Wrzuć do pojemnika!
20 maja 2005
Szkoła Podstawowa nr 275 na Targówku bierze udział w nowym programie edukacyjnym Fundacji Nasza Ziemia. Szkołę odwiedziła Mira Stanisławska-Meysztowicz, prezes Fundacji.
Nowy program, który nazwano "praktyczny wymiar edukacji ekologicznej" ma objąć wszystkie szkoły i przedszkola w dzielnicy Targówek. Staną w nich pojemniki, takie same, jak ten w SP nr 275. Wcześniej nauczyciele i wychowawcy placówek oświatowych uczestniczą w specjalnych szkoleniach, by potem prowadzić u siebie akcje informacyjne i edukacyjne.
Zestawy pojemników dla szkół oznaczone są logami darczyńców i głównych sponsorów - firm Procter&Gamble i Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, oraz patronów i organizatorów programu: Wydziału ochrony środowiska dzielnicy Targówek oraz Fundacji Nasza Ziemia. Na każdym pojemniku znajduje się instrukcja, co i jak należy do nich zbierać - papier, tworzywa sztuczne i metale, szkło kolorowe i szkło bezbarwne. Zużyte opakowania odbiera MPO.
Program realizowany na Targówku będzie upowszechniany w innych częściach Polski jako przykład skutecznej współpracy różnych środowisk na rzecz ochrony środowiska.
Czy dużo pani zarabia?
- Spotkało nas wielkie wyróżnienie, odwiedziła nas pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, która prowadzi od wielu lat znaną wam akcję Sprzątanie Świata Polska - mówiła do zebranych w sali gimnastycznej uczniów Małgorzata Głuchow-ska, dyrektorka SP nr 275. - Możecie zadać pani Mirze pytania.Okazało się to świetnym pomysłem, bo uczniowie mieli wiele pytań do gościa. Interesowało ich, dlaczego mieszka w Polsce i w Australii, czy dużo zarabia, jakie jest jej ulubione danie. Z kolei Mira Stanisławska-Meysztowicz sprawdzała wiedzę uczniów na temat zbierania surowców wtórnych, sprawdziła też, czy potrafią korzystać z nowego pojemnika.
Najaktywniejsi uczestnicy spotkania otrzymali drobne upominki od firmy MPO.
Pojemnik jak się patrzy
Szkolne zestawy do selektywnej zbiórki 4EKO to świetny sposób prowadzenia codziennej edukacji dotyczącej segregowania odpadów. Są kolorowe, estetyczne, przyjemne dla oka, bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości. Składają się z czterech niezależnych elementów wykonanych z laminatów poliestrowych, przykry-tych pokrywą z otworami do wrzucania różnych posegregowanych odpadów. Całość spięta jest specjalnym kluczem, dzięki czemu nawet najbardziej ciekawscy uczniowie nie mogą ich zdemontować. Na pojemnikach można drukować dowolne napisy, hasła i znaki. Zestaw zastępuje cztery tradycyjne pojemniki typu igloo i kosztuje tyle co jeden tradycyjny.Komory zestawu mogą być opróżnianie niezależnie. Wrzucanie surowców jest łatwe - zestaw rozmiarami dopasowany jest do wzrostu dzieci i młodzieży. W razie uszkodzenia, wystarczy wymiana jednej z czterech komór, a nie całego zestawu. Montaż i demontaż może wykonać jedna dorosła osoba w ciągu trzech minut.
km