"Zaatakował gazem na światłach". Kolejny agresywny kierowca
14 grudnia 2020
Z kulturą jazdy kierowców - co pokazują policyjne statystyki - nie jest najlepiej. Liczba agresywnych wybryków na ulicach rośnie z miesiąca na miesiąc.
- Przy Obozowej kierowca czarnego auta zaatakował gazem ludzi jadących samochodem obok niego. Zrobił to, bo stanęli przed światłami, a on przez wysepki na Obozowej nie mógł ich wyprzedzić. Kierowca z akcentem wschodnim - pisze w facebookowej grupie pan Radosław. Jak się dowiedzieliśmy, policja żadnego zawiadomienia w tej sprawie nie otrzymała, nie prowadzi więc śledztwa. Wiele podobnych historii nie jest w ogóle zgłaszanych organom ścigania. - Mnie na Marszałkowskiej koleś na wschodnich blachach pogroził klamką, bo zatrąbiłam, że jedzie dwoma pasami - komentuje pani Iwona.
"Stop agresji drogowej"
Jednak nie tylko kierowcy zza wschodniej granicy jeżdżą agresywnie i nierozważnie. Takich przykładów na warszawskich ulicach można przytaczać tysiące. Świadczy o tym m.in. popularność policyjnego programu "Stop agresji drogowej", zachęcającego do przesyłania policji filmów i zdjęć rejestrujących agresywne zachowania kierowców.
- Program ten został wdrożony z myślą o kierujących pojazdami, którzy stwarzają realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i swoim agresywnym zachowaniem narażają bezpośrednio życie i zdrowie jego uczestników - mówi Dariusz Nurzyński z Komendy Stołecznej Policji. - Spotyka się wciąż z dużym odzewem społeczeństwa, co widoczne jest w rosnącej liczbie napływających zgłoszeń. Przykładowo w 2020 roku w sierpniu wpłynęło ich 379, we wrześniu 391, a w październiku 411. Od początku istnienia programu było ich już kilkanaście tysięcy - mówi policjant.
Jak zgłosić drogowego pirata?
Zanim wyślesz zgłoszenie, sprawdź, na terenie której jednostki policji popełniono wykroczenie, bowiem odpowiedni wybór przyczyni się do szybszej reakcji na zarejestrowane zdarzenie. W celu umożliwienia skutecznego ścigania sprawców wykroczeń, policja prosi o przekazanie wraz z materiałem filmowym następujących informacji: data, godzina i miejsce zdarzenia (miejscowość, nr drogi/ulica), dane dotyczące pojazdu (numer rejestracyjny, marka), dane zgłaszającego (imię i nazwisko, adres do korespondencji, tel. kontaktowy). Jeśli wykroczenie zostało zarejestrowane na terenie garnizonu stołecznego, film lub zdjęcie należy wysłać pod adresem: stopagresjidrogowej@ksp.policja.gov.pl. Pod tym adresem można też przesłać linki do zamieszczonych w internecie zdjęć i filmów. Jeżeli ktoś nie potrafi przesłać pliku - może przekazać materiał w najbliższej jednostce policji.
(DB)