Choć nie wszystkim wydaje się to normalne, sterylizacja zwierząt domowych ma wiele zalet - tak społecznych, jak i zdrowotnych. Warszawa co roku organizuje akcję, podczas której można ubezpłodnić swojego zwierzaka za połowę zwykłych kosztów takiego zabiegu.
Głównym zadaniem akcji sterylizacyjnej jest zmniejszenie liczby bezdomnych i niechcianych zwierząt: pozbawiając psa lub kota zdolności rozmnażania, ma się gwarancję, że nasza suczka nie trafi do domu z przychówkiem, z którym nie będzie co zrobić, a kocur w marcu nie doda do liczby piwnicznych burasów własnego potomstwa. Ale oprócz tego ważne są zalety zdrowotne - sterylizacja zmniejsza ryzyko nowotworów u zwierząt, w tym raka sutków u samic, likwiduje też występowanie ciąży urojonej. Warszawiacy bez względu na to, z której są dzielnicy, mogą udać się ze swoim pupilem do dziewięciu wybranych warszawskich gabinetów weterynaryjnych i skorzystać z takiej usługi pokrywając jedynie 50% ceny - drugą połowę sfinansuje stolica. Zabieg sterylizacji lub kastracji wykonuje się w pełnej narkozie i jest dla zwierzęcia całkowicie bezpieczny - nie powoduje skutków ubocznych, które mogą pojawić się w przypadku antykoncepcji hormonalnej.
Aby przystąpić do akcji, trzeba spełnić kilka warunków. Przed zabiegiem trzeba okazać swój dowód tożsamości oraz dokument potwierdzający prawo do zwierzęcia (np. książeczkę zdrowia, rodowód), a w przypadku psów - także potwierdzenie aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz elektronicznego oznakowania zwierzęcia oraz wypełnić dostępny w gabinecie formularz wykonania zabiegu w ramach programu.
Zabieg sterylizacji lub kastracji wykonuje się w pełnej narkozie i jest dla zwierzęcia całkowicie bezpieczny.
Zwierzę, które będzie sterylizowane, trzeba też odpowiednio przygotować - na pół doby przez zabiegiem można podawać mu jedynie wodę do picia, nie można go karmić, w czasie zabiegu kotki i suczki nie powinny być w trakcie rui lub cieczki, od ostatniego szczepienia muszą upłynąć co najmniej 2 tygodnie, a po zabiegu trzeba przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących postępowania z psem lub kotem oraz jego diety.
Gdzie?
Akcja trwać będzie do 14 grudnia lub do wyczerpania środków finansowych i jest prowadzona przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy. Miasto przeznaczyło na nią prawie 200 tys. zł.
Poniżej lista lecznic, w których można dokonać promocyjnego zabiegu.
Gabinet Weterynaryjny "INTER-WET", ul. Internetowa 43 D, Białołęka, tel. 22 465-50-65
Przychodnia dla Zwierząt, ul. Poligonowa 1, Praga Południe, tel. 22 870-44-11
Przychodnia Weterynaryjna "Tygrysek", ul. Międzyborska 98/100, Praga Południe, tel. 22 810-32-55
Przychodnia Weterynaryjna, ul. Dobra 20, Śródmieście, tel. 22 826-31-99
Gabinet Weterynaryjny, ul. Jagiełły 27, Ursus, tel. 22 662-17-33
Ursynowska Klinika Weterynaryjna, ul. Strzeleckiego 10e, Ursynów, tel. 22 644-95-31
Gabinet Weterynaryjny"AMICUS", ul. Hebanowa 16, Wesoła, tel. 22 773-10-88
Gabinet Weterynaryjny, ul. Mickiewicza 30, Żoliborz, tel. 22 869-07-22
Przychodnia dla Zwierząt, ul. P. Gojawiczyńskiej 16, Żoliborz, tel. 22 832-19-00
(red)