnikami. Najubożsi mieszkańcy mogą składać wnioski o ulgi mieszkaniowe. W ubiegłym roku wydano 46 decyzji o umorzeniu zaległości czynszowych i 65 rozkładających zaległości na raty.
I kolejka oczekujących...
Wniosek o przydział mieszkania komunalnego złożyć może każdy, kto nie ma tytułu prawnego do innego mieszkania (spółdzielczego, własnego).- Przy radzie dzielnicy działa komisja mieszkaniowa, która przeprowadza wizje lokalne u wnioskodawców oraz wydaje opinie, które są brane pod uwagę przez zarząd dzielnicy, który podejmuje decyzję, czy umieścić wnioskodawcę na liście do przydziału mieszkania czy nie - wyjaśnia Andrzej Murat, rzecznik wawerskiego ratusza.
Lista mieszkaniowa, na której widnieją osoby oczekujące na lokal komunalny, jest długa. Obecnie jest na niej 300 nazwisk, choć w minionych latach przybyło 160 mieszkań w Falenicy.
Anna Sadowska