Za śmieci zgodnie z licznikiem wody. Wawer ma inną propozycję
18 listopada 2020
Opłaty za śmieci wzrosły w całym kraju. Wawerscy radni apelują, by nowy system naliczania opłat dostosować do specyfiki dzielnicy.
- Czas tanich śmieci się skończył, musimy liczyć się z rosnącą ceną odpadów - powiedział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Radni z Wawra próbują koszty zmniejszyć. - Podejmujemy starania, aby opłaty nie uderzyły tak mocno, jak to się zapowiada, w nas, mieszkańców Wawra - pisze przewodniczący rady dzielnicy Michał Żebrowski: - Trudno wyrokować, czy coś osiągniemy, ale na pewno nie składamy broni.
Zgodnie ze stanem wodomierza
Przypomnijmy - nowe zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami zaczną obowiązywać od 1 grudnia tego roku. Rada Warszawy zdecydowała o wprowadzeniu systemu naliczania opłaty od ilości zużytej wody. Zdaniem miejskich radnych, to najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie.
Stawka ma wynosić 12,73 zł za 1 m3 zużytej wody. Opłata będzie liczona na podstawie średniego zużycia wody z sześciu kolejnych miesięcy z okresu ostatniego roku. Jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza, opłata naliczona będzie według wzoru (w przypadku miejsc stale zamieszkanych): liczba mieszkańców x 4 metry sześcienne wody x 12,73 zł. Cztery metry sześcienne to według GUS średnie miesięczne zużycie wody w Warszawie.
Komisja Społeczna Rady Dzielnicy Wawer zwraca uwagę, że problemy w nowym systemie naliczania opłat wynikają ze specyfiki dzielnicy i wymagają uwzględnienia przez Radę Warszawy.
Dajcie nam liczniki
Jak zauważa stojąca na czele komisji radna Sandra Spinkiewicz, wiele nieruchomości w naszej dzielnicy ma podliczniki, lecz licznik wodomierza głównego jest jeden dla wszystkich. - Wnioskujemy, by te nieruchomości mogły rozliczać się ryczałtowo, dopóki nie wyposażą się w licznik główny - apeluje.
Warto zaznaczyć, że mieszkańcy nie zapłacą za wodę bezpowrotnie zużytą (np. do podlewania ogrodu), o ile zmierzona będzie ona przez dodatkowy wodomierz. - Część nieruchomości nie ma takich wodomierzy, gdyż nie są podłączone do kanalizacji MPWiK. Wnioskujemy, by liczniki podatnik mógł zainstalować sobie sam i by były one honorowane przy liczeniu wody bezpowrotnie zużytej. Chcemy też, by te nieruchomości pierwszą deklarację złożyć mogły ryczałtowo - podkreśla.
Ktoś posłucha radnych Wawra?
W przypadku, gdy wodomierz nie jest zainstalowany, radni proponują obniżenie naliczanej stawki we wzorze "liczba mieszkańców x 4 m3 x 12,73 zł" do trzech metrów sześciennych, zamiast czterech lub o wprowadzenie maksymalnego poziomu "4 osoby i więcej" - tak, jak było w deklaracji z 2013 roku.
Wniosek radnych obejmuje także nieruchomości z własnym ujęciem wody, by i one mogły zainstalować podliczniki, według których naliczane mogłyby być opłaty za wywóz śmieci.
- Będzie to najbardziej sprawiedliwy sposób liczenia kosztów - ocenia Komisja Społeczna Rady Dzielnicy Wawer.
Póki co, zasady nie zostały zmienione i nic nie wskazuje na to, by miejski ratusz w najbliższej przyszłości poważnie potraktował te postulaty.
(kb)