REKLAMA

Wawer

różne »

 

Zapomniana kuchnia polska

  9 listopada 2007

Pańska skórka.

REKLAMA

Na pewno każdy z Państwa będąc w ostatni weekend na którymkolwiek warszaw-skim cmentarzu mógł zetknąć się z tzw. pańską skórką. Jest to tradycyjny biało-różowy cukierek sprzedawany głównie w Warszawie na cmentarzach podczas świę-ta Wszystkich Świętych. Początkowa nazwa tego cukierka, która pochodzi z począt-ku XX wieku to "panieńska skórka".

Z czasem jednak nazwa uległa modyfikacji na nazwę krótszą i nie bardzo przystającą do znaczenia czy symboliki tego cukierka. Cukierek ten jest bowiem bardzo słodki i bardzo gładki, prawdopodobnie swoim wyglądem przypomina skórę młodych kobiet i stąd taka nazwa. Cukierki te w bardzo prosty sposób robi się spo-sobem domowym i smakują każdemu dziecku. Na dodatek trzeba dodać, że 9 paź-dziernika br. pańska skórka została zgłoszona do Ministerstwa Rolnictwa jako pro-dukt tradycyjny z Mazowsza.

Niestety, nikt w mojej rodzinie nie zna przepisu na pańską skórkę, bo ci co znają, nie chcą zdradzić. W internecie jest przepis ogólnie dostępny, ale moim zda-niem nie jest to dobry przepis, bo brakuje w nim choćby gumy arabskiej niezbęd-nej, aby cukierek miał odpowiednią konsystencję. Dlatego też po raz pierwszy prezentuję przepis z internetu, którego nawet nie sprawdziłem, ale obiecuję, że go wypróbuję. Jeżeli ktoś z czytelników zna prawdziwą recepturę i gotów jest ją zdra-dzić, to bardzo proszę o kontakt na j.adamkiewicz@wp.pl.

Składniki:
- 6 dkg żelatyny
- 52,5 dkg cukru
- 6 białek
- 1 łyżka syropu różanego
- 1 łyżka konfitury z róży
- 10 dkg przecieru z truskawek
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie: 150 ml wody zagotować z 50 dag cukru i z syropem różanym, do-dać konfiturę, wymieszać. Zdjąć garnek z ognia. Do gorącego płynu dodać żelatynę i dokładnie rozpuścić. W dużej misce ubić białka na sztywno i dodać resztę cukru. Bardzo powoli, cienkim strumieniem, wlać gorący syrop, ciągle ubijając. Dodać przecier z truskawek i dobrze wymieszać. Mieszankę wylać równo na blachę wyło-żoną pergaminem, posypać mąką ziemniaczaną i odstawić do ostygnięcia na 1 - 2 h. Za pomocą noża zanurzonego w gorącej wodzie, a potem osuszonego, pokroić masę na małe prostokąty. Każdy cukierek należy owinąć w papier pergaminowy.

Jarosław Adamkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024