REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Wyprostuj się!

  19 października 2004

Schorzenia i dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego stanowią obecnie jedną z najważniejszych przyczyn niezdolności do pracy i ograniczenia aktywności zarówno zawodowej jak i pozazawodowej. Schorzenia te są dość powszechne i występują u około dziewięćdziesięciu procent osób po 50 roku życia.

REKLAMA

Wiele badań wskazuje na to, że przyczyną problemów z układem mięśniowo-szkieletowym - oprócz zmian związanych z wiekiemi kontuzjami nabytymi podczas uprawiania sportu - są też obciążenia wywołane aktywnością zawodową. Choroby narządu ruchu stanowią w Polsce około dwóch i pół procent uznanych chorób zawodowych. Są one rezultatem wieloletniego oddziaływania środowiska pracy i czynników związanych z aktywnością pozazawodową. Podczas pracy wiele czyn-ności roboczych wymaga ręcznego podnoszenia lub przenoszenia przedmiotów o różnej masie i kształcie. Wykonywanie tych czynności obciąża układ ruchu człowie-ka i może powodować dolegliwości lub nawet urazy. Główną przyczyną dolegliwości narządu ruchu poza zbyt dużym obciążeniem zewnętrznym oraz długim czasem wykonywania czynności jest niewłaściwa pozycja podczas pracy. Szczególnie groźne dla zdrowia jest wyko-nywanie czynności w pozycji wymuszonej (na przykład z powodu nieodpowiedniej budowy sta-nowiska), z pochylonym, czy skręconym tuło-wiem. Pozycje takie są bardzo niebezpieczne dla kręgosłupa - mięśnie podtrzymujące kręgosłup są zbyt słabe, aby go utrzymać.

Zbyt duże siły tnące, które występują w dyskach międzykręgowych i stawach kręgosłupa są pierwszym, najważniejszym powodem bólów kręgosłupa i wypadania dysków międzykręgo-wych. Zjawisko pracy w nieodpowiedniej pozycji jest powszechne. Na przykład według danych z Unii Europejskiej ok. trzydziestu procent pra-cowników przez ponad połowę czasu pracy przyjmuje nieodpowiednie pozycje. Dodatkowo około czterdziestu procent populacji pracowników wykonuje krótkie czynności powtarzające się (praca monotonna), co bardzo często idzie w parze z ruchami powodującymi ból i choroby układu ruchu.

Zmęczenie, bóle i w rezultacie choroby układu ruchu mogą także wpływać na koordynację ruchową, co wpływa na obniżenie jakości wykonywanej pracy, zwiększanie ryzyka popełnienia błędu oraz stwarza sytuacje groźne dla zdrowia i życia pracowników.

Najbardziej właściwa i najlepsza dla zdrowia pracownika jest taka praca, która obejmuje czynności zarówno o charakterze statycznym jak i dynamicznym, wykonywane na przemian w pozycji siedzącej i stojącej. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie powstawaniu zbyt dużych obciążeń statycznych i pracy ze zbyt dużym obciążeniem fizycznym.

* * *

Jeżeli już dojdzie do sytuacji, że poczujesz przeszywający ból w układzie mięśniowo-szkieletowym, to zastosuj Ketopronil, któ-ry działa silnie przeciwzapalnie i przeciw-bólowo. Preparat jest stosowany w przy-padku: chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, bólów mięśniowo-szkieleto-wych, stanów zapalnych spowodowanych urazami, zwichnięć, skręceń, kontuzji wywołanych uprawianiem sportu, zapalenia ścięgien. Podczas stosowania miejscowego żelu, substancja czynna ketoprofen, szybko rozpoczyna dzia-łanie osiągając wysokie stężenie w miejscu zmienionym chorobowo przynosząc tym samym ulgę.

źródło: Aurora Communication

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Geniota

02.06.2021 22:19

Ja tam na szczęscie nie mam jeszcze takich problemów z https://www.biotrendy.pl/uklad-kostny/najczesciej-wybierane-uklad-kostny-osteoporoza/, czy stawami, ale lekarz tak czy inaczej przepisał mi profilaktycznie pare tabletek oraz maści, aby utrzymać mnie w dobrej kondycji. Radził też dużo ruchu na świerzym powietrzu oraz odpowiednio zbilansowaną dietę
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni