REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Z intercyzą czy bez?

  1 października 2007

Z mężem po ślubie nie zawarliśmy żadnej intercyzy! Czy to oznacza, że wszystko co mamy jest naszą współwłasnością? Przed ślubem dostałam mieszkanie po dziadkach. Czy mąż jest również współwłaścicielem tego mieszkania?

REKLAMA


Senator - adwokat
radzi czytelnikom "Echa"

 
Sprawa, o którą pyta czytelniczka, to problem z za-kresu majątkowych stosunków małżeńskich. W Pol-sce mamy tzw. ustrój wspólnoty dorobku. Już sama nazwa "wspólnota dorobku" wskazuje, na czym ten ustrój polega. Otóż do wspólnego majątku małżon-ków wchodzi wszystko, czego w trakcie trwania mał-żeństwa dorobili się. Do wspólnego majątku należą wszystkie przedmioty nabyte w czasie trwania wspól-noty majątkowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Wspólnym majątkiem jest też wyna-grodzenie obojga małżonków i dochody, jakie uzys-kują z majątku (np. jak wynajmują mieszkanie, to czynsz jest ich wspólnym majątkiem).

Natomiast przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku odrębnego każ-dego małżonka (przy ustroju wspólnoty dorobku) na-leżą przede wszystkim wszystkie rzeczy nabyte przed zawarciem małżeństwa, a także rzeczy nabyte przez dziedziczenie lub darowiznę już w trakcie małżeństwa, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Tak więc mieszkanie, jakie Pani otrzymała przed ślubem należy do Pani majątku odrębnego. Oznacza to, że np. może Pani to mieszkanie sprzedać bez zgody męża, a pieniądze ze sprzeda-ży również będą należały do Pani majątku odrębnego.

W ustroju wspólnoty małżeńskiej każdy ze współmałżonków ma prawo do połowy majątku. Jednym z podstawowych założeń wspólnoty majątkowej małżon-ków jest to, że ani żona, ani mąż nie mogą każde z osobna brać na siebie poważ-niejszych zobowiązań majątkowych. Czyli bez zgody drugiego małżonka nie można np. sprzedać wspólnego mieszkania, ani zaciągnąć wysokiego kredytu.

Wspólnota majątkowa powstaje automatycznie w chwili zawarcia związku mał-żeńskiego, jeżeli małżonkowie nie postanowią inaczej, czyli jeżeli nie zostanie zawarta umowa majątkowa (intercyza). Jeśli nie, to z dniem zawarcia małżeństwa zaczyna obowiązywać zasada wspólnoty dorobku. Małżonkowie mogą w intercyzie określić, jakie będą między nimi zasady podziału majątku. Mają tutaj szeroką swobodę tj. mogą rozszerzyć wspólnotę albo odwrotnie, całkowicie zrezygnować ze wspólnoty. Przy całkowitej rezygnacji powstaje tzw. rozdzielność majątkowa, w której w ogóle nie ma majątku wspólnego, a istnieją tylko majątki odrębne małżon-ków. Intercyzę zawiera się przed notariuszem i można ją zawrzeć zarówno przed, jak i po ślubie!

Adw. Robert Smoktunowicz
Senator RP

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024