Wywiad miesiąca
30 marca 2007
Naszym gościem jest Henryka Wilczyńska - naczelnik wydziału oświaty i wychowania.
* * *
Pani Naczelnik, jak wygląda sieć szkół w naszej dzielnicy? Czy szkoły wszystkich szczebli są właściwie zlokalizowane?
- Wawer ma 11 szkół podstawowych, sześć gimnazjów, dwa licea i dziewięć przedszkoli. Szkoły są równomiernie rozmieszczone w całej dzielnicy. Przy tworze-niu sieci szkół wzięto pod uwagę bezpieczeństwo dzieci i linię podziału dzielnicy wyznaczoną przez tory kolejowe. Wszystkie osiedla mieszkaniowe mają szkoły, do których uczęszczają zamieszkałe tam dzieci.
Czy brak na naszym terenie szkolnictwa zawodowego nie stanowi dla części uczniów problemu?
- W Wawrze brak jest szkolnictwa zawodowego, ale zgodnie z nowym kierun-kiem wytyczonym przez biuro edukacji, w Warszawie zostanie rozbudowana oferta szkół zawodowych i techników, która będzie uwzględniała potrzeby warszawskiego rynku pracy. Uczniowie wawerskich szkół będą mogli z tej oferty skorzystać.
Jaki jest stan szkół, ich wyposażenie?
- Od momentu, kiedy Wawer stał się gminą, później dzielnicą zmienił się wy-gląd i wyposażenie szkół. Budynki szkolne zostały gruntownie wyremontowane i wyposażone w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne. Większość szkół ma nowoczes-ne boiska sportowe ze sztuczną trawą, hale sportowe, wszystkie posiadają nowo-czesne sale komputerowe a także biblioteki wyposażone w sprzęt komputerowy.
Jaki jest poziom szkół, jak kształcą?
- Dyrektorzy wawerskich szkół dbają o poziom nauczania. Dążą do podniesie-nia efektywności dydaktyczno-wychowawczej i finansowej szkół. Wyniki sprawdzia-nów po szkole podstawowej oraz egzaminów gimnazjalnych do tej pory były wyż-sze niż średnia Warszawy.
Czy poziom kadry nauczycielskiej satysfakcjonuje Panią?
- Dyrektorzy szkół dążąc do osiągnięcia dobrych wyników nauczania zatrudnia-ją kadrę nauczycielską z pełnymi kwalifikacjami. Nauczyciele chętnie dokształcają się kończąc studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne. Zdobywają kolejne stopnie awansu zawodowego.
Czy władze dzielnicy, zarówno poprzednie, jak i obecne w wystarczającym stopniu wspierają szkolnictwo?
- W moim przekonaniu władze Wawra dbają o oświatę i starają się wyjść na-przeciw potrzebom szkół. W 2007 roku planowane są remonty szkół i przedszkoli, budowa następnych trzech boisk, wybudowanie hali sportowo-widowiskowej przy Szkole Podstawowej Nr 76 oraz budowa basenu dla mieszkańców i uczniów szkół.
Czy w związku z niżem demograficznym nie stanie Pani przed koniecznością zamykania niektó-rych szkół?
- W nowym roku szkolnym 2007/2008 w naszej dzielnicy nie będzie zamknięta żadna szkoła. W Wawrze daje się zaobserwować zwiększenie liczby mieszkańców, a tym samym zwiększenie liczby uczniów. Zatem problem niżu demograficznego nie jest powodem do niepokoju.
Jak wygląda sytuacja z przedszkolami? Czy da się w miarę szybko zwiększyć w nich liczbę miejsc lub pobudować nowe?
- W Wawrze mamy dziewięć przedszkoli. W marcu br. oddano do użytku dobu-dowaną, nowoczesną, w pełni wyposażoną część Przedszkola Nr 338, która pozwoli zwiększyć liczbę miejsc. Władze Wawra myślą o budowie nowych przedszkoli, które rozwiążą problemy mieszkańców. Staramy się przenieść klasy zerowe do szkół podstawowych i tym samym zwiększyć liczbę miejsc w przedszkolach. Postaramy się dostosować godziny prac przedszkoli do potrzeb rodziców oraz udostępnić ogródki przedszkolne dzieciom, które do nich nie uczęszczają.
Rozmawiał Andrzej Gzyło