REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Za śmieci zgodnie z licznikiem wody. Wawer ma inną propozycję
REKLAMA

Nowe zasady naliczania opłat nie przekonały radnych z Wawra


REKLAMA

Za śmieci zgodnie z licznikiem wody. Wawer ma inną propozycję

Opłaty za śmieci wzrosły w całym kraju. Wawerscy radni apelują, by nowy system naliczania opłat dostosować do specyfiki dzielnicy.

REKLAMA

- Czas tanich śmieci się skończył, musimy liczyć się z rosnącą ceną odpadów - powiedział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Radni z Wawra próbują koszty zmniejszyć. - Podejmujemy starania, aby opłaty nie uderzyły tak mocno, jak to się zapowiada, w nas, mieszkańców Wawra - pisze przewodniczący rady dzielnicy Michał Żebrowski: - Trudno wyrokować, czy coś osiągniemy, ale na pewno nie składamy broni.REKLAMA

Zgodnie ze stanem wodomierza

Przypomnijmy - nowe zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami zaczną obowiązywać od 1 grudnia tego roku. Rada Warszawy zdecydowała o wprowadzeniu systemu naliczania opłaty od ilości zużytej wody. Zdaniem miejskich radnych, to najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie.

Stawka ma wynosić 12,73 zł za 1 m3 zużytej wody. Opłata będzie liczona na podstawie średniego zużycia wody z sześciu kolejnych miesięcy z okresu ostatniego roku. Jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza, opłata naliczona będzie według wzoru (w przypadku miejsc stale zamieszkanych): liczba mieszkańców x 4 metry sześcienne wody x 12,73 zł. Cztery metry sześcienne to według GUS średnie miesięczne zużycie wody w Warszawie.

Komisja Społeczna Rady Dzielnicy Wawer zwraca uwagę, że problemy w nowym systemie naliczania opłat wynikają ze specyfiki dzielnicy i wymagają uwzględnienia przez Radę Warszawy.REKLAMA

Dajcie nam liczniki

Jak zauważa stojąca na czele komisji radna Sandra Spinkiewicz, wiele nieruchomości w naszej dzielnicy ma podliczniki, lecz licznik wodomierza głównego jest jeden dla wszystkich. - Wnioskujemy, by te nieruchomości mogły rozliczać się ryczałtowo, dopóki nie wyposażą się w licznik główny - apeluje.

Warto zaznaczyć, że mieszkańcy nie zapłacą za wodę bezpowrotnie zużytą (np. do podlewania ogrodu), o ile zmierzona będzie ona przez dodatkowy wodomierz. - Część nieruchomości nie ma takich wodomierzy, gdyż nie są podłączone do kanalizacji MPWiK. Wnioskujemy, by liczniki podatnik mógł zainstalować sobie sam i by były one honorowane przy liczeniu wody bezpowrotnie zużytej. Chcemy też, by te nieruchomości pierwszą deklarację złożyć mogły ryczałtowo - podkreśla.REKLAMA

Ktoś posłucha radnych Wawra?

W przypadku, gdy wodomierz nie jest zainstalowany, radni proponują obniżenie naliczanej stawki we wzorze "liczba mieszkańców x 4 m3 x 12,73 zł" do trzech metrów sześciennych, zamiast czterech lub o wprowadzenie maksymalnego poziomu "4 osoby i więcej" - tak, jak było w deklaracji z 2013 roku.

Wniosek radnych obejmuje także nieruchomości z własnym ujęciem wody, by i one mogły zainstalować podliczniki, według których naliczane mogłyby być opłaty za wywóz śmieci.

- Będzie to najbardziej sprawiedliwy sposób liczenia kosztów - ocenia Komisja Społeczna Rady Dzielnicy Wawer.

Póki co, zasady nie zostały zmienione i nic nie wskazuje na to, by miejski ratusz w najbliższej przyszłości poważnie potraktował te postulaty.

(kb)


  • Poleć
  • Polub Tu Wawer
  • Udostępnij

Bardzo proszę niech ktoś mi powie, wytłumaczy z kąt ta stawka 12,73 za śmieci od metra zużytej wody ???? Bo jakoś Qu..wa nie widzę realnej podstawy.
Płaciłem 28,00 zł był syf i kupa gabarytów pod śmietnikiem, płacę teraz 65,00 złotych i dalej z okna widzę syf i kupę gabarytów, brudnych i śmierdzących wyrzucanych przez lokatorów gratów.
Będę płacił jak nieliczni z tego co wiem lokatorów (bo nawet za czynsz nie płacą) teraz około 150,00 zł. i założę się z każdym że z tego powodu że będziemy płacić wielokrotność tego co płacimy to i tak będzie syf i kupa gratów pod śmietnikiem na ul. Włókienniczej 51,53,55 i Ciepielowska 13,
18.11.2020 19:38 #Lokaliza
#mieszkaniec w/w lokalizaclii napisał(a) 18.11.2020 19:00

to i tak będzie syf i kupa gratów pod śmietnikiem na ul. Włókienniczej 51,53,55 i Ciepielowska 13
Gabaryty należy wystawiać pod śmietnik w dniach wyznaczonych przez administratora budynku. To nie jest wina władz miasta, że przeprowadzone do miasta pastuchy nie chcą zastosować się do przyjętych zasad użytkowania budynków i robią tryper pod śmietnikami.
19.11.2020 00:19 #Marian
Jedyne co ten nieudacznik Czaskoski potrafi to podwyżki, zwężanie ulic i likwidacja parkingów. Spieprzaj dziadu.
19.11.2020 11:05 #swojak
nasz prezydent ma warszawiaków za idiotów i strzyże nas jak durne barany. Dlaczego nikt nie wychodzi na ulice, czemu nie ma protestów? W Szczecinie też rozliczają na podstawie zużytej wody, ale tam stawka wynosi 7 zł za m3 wody. U nas prawie 2 razy drożej. Panie Prezydencie, dlaczego? Czym różnią się śmieci Szczecińskie od tych Warszawskich? Dodatkowo w Szczecinie ustawiona jest górna granica zapłaty za śmieci w wysokości 110 zł. Zatem jeśli zużyję 30 m3 wody to i tak nie zapłacę więcej niż 110 zł. Czy u nas też będzie taka górna granica? Mam wannę i chcę się 3 razy dziennie w niej kąpać, taki mój kaprys. Dlaczego zatem mam płacić za śmieci, których nie wytwarzam podczas kąpieli? Pan prezydent zbiera kasę zapewne na nowe projekty dla tęczowych młodzieżówek, być może chce zrobić więcej stref relaksu z palet, być może trzeba zatrudnić więcej kumpli i znajomych, dać im premie, bo przecież tak ciężko pracują w czasie pandemii (czyli siedzą w domu, nie odbierają telefonów, a na maile odpowiadają po tygodniu - tak są zarobieni). Uważam, że wprowadzony system będzie przyczyną większego smrodu w autobusach, tramwajach, czy pociągach. No, ale prezydent i jego świta hula limuzynami, nie zniżą się do tego, aby z plebsem autobusem jechać.
Wy durni macie płacić i ściskać się w cuchnącym autobusie, a panisko podjedzie limuzyną z klimą. Syty nigdy nie zrozumie głodnego.
19.11.2020 21:31 #ankieter
Podwyżkę za wywóz śmieci należy winić głównie pis. To przez ustawę którą przyjęli.
A samorządy muszą się dostosować.
Niemniej jednak Warszawa poszła grubo.
Nie dość że nie wiadomo skąd kwota 12,73 za 1m3 zużytej wody to fakt nie ma górnej granicy...
Jak ktoś ma basen to szczerze współczuję...
Żaden urząd nie jest w stanie odpowiedzieć jak wyliczyli tą stawkę.
A radni, no cóż do wyborów daleko, póki co mają nas w d...
REKLAMA
20.11.2020 13:57 #Piotrfrf
Jestem mieszkancem Wawra i niepokojem patrze na przyszlosc co do oplat za smieci.

Niestety nie jestem podlaczony do wodociagu, mam wlasne ujecie wody oraz szczelne szambo na 10 m3.

I pomysl licznika w mojej sytuacji bylby sprawiedliwy, ewentualnie moge podac rachunki za wywoz szamba i na tej podstwie obliczyc srednia za 6 miesiecy wstecz.

Jesli sztywno przyjmiemy 4 m3 na osobe na miesiac, to bedzie bardzo niesprawiedliwe. Ja tyle nie zuwyzam na 100%.
21.11.2020 19:58 #symforjan
A ja mam pytanie, może do rzecznika praw obywatelskich, gdzie tu jest poszanowanie ustawy o ochronie danych osobowych? Skąd ratusz będzie miał wiedzę ile zużywam wody? Umowa z MPWiK jest tajemnicą handlową i ja nie wyrażałem zgody na udostępnianie moich danych i żadnych innych informacji na mój temat. Jeśli MPWiK to zrobi to złamie prawo a więc jak to ma być? Kto będzie weryfikował jakieś tam deklaracje za zgodność ze stanem faktycznym? Kto będzie kontrolował i na jakiej podstawie instalacje wodociągowe wewnętrzne? " Zdaniem miejskich radnych, to najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie" - pobożne życzenie. Wzywam Radnych Wawra żeby zażądali od Ratusza przedstawienia szczegółowej kalkulacji z czego wynika taka a nie inna stawka. Czy my mamy monarchię absolutną? Nikt nie musi się z niczego tłumaczyć?
22.11.2020 12:20 #swojak
Jest jeszcze coś takiego jak nieposłuszeństwo obywatelskie. Zawsze można wstrzymać płatności, ew płacić tyle ile do tej pory się płaciło. Druga sprawa - skoro "podpisywało" się umowę z miastem, to bardzo proszę o pisemne jej rozwiązanie i przesłanie pocztą nowej umowy. Niech miasto nam prześle za co mamy płacić, jakie mamy prawa, gdzie można zaskarżyć sposób i wysokość należności.Kto i ile czasu ma na rozpatrzenie skarg. Tego w tej chwili nie ma nigdzie podane.
Następna sprawa - na jakiej podstawie MPWiK będzie handlować moimi danymi? Podejrzewam, że zażądają
opłaty za podawanie stanu licznika, a więc dodatkowy koszt, który nas obciąży.
Ja nie wysyłam nowej deklaracji. Nie mam obowiązku śledzić wiadomości w tv lub w internecie, nikt z urzędu mnie nie poinformował o zmianie systemu, więc lecę starą stawką. Zobaczymy kiedy się połapią.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA