REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

inwestycje

 

Wyjątkowo drogie przedszkole na Gilarskiej. Kiedy i ile dzieci przyjmie?

  8 czerwca 2022

Wyjątkowo drogie przedszkole na Gilarskiej. Kiedy i ile dzieci przyjmie?
źródło: Dzielnica Targówek

Rozpoczyna się długo oczekiwana budowa nowoczesnej placówki przedszkolnej obok Szkoły Podstawowej nr 398 przy ulicy Gilarskiej. Kiedy i ile dzieci przyjmie?

REKLAMA

- Właśnie podpisaliśmy umowę z wykonawcą na wybudowanie nowego przedszkola na Targówku. To dobry dzień dla naszej dzielnicy, ponieważ budowa ta została sfinansowana z dodatkowych środków, które nasza dzielnica otrzymała - poinformowała burmistrz Małgorzata Kwiatkowska. Te "dodatkowe środki" to aż 28 mln zł z rządowego "Polskiego Ładu".

Dzielnica zapowiada, że ze swojego budżetu dołoży "tylko" 5,5 mln.

REKLAMA

Co wybudują?

Przedszkole o powierzchni użytkowej 2,3 tys. m2 zaprojektowano po południowej stronie szkoły wzdłuż ul. Mondriana. Będzie mieć dziewięć oddziałów dla 225 dzieci. Sale przedszkolne będą znajdować się na dwóch kondygnacjach. Każda z sal będzie miała własny węzeł sanitarny, zaplecze i pomieszczenie magazynowe umożliwiające przechowywanie leżaków. Każda z sal dydaktycznych ma mieć bezpośrednie wyjście na taras lub balkon. Dach budynku będzie dachem zielonym z matą rozchodnikową, co ograniczy ilość wody deszczowej, odprowadzanej do zbiornika retencyjnego.

REKLAMA

Kiedy i ile dzieci?

Na piętrze zaplanowano salę wielofunkcyjną z węzłem sanitarnym i zapleczem. Zaprojektowano ją jako pomieszczenie jednoprzestrzenne z możliwością podzielenia mobilną ścianką. Blok żywieniowy obsługujący przedszkole będzie znajdował się na parterze szkoły z możliwością transportu posiłków do sal przedszkolnych. Przy schodach zaplanowano zjeżdżalnię dla przedszkolaków, całą przestrzeń wyłożono miękką wykładziną.

W ramach kontraktu wybudowane zostaną również place zabaw i małe boisko dla przedszkola oraz kompleks trzech boisk dla sąsiedniej szkoły, co pozwoli na zagospodarowanie całego terenu od strony Kanału Drewnowskiego i ścieżki rowerowej.

- Wykonawca potwierdza, że będzie działał szybko. Mamy nadzieję, że oddamy przedszkole przed wrześniem przyszłego roku - mówi wiceburmistrz Krzysztof Miszewski.

REKLAMA

Komentarz

Podczas gdy sąsiednia Białołęka od wielu lat pozyskuje w prywatnych placówkach tysiące "publicznych" (darmowych dla rodziców) miejsc dla przedszkolaków, nie wydając na inwestycje ani złotówki, Targówek z rządowej dotacji buduje jedno z najdroższych przedszkoli w Polsce dla 225 dzieci. I choć władze dzielnicy pękają z dumy, to chwalić się właściwie nie ma czym, bo dobrego gospodarza w takim postępowaniu nie widać. 33,5 mln pieniędzy podatników piechotą nie chodzi i jeśli da się je oszczędzić, uzyskując miejsca przedszkolne we współpracy z podmiotami prywatnymi, to za wszelką cenę należy to zrobić. Władze Targówka - zamiast skorzystać z dobrych doświadczeń Białołęki - przyczyniły się właśnie do powiększenia dziury budżetowej i zadłużenia państwa oraz dziury i zadłużenia miasta. Kto jak kto, ale samorządowcy zadłużonej po uszy Warszawy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że długi te będą spłacać przez wiele lat m.in. przedszkolaki z Gilarskiej.

(db, oko)

.
 

Komentarze (8)

# Jano

09.06.2022 09:14

Nie budują - źle. Budują - źle. Pytanie czy przed krytyką ktoś wcześniej sprawdził ile jest wolnych miejsc w przedszkolach prywatnych na Targówku. Moje doświadczenia są takie, że niewiele i że wcale nie łatwo jest znaleźć miejsce w przedszkolu, szczególnie takim, przy którym jest normalny plac zabaw a nie klatka z płotu o wymiarach 2m/2m z piaskownicą i jednym burakiem.
I jeszcze jedno - jest jeszcze cześć społeczeństwa która czyta ze zrozumieniem, więc pisanie że przedszkole dla 225 dzieci ma kosztować 33,5 mln, kiedy akapit wyżej pisze się, że za te pieniądze budowany będzie też kompleks trzech boisk dla istniejącej szkoły to mega niekompetencja i nierzetelnosć autora. Taka propaganda pod publiczkę.

# ha ha

09.06.2022 09:25

#Jano napisał(a) 09.06.2022 09:14
Jest jeszcze cześć społeczeństwa która czyta ze zrozumieniem, więc pisanie że przedszkole dla 225 dzieci ma kosztować 33,5 mln, kiedy akapit wyżej pisze się, że za te pieniądze budowany będzie też kompleks trzech boisk dla istniejącej szkoły to mega niekompetencja i nierzetelnosć autora. Taka propaganda pod publiczkę.

Te boiska to koszt maks 2 mln i to przeszacowany, więc to przedszkole jest naprawdę MEGA DROGIE, z dużym rozmachem. Policz sobie koszt metra kwadratowego.

# Architekt PP

09.06.2022 09:31

Na sale dydaktyczne z łazienkami spokojnie wystarczy zdodnie z normami 700 m2. Komunikacja, kuchnia, szatnia itp max drugie tyle. Ten projekt jest przeszacowany, nieekonomiczny i niegospodarny. A koszt budowy nie wiem skąd wzięty

REKLAMA

# Buncol

13.06.2022 09:58

Ani autor ani piszący tu na forum nie maja pojęcia ile teraz kosztuje jakakolwiek inwestycja. Po drugie to przedszkole będzie częącią już zbudowanej szkoły wiec to nie może być tani partorowy kontener jak przedszkola na Białołęce.
Po trzecie o jakich stratach w budżecie Państwa autor pisze.
Przecież jak nie pójdą te pieniadze na przedszkole na targówku to pójdą na remont albo budowe inneij inwestycji w innym mieście. Jak coś jest zabudżetowane to i tak bedzie wydane.
Autor niech sobie daruje te banialuki o powiększaniu dziury budżetowej.
Targówek jest bardzo zapuszczony pod katem inwestycji w infrastrukture więc jak coś się wreszcie dzieje to trzeba się cieszyć a nie narzekać

# Dzięcioł

13.06.2022 10:25

Zacznijm od tego, że przedszkola nie powinny być zadaniem gmin. Powinny być prywatne opłacane przez rodziców. Na przykładzie tego przeszkola widać, że będzie taniej. Prywatni inwestorzy zbudują kilka przedszkoli za taką kwotę, a państwo ją oszczędzi, co jest malym kroczkiem do obniżenia podatków.

# Buncol

13.06.2022 12:07

@dziecioł
Żyjemy w kraju europejskim który zapewnia rodzinom wsparcie socjalne a takim są przedszkola.
Przedszkola prywatne opłacane przez rodziców w Polsce istnieją. Zazwyczaj mają bardzo słabą bazę w postaci malutich wybiegów i małych salek. One są dla zarabiania a nie dla komfortu. Poza wysokimi kosztami prywatne przedszkola dużo nie oferuja.
Oczywiscie rodzice sami moga sobie opłacać przedszkole jak w krajach anglosaskich. Tylko oni zarabiaja w dolarach i funtach a nie złotych.

REKLAMA

# wiecej ekonomii mniej religii

14.06.2022 20:40

#Buncol napisał(a) 13.06.2022 12:07
@dziecioł
Żyjemy w kraju europejskim który zapewnia rodzinom wsparcie socjalne a takim są przedszkola.

Tak, żyjemy w kraku europejskim, który jak wiekszość krajów europejskich drukuje pieniądze bez pokrycia, za które zapewnia socjal tym, których dzieci ten socjal spłacą z odsetkami prawdziwymi pieniędzmi

# Buncol

16.06.2022 01:00

Zawsze możemy zrobić tak jak w USA gdzie osoba idąca na studia bierze pół miliona dolarów kredytu, aby w ogóle móc studiowac. Oczywiście kredyt spłacany do emerytury
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA