REKLAMA

Wola

inwestycje »

 

Wolska gazownia do przebudowy. Ale kiedy?

  18 marca 2013

alt='Wolska gazownia do przebudowy. Ale kiedy?'

Wolska gazownia od kilku lat ma plany przebudowy swojego terenu. Projekt zlecono firmie Bogusławski i Partnerzy. Jest gotowy, ale nic tam się nie dzieje. Większość terenu należy do PGNiG.

REKLAMA

Gazownia Warszawska na ulicę Kasprzaka 25 została przeniesiona w 1888 roku z ulicy Ludnej. Dzisiaj nie pełni już dawnej funkcji, większość budynków przystosowana jest do celów administracyjno-biurowych. W części zabudowań mieści się też Muzeum Gazownictwa.

Neogotyckie zabudowania w 1975 roku zostały wpisane do rejestru zabytków. To jedne z bardziej cenionych pozostałości po architekturze przemysłowej XIX i XX wieku.

Długotrwałe przygotowania

Przygotowania do przebudowy ruszyły już kilka lat temu. - Działając na wniosek Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Stołeczny Konserwator Zabytków już w 2007 r. przedstawił zalecenia konserwatorskie dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na dogęszczeniu zabudowy tego obszaru - informuje Marta Brzegowa z urzędu miasta.

W styczniu 2012 r. przedstawiono spółce zalecenia w sprawie zagospodarowania narożników od strony Kasprzaka budynkami o funkcji biurowo-usługowej. Kwestia dawnych zbiorników gazu (rotundy od strony ul. Prądzyńskiego) została uzgodniona z konserwatorem w 2008 roku. Jego zalecenia mówią o budowie w miejscu istniejących fundamentów nowego budynku przeznaczonego na zespół usługowo-mieszkaniowy z garażami podziemnymi.

Zapraszamy na zakupy

Projekt już gotowy

- Na terenie oświetlonym gazowymi latarniami z 1881 roku, wzdłuż brukowanych uliczek, znajduje się kilkanaście zabytkowych obiektów, jak zbiorniki gazu, wieża ciśnień, budynek wagi, stajnia i wozownia, komin, muzeum z dziewiętnastowiecznymi urządzeniami do produkcji i odsiarczalnia gazu oraz imponująca zieleń - opowiada projektant Jerzy Bogusławski. - Na zlecenie PGNiG, właściciela i użytkownika terenów, prace zacząłem od opracowania projektu zagospodarowania wolnych od zabudowy przestrzeni zespołami budynków o przeznaczeniu biurowym, hotelowym, konferencyjnym i mieszkalnym. Na terenie oświetlonym gazowymi latarniami z 1881 roku, wzdłuż brukowanych uliczek, znajduje się kilkanaście zabytkowych obiektów, jak zbiorniki gazu, wieża ciśnień, budynek wagi, stajnia i wozownia, komin, muzeum z dziewiętnastowiecznymi urządzeniami do produkcji i odsiarczalnia gazu oraz imponująca zieleń - opowiada Jerzy Bogusławski Główna oś projektowanego założenia jest równoległa do ulicy Kasprzaka. Prostopadle do niej zaplanowane są lekkie przeszklone budynki o wysokości od trzech do trzynastu kondygnacji. Od strony zachodniej (kompleks "A") znajduje się centrum konferencyjno-biurowe z hotelem o powierzchni 45 tys. m2. Kompleks "B" to niskie budynki biurowe o powierzchni 13 tys. m2, kompleks "C" usytuowany od wschodu to przyszła centrala PGNiG z dominantą i zielonym ogrodem widokowym na ostatniej, dwunastej kondygnacji (41 tys. m2). Zespół wyposażony jest w 980 podziemnych miejsc parkingowych - dodaje.

REKLAMA

Benzolownia: nowoczesność i tradycja

Projekt obejmuje również przebudowę zabytkowej benzolowni.

- Projektując adaptację i rozbudowę dawnego budynku benzolowni postanowiłem połączyć w jednym projekcie dwa wątki architektoniczne występujące na terenie gazowni. Jeden związany z XIX-wiecznym stylem projektowania budynków przemysłowych w surowej cegle, drugi z początku XX wieku wprowadzający wątki modernizmu. Dlatego w miejscu przypadkowych dobudówek do prostej i surowej bryły benzolowni zaprojektowałem nowy budynek biurowy z czerwonej, ręcznie formowanej cegły, która fakturą i kolorem dostosowała się do charakteru otaczającej zabudowy.

Motywy dawnych maszyn będą pojawiać się w nowoczesnej oprawie. - Zaprojektowałem kompozycję graficzną na przeszklonych ścianach inspirowaną fotografiami maszyn znajdujących się w Muzeum Gazownictwa. Sprawi ona wrażenie, jakby przez okno oglądało się cienie stojących tam maszyn - opowiada architekt.

- Do rejestru zabytków wpisana jest również zieleń - zabytkowy drzewostan, ogród na tyłach domu dyrektora i relikty nawierzchni sprzed 1939 roku. Dlatego projekt zakładał tylko uporządkowanie istniejącego założenia oraz przywrócenie mu pierwotnego wyglądu poprzez wybrukowanie ulic "kocimi łbami" i oświetlenie za pomocą lamp gazowych - tłumaczy Bogusławski.

Ile budynków powstanie na tym terenie? Kiedy rozpoczną się prace? Właściciel terenów, który wcześniej napierał na opracowanie planów, zmienił jednak priorytety i przestał na razie zajmować się sprawą, pozostawiając ją w zawieszeniu.

- Zarząd PGNiG S.A. przyjął na razie bardzo ogólną, kierunkową koncepcję zagospodarowania terenu przy ul. Kasprzaka 25. W przyszłości będziemy prowadzić prace nad uszczegółowieniem tej koncepcji. Jednak obecnie nie jest to sprawa priorytetowa dla spółki - odpowiada biuro prasowe PGNiG. Tego, czy firma w przyszłości zainwestuje w mieszkania, czy zrobi to inny inwestor, na razie nie wiadomo.

Muzeum Gazownictwa pozostanie na swoim miejscu. W przyszłości może zostać przeniesione, ale tu także nie ma żadnej precyzyjnej koncepcji.

kz, mac

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024