REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

drogi

 

Żeromskiego wciąż bez drogi rowerowej. Już sześć lat opóźnienia

  19 stycznia 2022

Żeromskiego wciąż bez drogi rowerowej. Już sześć lat opóźnienia
źródło: ZDM

Przeglądając rowerowe podsumowanie 2021 roku można odnieść wrażenie, że drogi powstają wszędzie poza jedną z najważniejszych ulic Bielan. Drogowcy od lat nie zrealizowali projektu wybranego w budżecie obywatelskim i nic nie wskazuje na to, by zamierzali rozwiązać problem.

REKLAMA

Marszałkowska, Anielewicza, Jana Olbrachta, Wybrzeże Helskie, południowa obwodnica Warszawy, Meissnera, Umińskiego, Mickiewicza, Konstruktorska, Światowida, Domaniewska, Idzikowskiego - lista warszawskich ulic, na których powstały w ubiegłym roku odcinki dróg lub pasów dla rowerów jest dość długa. Większość z wymienionych inwestycji to dzieło Zarządu Dróg Miejskich, który był zobowiązany do budowy drogi na Żeromskiego do... grudnia 2015 roku.

REKLAMA

Żeromskiego nie dla rowerzystów

Żeromskiego to nie tylko jedna z głównych i najbardziej ruchliwych ulic w dzielnicy, ale także ostatnia arteria Bielan, na której nie ma drogi rowerowej. Teoretycznie rowerzyści powinni korzystać z jezdni, ale większość z nich czuje przed tym duże obawy. W 2014 roku prawie 2100 mieszkańców Bielan poparło w głosowaniu wyznaczenie pasów dla rowerów na odcinku od Romaszewskiego i Sacharowa do Perzyńskiego i Podczaszyńskiego. Zgodnie z regulaminem budżetu obywatelskiego prace miały zakończyć się we wspomnianym wcześniej terminie: w grudniu 2015 roku.

Już po głosowaniu mieszkańców Zarząd Dróg Miejskich zmienił projekt, zamiast pasów rowerowych obiecując dwie drogi, których budowa byłaby nieporównywalnie droższa. Drogowcy próbowali nawet znaleźć wykonawcę, ale - zgodnie z przewidywaniami - zabrakło pieniędzy. Później tłumaczyli, że nie mogą prowadzić jednocześnie zbyt wielu inwestycji, a następnie zabrali się za... przesuwanie kilkuletniej drogi rowerowej na Sokratesa. Od czasu głosowania w sprawie Żeromskiego ZDM zdążył skończyć też kilka innych inwestycji.

REKLAMA

Będzie drugie podejście?

Za próbę ponaglenia drogowców można uznać propozycję zgłoszoną przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Tytuł projektu "Ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Żeromskiego między ul. Sacharowa a ul. Perzyńskiego #bielanynarower" mówi sam za siebie, ale duże wątpliwości budzi widniejąca obok niego kwota. Pół miliona złotych to zdecydowanie za mało pieniędzy, jednak wersja projektu dostępna obecnie na stronie budżetu obywatelskiego z pewnością nie jest ostatnią.

- Uzupełnienie brakującego odcinka ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Żeromskiego między ścieżką kończącą się zaraz za rondem Haliny Szwarc a ścieżką wzdłuż ul. Perzyńskiego - czytamy w opisie propozycji. - Droga rowerowa o powierzchni asfaltowej powstałaby w miejscu chodnika tuż przy samej jezdni po południowej stronie ulicy. Aby zwiększyć jej szerokość, dopuszcza się jej poszerzenie o fragment trawnika. W ramach projektu dodatkowo zamontowane zostaną stojaki na rowerowy kawałek przed ul. Perzyńskiego.

Na razie nie wiadomo, czy projekt zostanie dopuszczony do głosowania mieszkańców. Jak dowiedzieliśmy się w ZDM, w ostatnich miesiącach w sprawie drogi rowerowej na Żeromskiego nie wydarzyło się nic nowego.

(dg)

 

Komentarze (4)

# Szenko

19.01.2022 19:39

Kurcze, to jest dosłownie kwestia wiadra farby. Tam jest JEDEN szeroki pas, nawet bez wydzielonej DDR czuję się dość bezpiecznie. Urzędnicy to jest naprawdę stan umysłu.

# słaby

20.01.2022 09:14

A może uspokoić przy okazji ruch samochodów bo widzę że podwyżka mandatów nic nie dała, brak jest nie tylko ścieżki ale przydałyby się nasadzenia i może dałoby się wygospodarować kilkadziesiąt miejsc parkingowych dla mieszkańców - wszyscy by zyskali

# pZz

21.01.2022 09:20

@Szenko Wymalowanie buspasa na Lopuszanskiej to tez byla kwestia wiaderka z farba, a wymyslenie koncepcji i realizacja trwaly lata swietlne.

# Szenko

23.01.2022 11:56

#pZz napisał(a) 21.01.2022 09:20
@Szenko Wymalowanie buspasa na Lopuszanskiej to tez byla kwestia wiaderka z farba, a wymyslenie koncepcji i realizacja trwaly lata swietlne.

Boją się, że jak wszystko zrobią szybko, to się staną niepotrzebni i ktoś ich wyleje na zbity ryjec
więcej na forum

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA