REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Zasady dziedziczenia

  7 września 2006

Każda z rzeczy, które posiadamy za życia, z chwilą naszej śmierci przechodzi na spadkobierców. Dotyczy to zarówno rzeczy o dużej wartości jak domy, mieszkania, działki, samochody, firmy, akcje, jak i rzeczy osobistych i innych drobiazgów.

REKLAMA

Możliwości są dwie: możemy sporządzić testament, który określi, jaka osoba lub osoby otrzymają całość pozostawionego przez nas majątku lub możemy nie spo-rządzać testamentu i wówczas wchodzi w grę tzw. dziedziczenie ustawowe, czyli całość majątku otrzymają osoby wskazane przez przepisy.

W przypadku dziedziczenia ustawowego zasadą jest, że w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci zmarłego oraz jego małżonek (dotyczy to tylko sytuacji, gdy osoba pozostaje w związku małżeńskim w chwili śmierci, jeśli kiedyś była zamężna lub żonata, ale rozwiodła się - były małżonek nic nie dziedziczy).

Jeśli zmarły nie miał dzieci wówczas, zgodnie z przepisami, dziedziczą jego małżonek oraz rodzice i rodzeństwo.

Jeśli komuś opisane wyżej zasady rozdzielenia jego majątku po śmierci nie odpowiadają, może sporządzić testament, co nie jest skomplikowane. Testament może być sporządzony albo poprzez odręczne spisanie ostatniej woli albo przez notariusza. W przypadku testamentu nie jest istotne dla jego ważności, ani dla późniejszego przebiegu zdarzeń po śmierci, jaką formę się wybierze, obie są bowiem równoprawne. Ważne jest natomiast, aby zapisać to, co w testamencie musi się znaleźć, czyli wskazać osoby, które będą dziedziczyć.

Powyżej nie bez powodu podkreśliłam, że sporządzając testament wskazujemy osoby, które mają odziedziczyć całość majątku i nie ma potrzeby, ani nawet nie powinno się wskazywać jakie są to dobra. Taka jest bowiem zasada sporządzania testamentu. Natomiast jeśli określonym osobom chcemy zapisać poszczególne przedmioty, dokonuje się tego w formie tzw. zapisu.

Staranność i przemyślane działanie przy sporządzaniu testamentu są bardzo ważne, bowiem w przypadku śmierci jest to dokument decydujący o tym, komu przyznany zostanie pozostawiony przez zmarłego majątek.

Testament musi spełniać wymagania określone przez przepisy. Jeśli jest spo-rządzony odręcznie, musi być koniecznie w całości spisany pismem ręcznym spo-rządzającego, podpisany przez niego oraz musi być podana data sporządzenia testamentu. W innym wypadku testament nie będzie ważny.

Niezależnie od tego, czy zmarły pozostawiał ostatnią wolę, czy nie - zawsze wniosek o stwierdzenie nabycia spadku musi być skierowany do sądu.

Agnieszka Pajer
Radca Prawny
Autorka prowadzi Kancelarię Prawną

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA