Wola ma kolejny mural. Na Warszawę patrzy z góry Jacek Kuroń
30 czerwca 2020
Budynek CXIX Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kuronia zyskał nowe oblicze. Na ścianach placówki powstał dyptyk - wielki mural z wizerunkami patrona wolskiej szkoły.
Autorem dzieła jest Wilhelm Sasnal, mural powstał z inicjatywy Wolskiego Centrum Kultury.
- Jestem dumny, że mogłem się przyczynić do realizacji tego projektu - mówi dyrektor WCK Krzysztof Mikołajewski. - Dziś, 31 lat po przełomie 1989 roku, projekt ten przypomina głos pokolenia, które wywalczyło suwerenne i demokratyczne państwo, wierząc w ideały równości społecznej i wolności osobistej. Dzięki muralowi będziemy mogli przypomnieć sobie o wartościach, o których często zapominamy w komercyjnym świecie interesowności politycznej i wzrastającej fali nienawiści - dodaje dyrektor Mikołajewski.
Jacek Kuroń to postać od zawsze związana z Warszawą. Kawaler Orderu Orła Białego, współtwórca KOR i pierwszej "Solidarności", do tej pory nie doczekał się znaczącej formy upamiętnienia. Mural, jako rodzaj sztuki, dostępny dla szerokiego grona mieszkańców, jest jedną z najprostszych, ale i najciekawszych form ozdabiania szarych murów miasta. Miejsce, w którym malowidło powstało, nie jest przypadkowe. - W CXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia pamięć o patronie jest wciąż żywa. W swoich niezwykle konsekwentnych przekonaniach Jacek Kuroń zawsze stawiał na młodzież i ludzi. Był wierny swoim ideom, co zasługuje na szczególne upamiętnienie w czasach, w których brakuje autorytetów - dodaje dyrektor LO Teresa Wesołowska. Wizerunek Jacka Kuronia powstał na podstawie dwóch zdjęć. Wilhelm Sasnal w znakomity sposób przeniósł na elewację liceum przy ul. Złotej 58 czarno-białą fotografię Tadeusza Zagoździńskiego ukazującą ujęcie portretowe byłego ministra pracy i polityki socjalnej. Inspiracją dla drugiej części malowidła było zdjęcie wykonane podczas aresztowania Jacka Kuronia w lipcu 1965 roku.
Dzieła Wilhelma Sasnala znajdują się na całym świecie. Można je podziwiać m.in. w nowojorskim muzeum Guggenheima, Tate Modern w Londynie, van Abbemuseum w Eindhoven, Fondation Beyeler w Bazylei, a także w warszawskich instytucjach takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej.
Marcin Kalicki