REKLAMA

Wola

samorząd »

 

Wola bez "Inki". "Wielki" powrót Małego Franka

  17 grudnia 2018

alt='Wola bez "Inki". "Wielki" powrót Małego Franka'
W Polsce są dwa bliźniacze pomniki "Inki": w krakowskim parku Jordana i przy warszawskim kościele św. Stanisława.
źródło: Wikimedia Commons / Skabiczewski

Danuta Siedzikówna "Inka" już nie będzie patronką ulicy na Woli. Z map znikną też nazwiska Adama Bienia, Olgi Johann i Emanuela Szafarczyka.

REKLAMA

Po upadku komunizmu z map Woli znikły m.in. al. Rewolucji Październikowej czy al. Świerczewskiego, ale podczas pierwszej fali dekomunizacji upiekło się kilku mniej znanych patronom, którzy przed II wojną światową działali na rzecz przyłączenia Polski do Związku Sowieckiego (Antoni Dobiszewski, Jan Szałek, Jan Szymczak) lub podczas wojny walczyli w kierowanych z Moskwy organizacjach (Szałek oraz "Mały Franek" Franciszek Zubrzycki). Teraz cała czwórka wraca za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak to z Szałkiem było

Gdy w ubiegłym roku Sejm bez żadnego głosu sprzeciwu, a więc głównie siłami PiS, PO i Kukiz'15 przyjął nową ustawę dekomunizacyjną, los komunistycznych patronów wydawał się być przesądzony. Potem zaczęły się schody. Najpierw Rada Warszawy zorganizowała konsultacje tylko w sprawie ulicy Szałka (1890-1958). W głosowaniu nad nazwą wzięło udział ponad 3600 osób, z czego 57% nie przeszkadzało, że patron działał na rzecz włączenia naszego kraju do ZSRR i był wielokrotnie aresztowany za organizowanie prosowieckich protestów. Ostatecznie, gdy na Woli nie zmieniono żadnej nazwy, do akcji wkroczył wojewoda Zdzisław Sipiera, ale - jak uznał sąd - popełnił błędy formalne.

Wstąp do księgarni

Wola bez "Inki"

Zgodnie z decyzją sądu ulica Johann ma zostać z powrotem przemianowana na Szałka, Szafarczyka - na Szymczaka, Bienia - na Dobiszewskiego a "Inki" - na Małego Franka. Szczególne zainteresowanie wzbudzi zapewne ostatnia z tych zmian, ponieważ Danuta Siedzikówna "Inka" (1928-1946) jest postacią powszechnie znaną. To sanitariuszka Armii Krajowej, zamordowana przez komunistów w wieku zaledwie 18 lat. Od 2015 roku obok kościoła przy Bema znajduje się jej pomnik.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# qvertz

17.12.2018 21:32

"Brawo" redakcja! Wielki powrót "Małego Franka". Oto poziom! Warszawiacy, cieszcie się! Oni wrócili! Czerwoni bohaterowie! I zostaną z nami już na zawsze. Czerwona Warszawa, czerwona Wola, z lekkim dodatkiem postępowej tęczy. Upamiętnianie członków leśnych band i solidarnościowej ekstremy nie jest w tym mieście nikomu potrzebne - przynajmniej wg sądów.

# Wyklęty

17.12.2018 23:11

Czy jak piję kawę INKA to czynię czyn patriotyczny czy też bezczeszczę narodową przenajświętszość?

# Ryba

18.12.2018 13:11

#Wyklęty napisał(a) 17.12.2018 23:11
Czy jak piję kawę INKA to czynię czyn patriotyczny czy też bezczeszczę narodową przenajświętszość?
To bez znaczenia. I tak durniem pozostaniesz.

REKLAMA

# lideksynubeka

18.12.2018 18:00

Platforma wszystkich ubeków. Byłem w ZOMO,byłem w ORMO,teraz jestem za Platformą. Bajer,że PO jest partią antykomunistyczną owszem,działa na małomiasteczkowe przyjezdne chłopstwo,ale w Warszawie i tak stada dawnych ubeków i esbeków zawsze wiedziały,że trzeba na PO głosować.No i efekt,pospolity rabuś zamiast bohaterki patronem ulicy

# monizem

18.12.2018 23:09

TOWARZYSZE Z PO STALIN JEST Z WAS DUMNY. PODĄŻAJCIE DALEJ DROGĄ WASZYCH OJCÓW, MATEK I DZIADÓW.

# stah

26.12.2018 02:48

Ja rozumiem, że PO musi być anty-PiS, ale są jakieś granice żenady.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA