REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

samorząd

 

Zasady podatku śmieciowego znów zmienione. Dwie stawki

  17 grudnia 2021

Zasady podatku śmieciowego znów zmienione. Dwie stawki
źródło: MPO

W nocy 16/17 grudnia w warszawskim ratuszu trwały gorączkowe prace nad projektem nowej opłaty za wywóz śmieci. Przyjęte w listopadzie zostały już unieważnione.

REKLAMA

Przypomnijmy: w ubiegłym miesiącu warszawscy radni przyjęli kolejną w ostatnim czasie zmianę sposobu naliczania podatku śmieciowego, czyli opłaty za wywóz odpadów. Dla większości mieszkańców miała ona oznaczać podwyżkę od 1 stycznia. 16 grudnia Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała sposób naliczania opłaty od powierzchni mieszkania i unieważniła uchwałę Rady Warszawy. Bio produkty z błyskawiczną dostawą do domu. Poznaj sklep Yesha! Bio produkty z błyskawiczną dostawą do domu. Poznaj sklep Yesha!
E-zakupy to trend, który z roku na rok rośnie w siłę. Według sondaży - online zamawiamy już nie tylko książki, ubrania czy elektronikę, ale coraz częściej także artykuły spożywcze, szczególnie te z ekocertyfikatem. Szacuje się, że ich sprzedaż w samym tylko 2020 roku wzrosła o ponad 100%. Pierwsze miejsce pod kątem zainteresowania produktami bio niezmiennie zajmuje Warszawa. Szukasz sprawdzonego sklepu w stolicy, gdzie zrobisz ekozakupy bez wychodzenia z domu, a zamówienie odbierzesz nawet tego samego dnia? Czytaj dalej!

Totalny chaos

Zdaniem wielu mieszkańców zabierających głos w internecie rozliczenie na podstawie wodomierza było sprawiedliwe, a jedyny problem stanowiła zbyt wysoka stawka przyjęta przez warszawskich radnych. W czwartek 16 grudnia RIO stwierdziła, że uchwała jest nieważna.

RIO wskazała, że samorząd nie ma prawa różnicować wysokości podatku śmieciowego w zależności od powierzchni mieszkania. Urząd miasta nie zgadza się z taką interpretacją przepisów, ale nie było wyjścia: w nocy z czwartku na piątek, "na kolanie", powstał nowy projekt uchwały.

REKLAMA

Będzie ryczałt

W czwartek późnym wieczorem sesja online Rady Warszawy została przerwana a samorządowcy zostali poproszeni o ponowne połączenie się w piątek o godz. 10:00. Po południu przegłosowana została zasada naliczania podatku śmieciowego ryczałtowo: 85 zł w blokach i 107 zł w domach jednorodzinnych. Taka stawka oznacza taką samą stawkę dla właścicieli domów. Mieszkańcy bloków mieli płacić za śmieci od 52 zł do 99 zł, więc zmiana jest korzystna tylko dla właścicieli dużych mieszkań.

- Sekretarz urzędu miasta Włodzimierz Karpiński powiedział, że według nowych zasad 40% warszawiaków będzie płacić mniej, z czego wynika, że dla większości mieszkańców będzie to jeszcze większa podwyżka, niż planowano w listopadzie - przekazał nam warszawski radny Wiktor Klimiuk, który głosował przeciwko projektowi uchwały.

(dg)

.
 

Polecamy

Komentarze (34)

# Mich

17.12.2021 17:51

I znowu całkowicie ideologiczny artykuł

# WkurzonyChopin

17.12.2021 18:23

To jest złodziejstwo. Ktoś, kto sam mieszka, za jeden woreczek śmieci, wyrzucony w miesiącu, zapłaci jak za złoto. Nieudolni urzędnicy chcą się wzbogacić kosztem mieszkańców. Tyle, że ci sami urzędnicy robią wszystko, by uciekać z Warszawy. Warszawa nie jest dla wszystkich. Warszawa jest dla ideologii, cwaniactwa i złodziejstwa.

