Wola bohaterką polskich filmów. "W niejednym jeszcze zagra"
25 listopada 2016
Wola była tłem wielu filmów i seriali. Na Woli mieszkał między innymi inżynier Stefan Karwowski - bohater "Czterdziestolatka" grany przez zmarłego niedawno Andrzeja Kopiczyńskiego. Ale nie tylko....
Irena do domu
W filmie z 1955 roku spora część akcji rozgrywa się na osiedlu WSM Koło. Tu, w jednym z bloków, mieszka tytułowa Irena (Lidia Wysocka ), żona Zygmunta (Adolf Dymsza), której mąż nie pozwala zajmować się pracą zawodową. WSM Koło w czasie kręcenia filmu było najnowocześniejszym osiedlem w Warszawie. Zaprojektowali je Helena i Szymon Syrkusowie w 1947 roku. Powstawało w latach 1949-56, a więc w czasach panowania doktryny socrealistycznej. Syrkusowie nie zapomnieli o zapleczu socjalnym, powstały: żłobki, przedszkola, szkoły, a także place zabaw, co także można zobaczyć w filmie.
Do przerwy 0:1
W filmie w reżyserii Stanisława Jędryki z 1969 r. widzimy portret starej Woli, zwanej "Dzikim Zachodem". W kadrach przewijają się obrazy ulic Miedzianej, Złotej, Żelaznej, Chmielnej, Srebrnej. Widać początki budowy Osiedla Za Żelazną Bramą, które kontrastuje z ceglanymi, sypiącymi się kamienicami okolicy. W filmie widzimy portret kończącego "Dzikiego Zachodu". Sentymentalny, ciepły, prawdziwy, z hałdami gruzu, rozsypującymi się domami, biedą, sławojkami na podwórkach, ale ma to wszystko nieodparty urok. Bohaterowie filmu mieszkają wśród takiego krajobrazu. I są jak to na Woli - charakterni. Pojawia się też Dworzec Główny przy Towarowej, który "zagrał" istotne role także w kilku innych filmach, m.in. w komedii Leona Buczkowskiego "Smarkula" z 1963 roku.
Poszukiwany, poszukiwana
W przedwojennej kamienicy przy ulicy Grzybowskiej 56, na zaadaptowanym poddaszu, mieszkali bohaterowie filmu Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana" (1973). Co ciekawe, ich marzeniem było przenieść się z kamienicy do nowych wybudowanych po sąsiedzku bloków Osiedla Za Żelazną Bramą. Kamienica, w której mieszkają, pochodzi z 1939 roku i paradoksalnie przetrwała jako jedyna z całej pierzei zabudowy ulicy. Dziś malownicza kamienica stoi samotnie jako pamiątka dawnej Woli otoczona nowszą zabudową.
Czterdziestolatek
Karwowscy, bohaterowie kultowego serialu Jerzego Gruzy z 1975 roku, mogli moim zdaniem mieszkać tylko na Woli. I mieszkali. Tylko nie bardzo wiadomo gdzie. W nowym bloku na ulicy Pańskiej. W serialu padają dwa adresy: 62 i 92. Tylko numer mieszkania jest jeden 138. Ale pod tymi numerami nie ma bloków. Wedle "czterdziestolatkologów" inżynier Karwowski z rodziną mieszkać mógł w bloku przy Pańskiej 61, który był częścią osiedla projektu Jana Zdanowicza. W filmie pojawiają się kadry właśnie z tej okolicy, a z balkonu Karwowskich widać Pałac Kultury.
Dom
Kamienica stojąca przy Pańskiej 85 "zagrała" w serialu "Dom" główną rolę. Nieco niewdzięczną, bo była niejako "dublerem" tytułowego domu przy ul. Złotej 25. Ten adres - jak wiadomo - nie istniał, bo kamienica została zburzona pod budowę Pałacu Kultury i Nauki. W serialu kamienica jest wiarygodna zarówno jako okaleczona przez wojnę, jak i już później. Serial kręcony był w latach 1980-1987. W kadrze pojawia się zarówno elewacja frontowa, podwórko i wnętrza. Dziś kamienica nie przypomina tej z serialu. Kilka lat temu została odrestaurowana, a obecnie mieści się w niej siedziba Automobilklubu Polskiego.
To oczywiście nie wszystkie wolskie miejsca filmowe. Wolskie pejzaże pamiętam z "Przygód Marka Piegusa", "Spotkania ze szpiegiem", "Panny Nikt", "Ferdydurke", "Na Wspólnej", "Kilera", "Gangsterów i filantropów", "Ambassady". Przecież także na Woli powstawała znaczna część zdjęć do debiutanckiego "Pokolenia" Andrzeja Wajdy... Portrety filmowe dzielnicy były różne: od obrazów rozpadających się kamienic, gruzu i wznoszonych naprędce nowych domów, po wizerunek nowoczesnej i tętniącej życiem wizytówki nowej epoki. Cóż, Wola jest dzielnicą kontrastów i dziś. I na pewno w niejednym filmie jeszcze zagra. Mam nawet pomysł: zderzenie Kercelaka z korpokulturą szklanych biurowców. Tylko kto to nakręci?
(wk)