REKLAMA

Białołęka

samorząd »

 

Platforma wygrała, ale może stracić burmistrza

  9 kwietnia 2024

alt='Platforma wygrała, ale może stracić burmistrza'
Fot. DB

Prawie 13,5 tys. głosów dało siedem mandatów lokalnemu komitetowi Razem dla Białołęki, krok po kroku budującemu coraz silniejszą pozycję w dzielnicy. Jest to obecnie bardzo wyraźna druga siła, z którą musi liczyć się zwycięska Koalicja Obywatelska. Nie jest wykluczone, że będzie zmuszona oddać "lokalsom" stanowisko głównego burmistrza.

REKLAMA

Inwestycje odkładane od lat, brak dróg, chodników, linii tramwajowych, wiat przystankowych, fatalna komunikacja miejska, przepełnione szkoły. To nie przeszkadza mieszkańcom Białołęki głosować na kandydatów rządzącej dzielnicą od blisko dwóch dekad Koalicji Obywatelskiej. 21,8 tys. Polityczne tarapaty burmistrza Białołęki. Nie będzie kandydował w najbliższych wyborach Polityczne tarapaty burmistrza Białołęki. Nie będzie kandydował w najbliższych wyborach
Czy afera w sprawie kupowania dyplomów MBA na Collegium Humanum oznacza koniec kariery burmistrza Białołęki Grzegorza Kucy, od lat związanego z Platformą Obywatelską, szefa jej bemowskich struktur?
głosujących taki stan rzeczy popiera, co daje 38,6% realnego zaufania wyborców.

Drugi wynik ma Stowarzyszenie Razem dla Białołęki, na które zagłosowało 13,4 tysiąca mieszkańców (23,7%), trzecią siłą nie jest Trzecia Droga Szymona Hołowni, tylko Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 9,7 tys. głosów (17,1%). "Aktywna Białołęka" w sojuszu z Polską 2050 uzyskała 10,4% a "Kocham Białołękę" 5,5%.

Koalicja Obywatelska ma 12 mandatów

Koalicja Obywatelska będzie miała w nowej radze dzielnicy 12 swoich radnych, ale... zdolność koalicyjną tylko z Razem dla Białołęki, które ma siedem mandatów. Pięciu radnych będzie z PiS-u i jeden z Aktywnej Białołęki Polska 2050.

W okręgu nr 1 mandaty uzyskali: Wiktor Klimiuk (PiS), Michał Kozioł (KO), Ilona Łącka (KO) oraz Mateusz Senko i Elżbieta Ramus-Białorucka z Razem dla Białołęki.

W okręgu nr 2: Piotr Oracz (PiS), Bartosz Dąbrowa, Elżbieta Kocik i Ewa Rogoś z KO, Dariusz Olszewski z Razem dla Białołęki.

W okręgu nr 3: Łukasz Oprawski (PiS), Kinga Solarek, Waldemar Kamiński i Paweł Tyburc z KO, Piotr Cieszkowski z Razem dla Białołęki.

W okręgu nr 4: Piotr Gozdek (PiS), Izabela Winiarska i Waldemar Roszak z KO, Mariola Olszewska z Razem dla Białołęki oraz Filip Pelc z Aktywnej Białołęki Polska 2050.

W okręgu nr 5: Marcin Korowaj (PiS), Piotr Jaworski i Anna Myślińska z KO, Danuta Zaleska i Sebastian Gut z Razem dla Białołęki.

Wstąp do księgarni

Platforma wygrała, ale może stracić burmistrza

Wybór burmistrza dokonany zostanie przez nowo powstałą radę dzielnicy w tajnym głosowaniu, po uzyskaniu bezwzględnej większości głosów. Pozostali członkowie zarządu wybierani są na wniosek burmistrza zwykłą większością głosów, również w głosowaniu tajnym.

Jeżeli w ciągu 30 dni od dnia pierwszego posiedzenia rady dzielnicy zarząd nie zostanie wybrany, wówczas prawo to przechodzi na prezydenta Warszawy, który nie później niż w ciągu 14 dni powołuje zarząd dzielnicy, w tym burmistrza.

Koalicji Obywatelskiej do samodzielnego rządzenia brakuje jednego mandatu. Choć teoretycznie większość mogłaby zbudować z Filipem Pelcem, to jednak opieranie 5-letnich rządów na jednym głosie przewagi jest zbyt ryzykowne. Stąd prosty wniosek, że zdolność koalicyjną, która da stabilność KO ma jedynie z Razem dla Białołęki. To może oznaczać, że lokalne stowarzyszenie zażąda stanowiska głównego burmistrza. Platforma z kolei widziałaby w tej roli najprawdopodobniej Annę Majchrzak, dotychczasową zastępczynię Grzegorza Kucy, który żegna się z naszą dzielnicą. Przed nami mniej więcej miesiąc powyborczych negocjacji.

(DB)

.
 

