Zbadaj się! Zostań w grze!
13 czerwca 2005
Od 14 czerwca 2005 roku będzie można w Warszawie wykonać bezpłatny test na obecność we krwi wirusa HCV, powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C).
Rozpoczęciu badań towarzyszyć będzie happening na ul. Marszałkowskiej (przed Galerią Centrum). Wczesnym popołudniem osoby w strojach sędziów piłki nożnej rozdawać będą przechodniom żółte kartki. Znajdzie się na nich informacja o chorobie, grupach ryzyka oraz apel o przebadanie się pod kątem zarażenia wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (HCV - Hepatitis C Virus).
Miejsce badań: Centrum Medicover, ul. Dzika 4, tel. (0-22) 95-96. Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną. Badania będą przeprowadzane do wyczer-pania puli.
Inauguracja kampanii "Zostań w grze!" miała miejsce 4 marca 2005 w Krakowie w trakcie Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Forum Zakażeń zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Rozpoczęciu kampanii towarzyszył happening na krakowskim Rynku. Osoby w strojach sędziów piłki nożnej rozdawały przechodniom żółte kartki. Znajdowała się na nich informacja o chorobie, grupach ryzyka oraz apel o przebadanie się pod kątem zarażenia wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (HCV - Hepatitis C Virus).
W czerwcu 2005 przewidziane jest zorganizowanie serii bezpłatnych konsultacji lekarskich oraz badań diagnostycznych na obecność wirusa HCV. Obejmą one pięć miast: Wrocław, Kraków, Poznań, Bydgoszcz i Warszawę. Akcji towarzyszyć będą happeningi z żółtymi kartkami.
Finał kampanii nastąpi 1 października 2005, który ogłoszony został Między-narodowym Dniem Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C. W tym dniu podczas konferencji prasowej w Warszawie zostaną podsumowane rezultaty pod-jętych działań. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli przedstawiciele organizatorów oraz największe polskie autorytety w dziedzinie chorób zakaźnych.
WZW C w Polsce
Z danych statystycznych wynika, że w Polsce jest około 730 tys. (dane Polskiej Grupy Ekspertów HCV) osób zakażonych HCV. Do 2004 roku wykryto zaledwie około 15 tys. przypadków zakażenia, co stanowi ok. 2% wszystkich osób chorujących na tę chorobę. W Polsce istnieje bardzo mała świadomość na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C. Ludzie nie zdają sobie sprawy, kto jest zagrożony tą chorobą i w jaki sposób można się nią zarazić. Zmniejszyła się również liczba osób leczonych.Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest często nazywane "cichą epidemią". Uszkodzenie funkcji wątroby może przebiegać bezobjawowo, przez wiele lat, prowadząc ostatecznie do groźnego stanu, jakim jest marskość wątroby. W zaawansowanej marskości jedynym skutecznym sposobem leczenia jest transplantacja wątroby. Nieleczona marskość wątroby może prowadzić do powstania nowotworu tego narządu. W odróżnieniu od wirusów typu A i B, nie ma obecnie szczepionki, która pomogłaby uchronić się przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C. Istnieją natomiast coraz bardziej skuteczne metody leczenia tego schorzenia za pomocą interferonu i rybawiryny. Powodzenie terapii uzależnione jest między innymi od wczesnego wykrycia choroby. Dlatego tak ważne jest wykonanie badań pod kątem obecności wirusa w organizmie.
* * *
Dodatkowe informacje o przebiegu kampanii "Zostań w grze!", jak również infor-macje dotyczące WZW C można znaleźć na stronach internetowych: www.hcv.pl i www.Hep-Links.com.Obecnie kampanię społeczną "Zostań w grze!" wspierają: firma Roche Polska sp. z o.o., Medicover, Konsultant Krajowy ds. Chorób Zakaźnych, Polska Grupa Ekspertów HCV, Fundacja Św. Jerzego, Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą "Życie po przeszczepie". Patronat medialny nad kampanią objęły tygodnik Ozon, tygodnik Tina oraz Poradnik Medyczny.pl.