REKLAMA

Wawer

różne »

 

Zapomniana kuchnia polska

  28 września 2007

Pyzy

REKLAMA

Na pewno każdy z Czytelników, gdyby go spytać z czego robi się pyzy, bez zasta-nowienia odpowie, że z ziemniaków. Otóż odpowiedź wcale nie jest taka prosta dla znawców kuchni staropolskiej, a tym bardziej dla starszej ludności wielkopolski i okolic Łowicza. Typowe pyzy ziemniaczane pochodzą z Wileńszczyzny, a w niektó-rych restauracjach używana jest nawet nazwa pyzy wileńskie. Pyzy z mięsem nato-miast są rodem z Podlasia i noszą oryginalną nazwę "cepeliny". Natomiast pyzy pa-rowane są rodem z wielkopolski, są to pyzy drożdżowe tzw. kluchy z łacha. Dlatego też, kupując w sklepach gotowy produkt w postaci pyz ziemniaczanych, mamy uży-tą taką dokładnie nazwę, bo gdyby w nazwie występowały same pyzy oznaczałoby to, że są to pyzy drożdżowe (parowe).
Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 1 litr mleka
- 1 łyżeczka drożdży
- 1 jajko
- 2 żółtka
- 1 łyżka masła
- sól
Przygotowanie: 1 szklankę mąki rozrobić z drożdżami i mlekiem i odstawić w ciepłe miejsce aż podrośnie. Następnie dodać żółtka i jajko oraz masło i sól. Wyrabiamy ciasto, a gdy zacznie rosnąć wykładamy na stolnicę, którą wcześniej posypaliśmy mąką. Ciasto należy rozłożyć delikatnie tak, aby się nie zapadło. Malutką szkla-neczką (literatką) wycinamy ciasto i pozostawiamy na stolnicy aż znów podrośnie. Gdy pyzy urosną, wrzucamy na osoloną wrzącą wodę, a gdy wypłyną, wyjmujemy je cedzakiem. Pyzy można polać słoniną lub masłem, a niektórzy jedzą na słodko z konfiturami. O jednym należy pamiętać - aby nie kroić pyz nożem, bo zrobi się zakalec.

Smacznego życzy
Jarosław Adamkiewicz

PS. Na koniec chciałbym jeszcze raz zapewnić wszystkich moich sympatyków, któ-rzy czytają moje przepisy, że nie szukam ich po internecie ani nie pytam się mojej mamy. Gotuję sam od blisko 30 lat, a maturę z języka angielskiego zdałem po-dając egzaminatorce przepis na pomidorową i sałatkę warzywną. Większości prze-pisów nauczyłem się w domu rodzinnym, reszta to moje pomysły. Wszelkie zapyta-nia czy też wyszperane stare przepisy związane z kuchnią staropolską proszę nad-syłać na adres j.adamkiewicz@wp.pl lub listownie na adres redakcji.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe