REKLAMA

Wawer

różne »

 

Wywiad miesiąca

  26 października 2007

Wywiad z Hanną Chodecką.

REKLAMA

Mieszkanka dzielnicy Wawer od urodzenia. Dziadko-wie osiedlili się w Radości w latach 20-tych ubiegłego wieku. Ukończyła Studium Języków Obcych w War-szawie, obecnie prowadzi małą firmę rodzinną. Jest mężatką, mamą dwójki dorosłych dzieci i babcią dwóch wnuczek.

* * *

Co skłoniło Panią do zajęcia się działalnością samorządową?

- Od młodych lat udzielałam się społecznie. W Li-ceum Ogólnokształcącym w Aninie byłam drużynową "Błękitnych". W późniejszym okresie działałam w Stowarzyszeniu Miłośników Radości i w Samorządzie Osiedlowym. Współpracowałam z mieszkańcami Ra-dości przy tworzeniu społecznych komitetów budowy wodociągów, utwardzaniu na-wierzchni naszych osiedlowych ulic. Dałam się poznać jako osoba odpowiedzialna, konsekwentna w realizacji podjętych działań, cierpliwa w dochodzeniu do celu. Moje działania zostały zauważone przez mieszkańców osiedla Radość, dzięki którym zostałam wybrana do Samorządu dzielnicy.

Czy to jest Pani pierwsza kadencja w samorządzie?

- Byłam radną gminy Wawer w latach 1998-2002. W tym czasie pracowałam w Komisji Zdrowia oraz przewodniczyłam Komisji Mieszkaniowej, gdzie zetknęłam się z ogromnym problemem braku mieszkań na terenie naszej dzielnicy. Szukając możliwości złagodzenia tego problemu zainteresowałam się ideą mieszkań budowa-nych w systemie TBS. Przekonałam ówczesny zarząd i radnych do zbudowania pierwszych czterech bloków na terenie naszej dzielnicy (w Miedzeszynie i Falenicy). Dzięki moim działaniom wiele zasługujących na to rodzin zamieszkało w godnych warunkach.

Dlaczego zdecydowała się Pani na to, a nie inne ugrupowanie?

- Jestem bezpartyjna, kandydowałam z listy Platformy Obywatelskiej. Działa-cze tej partii dostrzegli efekty mojej dotychczasowej pracy, umiejętność negocjacji i współpracy z różnymi środowiskami i zaproponowali mi kandydowanie do rady dzielnicy Wawer z Platformy Obywatelskiej.

W jakich komisjach Pani działa?

- Przewodniczę komisji zdrowia, polityki społecznej i prorodzinnej, jestem rów-nież członkiem komisji inwestycyjnej

Jakie sprawy uważa Pani za najważniejsze dla Wawra?

- Nasza dzielnica ma tak ogromne zaległości inwestycyjne, że należy maksy-malnie wykorzystać czas i przyznane nam przez Warszawę środki finansowe na re-alizację potrzebnych zadań. Zasługą radnych obecnej kadencji jest to, że wybra-liśmy zarząd dzielnicy bez kłótni i awantur. Nie tracimy energii na wewnętrzne spo-ry a mobilizujemy zarząd do konkretnego działania. Niezwykle ważne jest podjęcie działań zmierzających do usprawnienia komunikacji z centrum Warszawy i poprawy szeroko rozumianej infrastruktury w naszych osiedlach, a więc kanalizacji, wodo-ciągów i utwardzania dróg.

I tak rozpoczęła się budowa kolektora "W", o który kilka poprzednich zarządów bezskutecznie zabiegało. Bez tego kolektora nie można było budować kanalizacji w naszych osiedlach. Staraniami zarządu dzielnicy ZDM rozpisał przetarg na projekt tunelu w Międzylesiu. Poprawi to przeprawę pod torami PKP i zlikwiduje korki w centrum tego osiedla. Rozpoczęły się pierwsze prace przygotowawcze pod budowę basenu i lodowiska w Aninie.

Które z nich powinny być realizowane w pierwszej kolejności?

- Należy starać się prowadzić politykę inwestycyjną w taki sposób, aby przygo-towywać wykupy gruntów pod inwestycje, dokumentację, zezwolenia w jak naj-większej ilości. W praktyce okazuje się, że czasem z błahych przyczyn wypadają jakieś zadania i można je zastąpić innymi, o ile zostały one wcześniej przygotowa-ne. Myśleć o tym "na wyrost", perspektywicznie. W Unii Europejskiej koncepcja "project pipeline", czyli opracowywania "rurociągu projektów" z powodzeniem reali-zowana jest od wielu lat.

Jakich działań podejmowała się Pani w ciągu minionych miesięcy jako radna?

- Brałam udział w opracowaniu wieloletniego programu inwestycyjnego dla na-szej dzielnicy.

Wspierałam zarząd w rozpoczętych inwestycjach, o których wspomniałam wcześniej. Na mój wniosek MPWiK włączyło do planu inwestycyjnego na rok 2008 kilka ulic w osiedlu Radość: ul. Wisełki, Łabędzią i Zbójnogórską od Sobierajskiej do Traktu Napoleońskiego. Wspólnie z Samorządem Radości zabiegamy o wybudo-wanie ronda przy ul. Izbickiej. Jedyną przyczyną opóźnienia jest nieuregulowany grunt pod częścią planowanej inwestycji. Mam nadzieję, że w 2008 r. uda się po-konać i tę przeszkodę. Jako przewodnicząca komisji społecznej wraz z jej człon-kami i zarządem skutecznie sprzeciwiliśmy się likwidacji Domu Dziecka w Radości. W porozumieniu z dyrekcją placówki i władzami Warszawy czynimy starania utworzenia w części budynku przy ul. Podmokłej 4 Ośrodka Socjoterapeutycznego dla dzieci i młodzieży. Wspólnie z dyrektorką Ośrodka Pomocy Społecznej Renatą Staruch podjęłyśmy starania mające na celu uruchomienie Klubu Integracji Spo-łecznej. Został opracowany przez OPS projekt realizacji tego zadania. Najważniej-sze, że udało mi się przekonać księdza proboszcza Witolda Gajdę z Miedzeszyna do wynajęcia pomieszczeń na ten cel. Program KIS daje wiele realnych, a nie tylko teoretycznych możliwości. Cały cykl zakłada pracę z psychologiem, doradcą zawo-dowym i specjalistami od przedsiębiorczości. Skierowany jest również do kobiet długotrwale pozostających bez pracy. Zajęcia w Klubie Integracji Społecznej są bezpłatne, a środki finansowe na utrzymanie Klubu nie obciążają budżetu dzielnicy. Na wniosek mieszkańców Międzylesia i Radości wystąpiłam do Zarządu Transportu Miejskiego o uruchomienie linii autobusowej na ulicy Mrówczej. Możliwości jej uru-chomienia są obecnie analizowane przez ZTM.

Mam nadzieję, że pozostałe trzy lata mojej kadencji będą równie pracowite i uda mi się przyczynić do poprawy życia mieszkańców naszej dzielnicy.

Rozmawiał Andrzej Gzyło

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break