# Uhuhu

17.12.2021 20:23

Haha. To jest naprawde smieszne.
Zrobcie jeszcze znizki dla gejow i zaszprycowanych na zvida.

REKLAMA

# HGW...

17.12.2021 20:35

To jakiś kabaret w wydaniu PO

# prorok

17.12.2021 21:32

PO ewidentnie chce oddać rządy w Warszawie. Wiedzą, że nie wygrają kolejnych bo Warszawa przez wolski nieład zbankrutuje...

# Tubylec

17.12.2021 22:18

Podwyżka dla 80% mieszkańców względem tej z listopada. Emeryci w małych mieszkaniach to pewnie łapią się za głowę, co rządzący stolicą wyczyniają. Ale wiadomo, to nie jest elektorat, którym trzeba się przejmować. Wygląda to jakby w ostatnich chwili okazało się, że jednak pieniędzy w kasie nie starczy i trzeba skądś dosypać. I najlepiej jak będzie można jeszcze winę za podwyżki zwalić na kogoś innego, tłumacząc się niechęcią polityczną.

# xxx

17.12.2021 22:52

Haha, najpierw miało być wg licznika, bo jak Trzaskowski opowiadał "To jedyny sprawiedliwy sposób i nie będziemy działać niesprawiedliwie", potem jakoś zapomnieli co sprawiedliwe a co nie i już liczniki do kosza. Sprawiedliwy metraż. Teraz jednak nie- sprawiedliwie jednak będzie jak wszyscy zapłacą najwięcej. I to teraz jest sprawiedliwe. A może zamiast topić miliony na bezużyteczną kładkę przez Wisłę i metro robiące zygzaki pod nowymi osiedlami dveloperów na Pradze, przeznaczyć te pieniądze na dopłaty do śmieci? Czy to także niesprawiedliwe by było?

# myslacy

18.12.2021 00:00

Za parę dni okaże się że to też jest niesprawiedliwe i będzie kolejna rewolucja. Może tym razem od ilości okien w mieszkaniu? Oczywiście sprawiedliwiej, oznacza drożej czyli np. 1 okno w mieszkaniu - 100 zł, 2 okna - 150 zł. itd. Inaczej być nie może, każde następne "sprawiedliwiej" oznacza "dużo więcej".

# AKH

18.12.2021 01:04

Nie ma idealnego rozwiązania bo każdy człowiek produkuje jakieś odpady, jeden więcej, drugi mniej ale gdyby nawet liczyć opłatę od osoby to i tak nie ma jak sprawdzić ile na prawdę osób mieszka w danym mieszkaniu czy domu. Teraz ludzie mieszkają nie tam gdzie są zameldowani i tak można sprytnie ominąć płacenie za śmiecie. No i zawsze będzie tak, że co by nie wymyślili to jakaś grupa społeczeństwa będzie poszkodowana.

# awe

18.12.2021 12:06

nie mogę się doczekać aż ta ekipa zacznie rządzić całą Polską xD

# nnn

18.12.2021 12:45

#awe napisał(a) 18.12.2021 12:06
nie mogę się doczekać aż ta ekipa zacznie rządzić całą Polską xD
Władze Warszawy znalazły się dokładnie w takiej sytuacji jak obecny rząd. Cokolwiek wymyślą ktoś protestuje, że niezgodne z prawem ale nie daje w zamian żadnych konstruktywnych propozycji. Ciekawe czy spółdzielnie mieszkaniowe oprotestują też ten ryczałt za śmiecie, a jeśli tak, to co dalej?

# Marek_W

18.12.2021 13:12

Tak naprawdę jedynym sensownym rozwiązaniem jest powrót do pierwotnego sposobu opłat za śmieci czyli od od ilości osób przebywających w lokalu....to ludzie a nie metry kwadratowe czy zużycie wody odpowiada za ilość śmieci, Polacy dają sobie robić wodę z mózgu tłumaczeniem że miasto jest bezsilne w kwestii ustalenia liczby mieszkańców, to skoro miasto jest bezsilne i Państwo też to może idąc tym tokiem rozumowania zaczniemy wyręczać policję i sądy? nikt sobie nie zadaje podstawowego pytania "po co nam ten miś? ludzie dają się manipulować jak dzieci, jak za komuny w telewizji powiedzieli więc tak musi być prawda? My nie jesteśmy od tego żeby wyręczać miasto czy władze od rozwiązywania takich problemów! proszę bardzo, to niech wprowadzą znakowane worki na śmieci, takie systemy działają ale w Polsce lepiej obywateli traktować jak oszustów i wmawiać im że Państwo czy władza wie lepiej, wysokość opłat za śmieci powiązana z wodą to był skandal i kim nie rozmawiam to potwierdza wiec nie piszcie na portalu że ludzie uważają inaczej bo te informacje wyssaliście z brudnego palucha...zacznijcie myśleć a nie wyręczać w myśleniu tych którym za to się płaci i wymiera w wyborach!

# ekolog

18.12.2021 14:15

Mieszkam w Warszawie , jestem europejczykiem , i tak płacę za śmieci ! POpieram Rafała !

# funk

18.12.2021 14:52

dlaczego nie może być od osoby ? własciciel deklaruje pod sankcja karna za podanie fałszywych informacji oraz sankcją finansową (20 krotność opłaty) ilość osób zamieszkujących ...
i tyle ... aż tyle
tyle że urzedasom sie nic nie chce

# lokator12333

18.12.2021 18:28

Na moim piętrze jest wynajmowane 3 pokojowe mieszkanie przybyszom ze wschodu.
Mieszka tam na stałe ok 8 osób plus kilka zmieniających się. Jak to rozliczyć od meldunku ??

# aaaa

18.12.2021 19:03

#lokator12333 napisał(a) 18.12.2021 18:28
Na moim piętrze jest wynajmowane 3 pokojowe mieszkanie przybyszom ze wschodu.
Mieszka tam na stałe ok 8 osób plus kilka zmieniających się. Jak to rozliczyć od meldunku ??

tak jak napisał #funk chyba by wystarczyło

# Yooras

18.12.2021 20:51

To może w czynie społecznym będziesz liczył liczbę mieszkańców w każdym lokalu na osiedlu?
Jakieś trójki inspekcji robotniczo-chłopskiej z towarzyszeniem ormowca chodzące po mieszkaniach?
Jak to sobie wyobrażasz, że ktoś ich wpuści?
W blokach znaczenie worków nie ma szans, musiałby w każdej altance i śmietniku być zatrudniony stróż, sprawdzający każdego wchodzącego i jego worki.
Rozliczenie od ilości wody jest najlepszym z możliwych obecnie sposobów, przynajmniej z grubsza pozwalającym oszacować ilości produkowanych śmieci w danym lokalu.
Idealnego systemu nie ma i długo nie będzie, dopóki odbiór śmieci nie będzie w pełni zautomatyzowany i prowadzony z indywidualnych lokali.

# mgr inż.

18.12.2021 21:01

A dlaczego ustawa nie pozwala spółdzielniom zawierać umów na wywóz śmiecii samodzielnie bez pośrednictwa skorumpowanych urzędników i zakręconych polityków z ratusza

# Doklopa

19.12.2021 09:06

Do tego dojda jeszcze podwyzki czynszu ktore prezydent Trzaskowski juz podpisal... To jest władza, ktora nie potrafi wymyslic zadnego rozwiazania procz podwyzek oplat na swoje chore inwestycje typu kladka pieszo rowerowa i poszerzanie infrastruktury rowerowej kosztem zmotoryzowanych
..

# iiii

19.12.2021 09:30

Najlepszym rozwiązaniem było rozliczanie wg zużycia wody, ale wielodzietnym nie spodobało się. Nowe stawki są wyjątkowo niesprawiedliwe i nieoddające realiów.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA