Wyprostuj się!
19 października 2004
Schorzenia i dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego stanowią obecnie jedną z najważniejszych przyczyn niezdolności do pracy i ograniczenia aktywności zarówno zawodowej jak i pozazawodowej. Schorzenia te są dość powszechne i występują u około dziewięćdziesięciu procent osób po 50 roku życia.
Zbyt duże siły tnące, które występują w dyskach międzykręgowych i stawach kręgosłupa są pierwszym, najważniejszym powodem bólów kręgosłupa i wypadania dysków międzykręgo-wych. Zjawisko pracy w nieodpowiedniej pozycji jest powszechne. Na przykład według danych z Unii Europejskiej ok. trzydziestu procent pra-cowników przez ponad połowę czasu pracy przyjmuje nieodpowiednie pozycje. Dodatkowo około czterdziestu procent populacji pracowników wykonuje krótkie czynności powtarzające się (praca monotonna), co bardzo często idzie w parze z ruchami powodującymi ból i choroby układu ruchu.
Zmęczenie, bóle i w rezultacie choroby układu ruchu mogą także wpływać na koordynację ruchową, co wpływa na obniżenie jakości wykonywanej pracy, zwiększanie ryzyka popełnienia błędu oraz stwarza sytuacje groźne dla zdrowia i życia pracowników.
Najbardziej właściwa i najlepsza dla zdrowia pracownika jest taka praca, która obejmuje czynności zarówno o charakterze statycznym jak i dynamicznym, wykonywane na przemian w pozycji siedzącej i stojącej. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie powstawaniu zbyt dużych obciążeń statycznych i pracy ze zbyt dużym obciążeniem fizycznym.
* * *
Jeżeli już dojdzie do sytuacji, że poczujesz przeszywający ból w układzie mięśniowo-szkieletowym, to zastosuj Ketopronil, któ-ry działa silnie przeciwzapalnie i przeciw-bólowo. Preparat jest stosowany w przy-padku: chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, bólów mięśniowo-szkieleto-wych, stanów zapalnych spowodowanych urazami, zwichnięć, skręceń, kontuzji wywołanych uprawianiem sportu, zapalenia ścięgien. Podczas stosowania miejscowego żelu, substancja czynna ketoprofen, szybko rozpoczyna dzia-łanie osiągając wysokie stężenie w miejscu zmienionym chorobowo przynosząc tym samym ulgę.
źródło: Aurora Communication