REKLAMA

Komentarze (19)

# Obiektywny

09.04.2024 07:25

Czemu autor pisze że KO ma wyłącznie możliwość stworzenia Koalicji z Razem dla Białołęki? Przecież wystarczy 1 głos Filipa Pelca i mają większość.

# Aurora

09.04.2024 07:37

1. Filip Pelc robi w radzie co chce, jest indywidualistą i nie jest pewnym partnerem. 2. Opieranie się na jednym mandacie, to zbyt duże ryzyko.

# Gong

09.04.2024 07:48

Pelc mógłby się upsokoić, w końcu juz kiedy Kacprzak "wisiał" na jego jednym mandacie, ale dla Jaworskiego nie do przełknięcia byłaby sytuacja, gdyby Pelc za swój jeden mandat zażądał dwóch członków zarządu. Więc chyba jednak PO nie ma wyboru i musi negocjować z RdB

REKLAMA

# Wydział antynarkotykowy

09.04.2024 09:29

Jedyną koalicją jaką powinien zawiązać Filip P*lc jest koalicja z odwykiem. Ma z tym coraz większy problem

# Tarchomin

10.04.2024 10:31

"Inwestycje odkładane od lat, brak dróg, chodników, linii tramwajowych, wiat przystankowych, fatalna komunikacja miejska, przepełnione szkoły."
Tylko widzisz - na Tarchominie drogi, chodniki, linie tramwajowe, wiaty przystankowe są, komunikacja miejska jest świetna, własnie buduje się nowa szkoła, buduje się nowy park. To na co mieszkańcy Tarchomina mają narzekać? Należy podzielić Białołękę na część zachodnią i wschodnią i niech władze Białołęki wschodniej sobie inwestują w swoje deficyty. Tarchomin może być zadowolony z tego, co się działo lokalnie w ostatnich latach.

# Bialomeka

10.04.2024 16:37

Na Tarchominie i na całej bialomece jest syf, brud i hałas! Walenie tenisem pod oknami! Nie zabudowane korty, ściana żelbetonowa ! Halasy wrzeszczących bombelkow wszędzie na całej dzielnicy!!!!!! Wszędzie śmierdzi czajka! Na całej dzielnicy jest baardzo głośno!!

REKLAMA

# Czy w szkole jest szkarlatyna?

10.04.2024 23:01

Czy w szkole podstawowej 344 albo na Bosie na Światowida jest cowid albo szkarlatyna? Codzienie całymi nocami czyszczone sa bardzo dokładne te okolice?????!!!!!!!!

# Zielona Białołęka

10.04.2024 23:03

Halo Panie Pelc! My jako mieszkańcy chcemy więcej boisk na zielonej Białołęce!!!

# Sprawniej

11.04.2024 07:03

Gdzie Szpital na Tarchominie , Basen z Prawdziwego zdarzenia , tylko jedna szkoła średnia.

REKLAMA

# Nauczyciele wfu

11.04.2024 12:25

Kiedy szkoła zwolni grubych nauczycieli z wfu?

# Dajcie przykład!

11.04.2024 12:26

Nauczyciele z wfu powinni być chudzi, a nie otyli. Otyły nauczyciel z wfu nic nie pokaże dzieciakom bo nie da rady. My jako rodzice domagam się szczupłych nauczycieli wfu co by dawali przykład zdrowej budowy ciała naszym dzieciom.

# Fjdjro

11.04.2024 12:27

W sp344 nauczyciele wfu sami grubi są......

REKLAMA

# Lelp

11.04.2024 12:32

Jedna gruba cały czas używa gwizdka i drze buzie "gotów" !!!!

# Tapnijjy

11.04.2024 12:34

Ta gruba to powinna być zwolniona ma beznadziejne podejście do dzieci. Córka i jej koleżanki się na nią skarżyły bardzo mocno.

# Hehehehe

11.04.2024 15:27

Biedakwęka! Z czym tu do ludzi?

REKLAMA

# Szybciej nowego burmistrza

13.04.2024 10:07

Każdy lepszy oby nie obecny Pan Burmistrz!!!!!

# Terror

13.04.2024 11:13

Terror, tortury Światowida 56 !

# Tarantulla

14.04.2024 18:23

Platforma powinna brać pod uwagę trend wzrostu Razem. Ostatnia koalicyjna kadencja to dla nich +2 mandaty. Za 4 lata to Razem będzie wybierać koalicjanta. Taka sytuacja jest na Bielanach. KO ma mniej radnych niż Razem dla Bielan przez stabilny układ koalicyjny jaki zbudowali za poprzednich rządów.

# Abdykacji dla dyrektora!!!!!!

14.04.2024 22:09

Bialolomeka dawno powinna przestać istnieć. Istna wioska. Nawet gorzej. Smród z Czajki, hałasy że Światowida 56, i wszystkich bombelkow. Ogromny rozrost Agape. Dyrektor bosu, już dawno powinien ustąpić że stanowiska.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno
Kup bilet

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe