Wymarła galeria handlowa. Czy to koniec Fortu Wola?
2 czerwca 2020
Dosłownie kilka minut jazdy od centrum Warszawy straszy opuszczone i puste centrum handlowe - dawny Fort Wola. Jak to możliwe w mieście, gdzie płaci się krocie za każdy metr powierzchni handlowej?
Fort Wola został otwarty w 2001 roku. Sklepem przyciągającym największą liczbę klientów był market Geant, który ustąpił miejsca Realowi, aż w końcu powstał tam Auchan. Dziś galeria to opustoszały obiekt. Przy głównym wejściu wisi informacja dla klientów, że od 26 maja 2017 roku centrum jest zamknięte, ale zaprasza po przebudowie. Obiecywana przebudowa nie rozpoczęła się do dziś. Ratunkiem dla obiektu miało być "małżeństwo" z Ikeą, jednak szwedzka sieciówka ostatecznie zdecydowała się na związek z pobliskim Blue City.
Konflikt pomiędzy miastem, Skarbem Państwa i Polskim Holdingiem Obronnym
Projekt uwzględniający obecność Ikei miał być idealnym nowym początkiem. Dlaczego nie ruszył? Fort Wola do tej pory funkcjonował na terenie, który w większej części należy do miasta i jest oddany w użytkowanie wieczyste firmie Mayland Real Estate. Planując rozbudowę i wielomilionową inwestycję, Mayland chciałby nabyć ziemię na własność. Dodatkowo właściciel zamkniętego Fortu Wola myśli o pozyskaniu dodatkowych terenów dookoła centrum handlowego, aby zwiększyć liczbę miejsc parkingowych dla przyszłych klientów. Z tym także jest problem, ponieważ część tego terenu należy do miasta, część do jednej ze spółek Skarbu Państwa. Spór o te tereny zapewne swój finał znajdzie w sądzie, co dla operatora galerii może oznaczać zawieszenie rozbudowy obiektu o kolejne lata.
- Niestety przedłużający się konflikt o komunalizację i uwłaszczenie pomiędzy miastem, Skarbem Państwa i Polskim Holdingiem Obronnym zniweczył nasze plany. Nie jesteśmy stroną sporu, ale ponosimy jego koszt, gdyż utrzymanie niedziałającego obiektu jest olbrzymim wydatkiem. Jesteśmy w stanie zawieszenia i niestety nic nie możemy, tylko czekać, aż strony się dogadają - mówi Dominika Kantorowicz z firmy Mayland - właściciela Fortu Wola.
Co będzie w Forcie Wola?
Jak podkreślają właściciele, plany przebudowy są wciąż aktualne i przewidują powiększenie galerii z 30 do 42 tys. m2. Wśród najemców ma znaleźć się m.in. hipermarket oraz sklep meblowy. - Dzisiejsze obiekty handlowe odbiegają od tych budowanych niegdyś. Nawet te z dziesięcioletnim stażem nadają się do modernizacji. A przecież Fort Wola powstał niemal 20 lat temu jako obiekt pierwszej generacji. Teraz stawia się obiekty trzeciej i czwartej generacji - mówi Dominika Kantorowicz.
Czy Fort Wola ma jeszcze szanse na sukces? W sąsiedztwie centrum ciągle rozbudowuje się Wola Park, a i Blue City to przy nim prawdziwy gigant. Właściciele nie składają broni. - Biorąc pod uwagę właśnie ewoluujące potrzeby klientów, rosnące zapotrzebowanie na zaspokajanie funkcji rozrywkowych i społecznych w obiektach handlowych oraz gwałtownie rozwijającą się strefę wokół samej inwestycji, zasadnym jest stwierdzenie, że obiekt wymaga przebudowy i modernizacji. Wierzymy, że problemy z nieruchomościami wkrótce zostaną rozwiązane i będziemy mogli kontynuować naszą pracę - informuje Dominika Kantorowicz.
(DB)