Geodeci szykują regaty
15 czerwca 2005
Aż 65 załóg, w tym wiele wystawionych przez władze samorządowe, m.in. urząd marszałkowski województwa mazowieckiego, urząd miasta stołecznego Warszawy, starostwo powiatowe i urząd miejski w Legionowie, urząd gminy Jabłonna, Pomiechówek, Nieporęt, Wieliszew, weźmie udział 17-18 czerwca br. w 10 Regatach Żeglarskich organizowanych przez Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne pod patronatem wojewody mazowieckiego. Żeglarze-amatorzy rywalizować będą w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim. Będzie na co popatrzeć.
Zawody żeglarskie przewidziano na dwa dni. W piątek 17 czerwca o godz. 10.30 nastąpi inauguracja regat o Puchar Wojewody Mazowieckiego, których zakończenie nastąpi o godz. 17.30, a ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród i występami artystycznymi - o godz. 19.30. Akcentem kończącym pierwszy dzień regat będzie o 22.30 pokaz sztucznych ogni, co jak obiecują organizatorzy, będzie na pewno wielkim przeżyciem.
W sobotę 18 czerwca o godz. 10.30 załogi będą się zmagać w regatach o Błękitną Wstęgę Jeziora Zegrzyńskiego. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród przewidziane jest na godz. 13.30.
Zmagania na wodach Zalewu Zegrzyńskiego zapowiadają się bardzo ciekawie, tym bardziej, że oprócz załóg wystawionych przez samorządy w rywalizacji wezmą udział zagraniczni goście z Berlina i Saint Petersburga, a także reprezentanci m.in. MSWiA, Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Mennicy Państwowej, Marynarki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, firm inwestorskich, developerskich, projektowych, budowlanych, drogowych. Atrakcji i emocji na pewno nie zabraknie.
Zawsze warszawska i dla Warszawy
Organizator imprezy - Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne - powstało w 1950 roku jako Miejskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne Rady Narodowej w m. st. Warszawie, przekształcone wkrótce w Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne (WPG).Przez 55 lat firma wykonywała opracowania geodezyjne i pomiary najpierw na potrzeby odbudowywanej z ruin Warszawy, później - nowego budownictwa. Przez wiele lat jako jedyna wykonywała zadania kartograficzne i geodezyjne na terenie Warszawy.
Dziś przedsiębiorstwo jest jedną z największych i najbardziej doświadczonych firm geodezyjnych w Polsce, a jego podstawowa działalność to geodezja inżynieryjno-przemysłowa. WPG prowadzi kompleksową geodezyjną obsługę inwestycji, opracowuje mapy do celów projektowych i prawnych, monitoruje budynki i konstrukcje. Najważniejsi klienci firmy to Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Sejmu RP, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy i jego spółki; a także największe firmy na rynku budowlanym: HOCHTIEF Polska, Mostostal Warszawa, Dromex, Budimex, WARBUD.
Inną sferą działalności jest ta związana z geomatyką, czyli opracowywaniem dokładnych danych geodezyjnych i ujęcie ich w informatycznych bazach danych. Aktualnie powstają bazy danych geoprzestrzennych dla Warszawy oraz dla województwa kujawsko-pomorskiego.
Fachowcy WPG stworzyli także autorski program - system WuPeG 2000 - pozwalający zarządzać katastrem gruntów, budynków i lokali w urzędach administracji państwowej i samorządowej. Inna baza danych funkcjonująca w mieście - Mapa Cen - dostarcza administracji rządowej i samorządowej informacji o cenach transakcyjnych nieruchomości. Jest przy tym źródłem informacji dla rzeczoznawców majątkowych o przeprowadzonych transakcjach.
Zabytki nowe budowle
WPG to firma warszawska, związana z miastem od podstaw i od gruntu. Bez ekspertów z Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego, bez rozpoznania terenu, bez pomiarów, bez znajomości podłoża, w powojennej Warszawie nie można by postawić żadnego gmachu. Wygląd współczesnej Warszawy to w dużym stopniu zasługa Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego. Od początku istnienia eksperci WPG czuwają nad budową najważniejszych stołecznych budowli.Od lat firma prowadzi inwentaryzację fotogrametryczną zabytków Warszawy, wciąż istniejących i tych nie odbudowanych po wojnie. Na podstawie przedwojennych pomiarów i zdjęć odtwarza obraz Warszawy sprzed 1939 roku. W ten sposób geodeci odtworzyli plany zabudowy Zamku Królewskiego, które posłużyły jego odbudowie. Teraz uczestniczą w pracach remontowych Zamku i Arkad Kubickiego. WPG realizowało także pomiary geodezyjne przy pracach remontowo budowlanych nieomal wszystkich warszawskich zabytków, m.in. Pałacu Pod Blachą, Pałacu w Wilanowie. Dzięki pracom geodezyjnym WPG aktualnie powstają: Warszawskie Centrum Finansowe, FIM Tower, hotel InterContinental, Złote Tarasy, Rondo 1, Warszawskie Metro.
Firma nadal zbiera dane geodezyjne dotyczące Warszawy, przygotowuje kompletną mapę miasta w wersji elektronicznej, opracowała ortofotomapę, czyli dokładną mapę powstałą ze zdjęć lotniczych, opartą o współrzędne geodezyjne Warszawy. Wykonała też około 80 procent bazy danych topograficznych miasta.
Jedna z ostatnich prac WPG, to opracowanie fragmentu mapy pokazującej zniszczenia Warszawy - skutek bombardowań w 1939 roku oraz podczas i po Powstaniu Warszawskim. Najprawdopodobniej mapa ta uzupełni raport przygotowany przez prof. Wojciecha Fijałkowskiego na temat strat wojennych miasta. Trójwymiarowa mapa miasta powstanie m.in. na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.
jzv