REKLAMA

Bemowo

Dekomunizacja ulicy Kaliskiego

 

Wybitny naukowiec na śmietnik historii? Wojewoda się zagalopował

  23 listopada 2017

alt='Wybitny naukowiec na śmietnik historii? Wojewoda się zagalopował'

Zaledwie po 38 latach rektor Wojskowej Akademii Technicznej przestanie być patronem ważnej ulicy na Bemowie.

REKLAMA

Północny odcinek dawnej Lazurowej po raz kolejny zmienia nazwę. W 1979 roku dwukilometrowy fragment ulicy pomiędzy Kocjana a Kleeberga otrzymał imię zmarłego rok wcześniej gen. Sylwestra Kaliskiego (1925-1978). Teraz, na mocy ustawy dekomunizacyjnej, wojewoda Zdzisław Sipiera podjął decyzję o zmianie nazwy. Nie będzie jednak powrotu Lazurowej - nowym patronem ma zostać gen. Witold Urbanowicz (1908-1996), dowódca słynnego Dywizjonu 303, podczas II wojnie światowej walczącego w obronie Wielkiej Brytanii przed Niemcami.

"Lista IPN" nie istnieje

Zaraz po ogłoszeniu decyzji po Bemowie zaczęła krążyć informacja, że wojewoda Sipiera nadużył prawa, bo "Kaliskiego nie było na liście IPN". Chodzi o krążący od ubiegłego roku spis przykładowych nazw ulic, które historycy Instytutu Pamięci Narodowej uznali za propagujące komunizm. Nie była to jednak żadna oficjalna lista.

- Nowela nałożyła na nas obowiązek opiniowania, czy dany obiekt wypełnia normę z art. 1 ustawy - informuje IPN. - Ustawodawca nie nałożył jednak na nas obowiązku tworzenia listy obiektów kwalifikujących się do usunięcia. Listy takiej nie posiadamy.

Zgodnie z przepisami wojewoda, zmieniający nazwy w zastępstwie Rady Warszawy (miała czas na dokończenie dekomunizacji do początku września), konsultował się w tej sprawie z IPN.

Kup bilet

"Kaliski musi zostać"

13 listopada w Internecie pojawiła się petycja przygotowana przez mieszkańca Bemowa Michała Jóźwikowskiego. Jego zdaniem gen. Kaliski powinien pozostać patronem ulicy

- Z perspektywy historii generał Kaliski stanął po "niesłusznej" stronie, ale to nie uprawnia nikogo do traktowania go na równi z komunistycznymi zbrodniarzami i skazywania jego imienia na zapomnienie - pisze autor petycji. - Był wybitnym polskim naukowcem (ponad 500 publikacji!) i pionierem polskich badań nad laserową mikrosyntezą jądrową.

Gen. Kaliski był także rektorem Wojskowej Akademii Technicznej. Było to jednak w czasach, gdy Wojsko Polskie było uzależnione od Armii Radzieckiej. Kaliski ma także w biografii członkostwo w najwyższych władzach komunistycznej Polski: w latach 70. należał do Komitetu Centralnego PZPR. Do tej pory petycję w obronie patrona podpisało kilkaset osób.

REKLAMA

Nie tylko Kaliski

Zgodnie z decyzją wojewody patronami ulic przestaną być także Michał Sobczak i Wacław Szadkowski, członkowie Komunistycznej Partii Polski, dążącej do przyłączenia II RP do ZSRR. Pierwszego zastąpi Władysław Belina-Prażmowski (1888-1938), pułkownik Wojska Polskiego i weteran wojen o niepodległość. Drugiego - major Hieronim Dekutowski "Zapora" (1918-1949), "cichociemny" spadochroniarz AK i członek powojennej antyradzieckiej partyzantki, schwytany i zamordowany przez komunistów.

(red)

 

REKLAMA

Komentarze (9)

 Babiczanin

23.11.2017 23:12

Kilkadziesiąt? Chyba kilkaset, petycja ma na chwilę obecną prawie czterysta podpisów. Ciekawe czy WAT się ustosunkuje.

# jkk

24.11.2017 15:33

Ulica Kaliskiego przecina tereny WAT, nazwanie jej ulicy nazwiskiem byłego Komendanta tej uczelni było jak najbardziej uzasadnione. Generał Urbanowicz nie miał z WAT nic wspólnego. Nadto generał Kaliski był przede wszystkim naukowcem i miał nieszczęście żyć w czasie, kiedy by coś osiągnąć, należało być członkiem partii. Takie były reguły, wyjątki zdarzały się rzadko. Kaliski był we władzach partyjnych z uwagi na swe osiągnięcia naukowe.

# AntyPiS

25.11.2017 00:10

A zaraz po tym zburzyć Pałac Kultury i Nauki. PISiorom w głowach się poprzewracało ... Tacy ludzie jak Kaliski to cześć naszej historii, nie można jej od tak wymazać ...

REKLAMA

# Jędrek

25.11.2017 14:06

Zdominowana przez PO rada miasta miała na to rok i nic nie zrobiła.
No ale dekomunizacja nie jest tak dochodowa jak reprywatyzacja....

 Babiczanin

26.11.2017 15:24

Prawda, nie zrobiła. W bardzo wielu przypadkach nie podjęła żadnych kroków. Ale w tym? Skąd mieli wiedzieć, że Kaliski jest do dekomunizacji?

# gosc

29.11.2017 02:35

Idąc tym tokiem rozumowania jakim kieruje się Wojewoda, to ze sfery publicznej należy usunąć Pana przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Przecież to też były członek PZPR. Dekomunizacja powinna być konsekwentna.

REKLAMA

# asd

29.11.2017 15:53

#Jędrek napisał(a) 25.11.2017 14:06
Zdominowana przez PO rada miasta miała na to rok i nic nie zrobiła.
No ale dekomunizacja nie jest tak dochodowa jak reprywatyzacja....
ty pisowska q,rwo

# Niezapominajka ( A.L.)

02.12.2017 13:09

Był polskim naukowcem, a także człowiekiem odważnym i sprawiedliwym.
W moim osobistym przypadku stanął swego czasu po stronie człowieka skrzywdzonego, a wystąpić musiał przeciwko partyjnej, zaślepionej w swych " ideałach" wojskowej wierchuszce partyjnej. Cześć jego pamięci.
Ta część ulicy nosząca jego imię powinna pozostać w moim przekonaniu bez zmian.

# Wróbelek

03.12.2017 18:58

Popieram Niezapominajke.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024