Wścieklizna na Mazowszu. Wawer w strefie zagrożenia
10 sierpnia 2021
Przypadki wścieklizny w naszym regionie zostały stwierdzone już u kota, jenota, nietoperza, sarny i oczywiście lisów.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, na terenie województwa mazowieckiego zostało stwierdzonych już 40 przypadków wścieklizny. Obszar zagrożony chorobą obejmuje dużą część dzielnicy Wawer.
Wścieklizna w Warszawie
- W tej chwili obszar zagrożony wścieklizną obejmuje teren powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawa - przekazał PAP mazowiecki lekarz weterynarii Paweł Jakubczak.
W Wawrze za zagrożony wścieklizną uznano teren ograniczony od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji a od południa Izbicką, Zagórzańską i Złotej Jesieni. Przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach, powinny stać czytelne tablice z napisem "Uwaga! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt". Zabronione jest organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, polowań i odłowów zwierząt łownych, z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki. Psy, koty i inne zwierzęta gospodarskie muszą przebywać na zamkniętych wybiegach.
Co to jest wścieklizna?
- Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Jest chorobą śmiertelną - przypominał w maju warszawski ratusz. - U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).
(dg)