REKLAMA

Wola

samorząd »

 

Koalicja Obywatelska dominuje na Woli

  10 kwietnia 2024

alt='Koalicja Obywatelska dominuje na Woli'
Burmistrz Krzysztof Strzałkowski rządzi Wolą od dwóch kadencji. Źródło: Facebook/Krzysztof Strzałkowski

Jak się okazuje, na Woli lokalne stowarzyszenia nie mają - póki co - siły przebicia. Zamiast "lokalsów", mieszkańcy wybierali partyjnych kandydatów. Tak zatem samorządność przegrywa z krajową polityką. Niespodzianki nie było. Zwyciężyła Koalicja Obywatelska, która zapewniła sobie możliwość samodzielnego rządzenia.

REKLAMA

W pięciu okręgach wyborczych do zgarnięcia było łącznie 25 mandatów w radzie dzielnicy. Wynik pokazał pełną dominację Koalicji Obywatelskiej nie tylko nad Prawem i Sprawiedliwością, ale też wszelkimi oddolnymi inicjatywami.

Rada Dzielnicy Wola - podział mandatów

Koalicja Obywatelska będzie miała aż 15 radnych w 25-osobowej radzie. To nie przypadek. Dominacja tej partii jest widoczna na Woli już od wielu lat. Na kandydatów KO zagłosowało ponad 27,7 tys. mieszkańców, co daje w sumie ponad 50-procentowe poparcie. Kandydaci z PiS-u uzyskali blisko 27%, zagłosowało na nich 14,7 tys. mieszkańców. Daje im to sześć mandatów. Podium uzupełnia Lewica, którą poparło 8,4 tys. osób (15,4%). Najgorszy wynik miał lokalny komitet Społecznicy z Woli, na których zagłosowało 3,7 tysiąca mieszkańców (6,8%). Co ciekawe, zarówno "lokalsi", jak Lewica będą mieli po dwa mandaty.

Kup bilet

Jak głosowaliśmy w okręgach?

W pierwszym okręgu mandaty uzyskali: Agata Pruszczyńska (13,6%) i Mateusz Kuliński (12%) z PiS-u, Kamil Giemza (11,9%), Urszula Kęcik-Staniszewska (16,3%) i Aleksandra Grzelak (8,9%) z KO.

W okręgu nr 2: Kamil Jurkiewicz (PiS, 12,6%), Anna Rudziak-Tałałaj (25,8%), Konrad Gawryś (6,2%) i Łukasz Mieszczyński (5,2%) z KO, Kamil Kociszewski (Społecznicy z Woli, 8,1%).

W okręgu nr 3 najchętniej głosowano na: Karola Jankowskiego (PiS, 21,1%), Bartłomieja Kubickiego (13%), Magdalenę Huszno (15,4%) i Jolantę Piątkowską (5,7%) z KO, Annę Grzelak (Społecznicy z Woli, 8,4%).

W okręgu nr 4 mandaty otrzymali: Jarosław Lewandowski (PiS, 17,4%), Dorota Makowiecka (Lewica, 10,1%), Dariusz Puścian (13,9%), Edyta Chrzanowska (19,1%) i Aleksandra Kozłowska (7,3%) z KO.

W okręgu nr 5: Juliana Gosiewska (PiS, 17,4%), Aleksandra Piekarniak (Lewica, 8,8%), Marcin Hoffman (16,5%), Ewa Widenka (15,1%), Agnieszka Kwiatkowska (10,9%) z KO.

REKLAMA

Co teraz?

Wybór burmistrza dokonany zostanie przez nowo powstałą radę dzielnicy w tajnym głosowaniu, po uzyskaniu bezwzględnej większości głosów. Pozostali członkowie zarządu wybierani są na wniosek burmistrza zwykłą większością głosów. Jeżeli w ciągu 30 dni od dnia pierwszego posiedzenia rady dzielnicy zarząd nie zostanie wybrany, wówczas prawo to przechodzi na prezydenta Warszawy, który nie później niż w ciągu 14 dni powołuje burmistrza i zarząd. Tak się jednak nie stanie. Koalicja Obywatelska ma większość i szybko poradzi sobie z wyborem zarządu.

DB

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Arpa61

11.04.2024 09:16

Wiadomość koszmarna. Zresztą wszystkie garkotłuki "robiące za urzędnice, sklepowe i inne zawodowe" ukochały ryżego i bandę jego. Nie ma jak kocmołuchowi wmówić, że jest Europejczycą i Europejcem. Trzecie i czwarte pokolenie wygnane przez tatulów i matulów do "Warsiawy" za pasożytnictwo na gospodarce, a PRyLowi wdzięczne za "awans"...

# Anna S

24.04.2024 10:24

Mam nadzieje że bedzie nowy/nowa burmistrz . Trn obecny dba tylko o dzieci i place zabaw, czyli...nie schodzi z huśtawki. A ławek dla starych wciąż za mało, mało , mało,! Ławek wzdłuż ilic DLA ODPOCZYNKU!!!!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy