REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Zasady podatku śmieciowego znów zmienione. Dwie stawki
REKLAMA

źródło: MPO


Zasady podatku śmieciowego znów zmienione. Dwie stawki

W nocy 16/17 grudnia w warszawskim ratuszu trwały gorączkowe prace nad projektem nowej opłaty za wywóz śmieci. Przyjęte w listopadzie zostały już unieważnione.

REKLAMA

Bio produkty z błyskawiczną dostawą do domu. Poznaj sklep Yesha!
Bio produkty z błyskawiczną dostawą do domu. Poznaj sklep Yesha! E-zakupy to trend, który z roku na rok rośnie w siłę. Według sondaży - online zamawiamy już nie tylko książki, ubrania czy elektronikę, ale coraz częściej także artykuły spożywcze, szczególnie te z ekocertyfikatem....
czytaj
Przypomnijmy: w ubiegłym miesiącu warszawscy radni przyjęli kolejną w ostatnim czasie zmianę sposobu naliczania podatku śmieciowego, czyli opłaty za wywóz odpadów. Dla większości mieszkańców miała ona oznaczać podwyżkę od 1 stycznia. 16 grudnia Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała sposób naliczania opłaty od powierzchni mieszkania i unieważniła uchwałę Rady Warszawy.REKLAMA

Totalny chaos

Zdaniem wielu mieszkańców zabierających głos w internecie rozliczenie na podstawie wodomierza było sprawiedliwe, a jedyny problem stanowiła zbyt wysoka stawka przyjęta przez warszawskich radnych. W czwartek 16 grudnia RIO stwierdziła, że uchwała jest nieważna.

RIO wskazała, że samorząd nie ma prawa różnicować wysokości podatku śmieciowego w zależności od powierzchni mieszkania. Urząd miasta nie zgadza się z taką interpretacją przepisów, ale nie było wyjścia: w nocy z czwartku na piątek, "na kolanie", powstał nowy projekt uchwały.REKLAMA

Będzie ryczałt

W czwartek późnym wieczorem sesja online Rady Warszawy została przerwana a samorządowcy zostali poproszeni o ponowne połączenie się w piątek o godz. 10:00. Po południu przegłosowana została zasada naliczania podatku śmieciowego ryczałtowo: 85 zł w blokach i 107 zł w domach jednorodzinnych. Taka stawka oznacza taką samą stawkę dla właścicieli domów. Mieszkańcy bloków mieli płacić za śmieci od 52 zł do 99 zł, więc zmiana jest korzystna tylko dla właścicieli dużych mieszkań.

- Sekretarz urzędu miasta Włodzimierz Karpiński powiedział, że według nowych zasad 40% warszawiaków będzie płacić mniej, z czego wynika, że dla większości mieszkańców będzie to jeszcze większa podwyżka, niż planowano w listopadzie - przekazał nam warszawski radny Wiktor Klimiuk, który głosował przeciwko projektowi uchwały.

(dg)


REKLAMA
  • Poleć
  • Polub Tu Stolica
  • Udostępnij

17.12.2021 17:51 #Mich
I znowu całkowicie ideologiczny artykuł
17.12.2021 18:23 #WkurzonyChopin
To jest złodziejstwo. Ktoś, kto sam mieszka, za jeden woreczek śmieci, wyrzucony w miesiącu, zapłaci jak za złoto. Nieudolni urzędnicy chcą się wzbogacić kosztem mieszkańców. Tyle, że ci sami urzędnicy robią wszystko, by uciekać z Warszawy. Warszawa nie jest dla wszystkich. Warszawa jest dla ideologii, cwaniactwa i złodziejstwa.
17.12.2021 20:23 #Uhuhu
Haha. To jest naprawde smieszne.
Zrobcie jeszcze znizki dla gejow i zaszprycowanych na zvida.
17.12.2021 20:35 #HGW...
To jakiś kabaret w wydaniu PO
17.12.2021 21:32 #prorok
PO ewidentnie chce oddać rządy w Warszawie. Wiedzą, że nie wygrają kolejnych bo Warszawa przez wolski nieład zbankrutuje...
17.12.2021 22:18 #Tubylec
Podwyżka dla 80% mieszkańców względem tej z listopada. Emeryci w małych mieszkaniach to pewnie łapią się za głowę, co rządzący stolicą wyczyniają. Ale wiadomo, to nie jest elektorat, którym trzeba się przejmować. Wygląda to jakby w ostatnich chwili okazało się, że jednak pieniędzy w kasie nie starczy i trzeba skądś dosypać. I najlepiej jak będzie można jeszcze winę za podwyżki zwalić na kogoś innego, tłumacząc się niechęcią polityczną.
17.12.2021 22:52 #xxx
Haha, najpierw miało być wg licznika, bo jak Trzaskowski opowiadał "To jedyny sprawiedliwy sposób i nie będziemy działać niesprawiedliwie", potem jakoś zapomnieli co sprawiedliwe a co nie i już liczniki do kosza. Sprawiedliwy metraż. Teraz jednak nie- sprawiedliwie jednak będzie jak wszyscy zapłacą najwięcej. I to teraz jest sprawiedliwe. A może zamiast topić miliony na bezużyteczną kładkę przez Wisłę i metro robiące zygzaki pod nowymi osiedlami dveloperów na Pradze, przeznaczyć te pieniądze na dopłaty do śmieci? Czy to także niesprawiedliwe by było?
18.12.2021 00:00 #myslacy
Za parę dni okaże się że to też jest niesprawiedliwe i będzie kolejna rewolucja. Może tym razem od ilości okien w mieszkaniu? Oczywiście sprawiedliwiej, oznacza drożej czyli np. 1 okno w mieszkaniu - 100 zł, 2 okna - 150 zł. itd. Inaczej być nie może, każde następne "sprawiedliwiej" oznacza "dużo więcej".
18.12.2021 01:04 #AKH
Nie ma idealnego rozwiązania bo każdy człowiek produkuje jakieś odpady, jeden więcej, drugi mniej ale gdyby nawet liczyć opłatę od osoby to i tak nie ma jak sprawdzić ile na prawdę osób mieszka w danym mieszkaniu czy domu. Teraz ludzie mieszkają nie tam gdzie są zameldowani i tak można sprytnie ominąć płacenie za śmiecie. No i zawsze będzie tak, że co by nie wymyślili to jakaś grupa społeczeństwa będzie poszkodowana.
18.12.2021 12:06 #awe
nie mogę się doczekać aż ta ekipa zacznie rządzić całą Polską xD
REKLAMA
18.12.2021 12:45 #nnn
#awe napisał(a) 18.12.2021 12:06

nie mogę się doczekać aż ta ekipa zacznie rządzić całą Polską xD
Władze Warszawy znalazły się dokładnie w takiej sytuacji jak obecny rząd. Cokolwiek wymyślą ktoś protestuje, że niezgodne z prawem ale nie daje w zamian żadnych konstruktywnych propozycji. Ciekawe czy spółdzielnie mieszkaniowe oprotestują też ten ryczałt za śmiecie, a jeśli tak, to co dalej?
18.12.2021 13:12 #Marek_W
Tak naprawdę jedynym sensownym rozwiązaniem jest powrót do pierwotnego sposobu opłat za śmieci czyli od od ilości osób przebywających w lokalu....to ludzie a nie metry kwadratowe czy zużycie wody odpowiada za ilość śmieci, Polacy dają sobie robić wodę z mózgu tłumaczeniem że miasto jest bezsilne w kwestii ustalenia liczby mieszkańców, to skoro miasto jest bezsilne i Państwo też to może idąc tym tokiem rozumowania zaczniemy wyręczać policję i sądy? nikt sobie nie zadaje podstawowego pytania "po co nam ten miś? ludzie dają się manipulować jak dzieci, jak za komuny w telewizji powiedzieli więc tak musi być prawda? My nie jesteśmy od tego żeby wyręczać miasto czy władze od rozwiązywania takich problemów! proszę bardzo, to niech wprowadzą znakowane worki na śmieci, takie systemy działają ale w Polsce lepiej obywateli traktować jak oszustów i wmawiać im że Państwo czy władza wie lepiej, wysokość opłat za śmieci powiązana z wodą to był skandal i kim nie rozmawiam to potwierdza wiec nie piszcie na portalu że ludzie uważają inaczej bo te informacje wyssaliście z brudnego palucha...zacznijcie myśleć a nie wyręczać w myśleniu tych którym za to się płaci i wymiera w wyborach!
18.12.2021 14:15 #ekolog
Mieszkam w Warszawie , jestem europejczykiem , i tak płacę za śmieci ! POpieram Rafała !
18.12.2021 14:52 #funk
dlaczego nie może być od osoby ? własciciel deklaruje pod sankcja karna za podanie fałszywych informacji oraz sankcją finansową (20 krotność opłaty) ilość osób zamieszkujących ...
i tyle ... aż tyle
tyle że urzedasom sie nic nie chce
18.12.2021 18:28 #lokator12333
Na moim piętrze jest wynajmowane 3 pokojowe mieszkanie przybyszom ze wschodu.
Mieszka tam na stałe ok 8 osób plus kilka zmieniających się. Jak to rozliczyć od meldunku ??
18.12.2021 19:03 #aaaa
#lokator12333 napisał(a) 18.12.2021 18:28

Na moim piętrze jest wynajmowane 3 pokojowe mieszkanie przybyszom ze wschodu.
Mieszka tam na stałe ok 8 osób plus kilka zmieniających się. Jak to rozliczyć od meldunku ??
tak jak napisał #funk chyba by wystarczyło
18.12.2021 20:51 #Yooras
To może w czynie społecznym będziesz liczył liczbę mieszkańców w każdym lokalu na osiedlu?
Jakieś trójki inspekcji robotniczo-chłopskiej z towarzyszeniem ormowca chodzące po mieszkaniach?
Jak to sobie wyobrażasz, że ktoś ich wpuści?
W blokach znaczenie worków nie ma szans, musiałby w każdej altance i śmietniku być zatrudniony stróż, sprawdzający każdego wchodzącego i jego worki.
Rozliczenie od ilości wody jest najlepszym z możliwych obecnie sposobów, przynajmniej z grubsza pozwalającym oszacować ilości produkowanych śmieci w danym lokalu.
Idealnego systemu nie ma i długo nie będzie, dopóki odbiór śmieci nie będzie w pełni zautomatyzowany i prowadzony z indywidualnych lokali.
18.12.2021 21:01 #mgr inż.
A dlaczego ustawa nie pozwala spółdzielniom zawierać umów na wywóz śmiecii samodzielnie bez pośrednictwa skorumpowanych urzędników i zakręconych polityków z ratusza
19.12.2021 09:06 #Doklopa
Do tego dojda jeszcze podwyzki czynszu ktore prezydent Trzaskowski juz podpisal... To jest władza, ktora nie potrafi wymyslic zadnego rozwiazania procz podwyzek oplat na swoje chore inwestycje typu kladka pieszo rowerowa i poszerzanie infrastruktury rowerowej kosztem zmotoryzowanych
..
19.12.2021 09:30 #iiii
Najlepszym rozwiązaniem było rozliczanie wg zużycia wody, ale wielodzietnym nie spodobało się. Nowe stawki są wyjątkowo niesprawiedliwe i nieoddające realiów.
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
więcej


REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA