Wirtu@lny petent
23 maja 2008
Wygodnie, szybko, bez zbędnych wizyt w urzędzie - Legionowo uruchomiło serwis "e-urząd", pozwalający na załatwienie wielu spraw bez potrzeby ruszania się z domu... no, może z jedną wizytą w urzędzie miasta.
"Echo" sprawdziło, jak wygląda ich wypełnianie. Wystarczy połączyć się z inter-netem i mieć jakikolwiek program do odczytu plików pdf. Na początku zostaniemy zapytani, czy posiadamy kwalifikowany podpis elektroniczny - jeśli tak, wizyta w urzędzie nas ominie. Ponieważ jednak posiadaczy takowego w Polsce można poli-czyć na szkolnym liczydle, klikamy na "nie". Tym samym będziemy zmuszeni jed-nak odwiedzić ratusz w Legionowie (adres na formularzu), by się na wniosku podpi-sać i - ewentualnie, jeśli nie dokonamy przelewu opłaty skarbowej - przedstawić dowód wpłaty. Wybieramy formularz (wybraliśmy pozwolenie na agresywnego psa, choć jako żywo takich nie lubimy i nie posiadamy). Otwiera się gotów do edycji plik pdf, którego nie możemy zapisać, więc jeśli chcemy mieć własną kopię, musimy ją wydrukować dla siebie. Wypełniamy pola, drukujemy kopię dla siebie, klikamy "Wyślij formularz" i to wszystko. Pozostaje już tylko wnieść opłatę skarbową i pod-pisać wniosek w urzędzie.
Proste, prawda? Do tego oszczędne - nie trzeba nigdzie jeździć, szukać dru-ków, męczyć się z akurat-właśnie-dopiero-co-przestającym pisać długopisem.
(wt)
Co to jest podpis elektroniczny?
Podpis elektroniczny to certyfikat wydawany przez niezależne instytucje dla osób fizycznych, umożliwiający identyfikację danej osoby - czyli w uproszczeniu nasz podpis, ale nie wykonywany piórem czy długopisem, a małą kartą elektroniczną czy pendrivem. Taki podpis ma identyczne skutki z odręcznym, przydaje się głów-nie w bankowości elektronicznej, kontaktach z ZUS-em (od lipca tego roku wszys-tkie firmy będą miały obowiązek posługiwania się podpisem elektronicznym), skła-daniu zeznań podatkowych przez internet. Dzięki niemu załatwianie wielu spraw drogą elektroniczną przebiega sprawniej i szybciej, a także bezpieczniej.Aby uzyskać taki podpis, należy zgłosić się do jednej z firm oferujących swoje usługi (adresy dostępne w internecie), wypełnić odpowiednie formularze i zakupić zestaw składający się z czytnika i karty, wraz z odpowiednim oprogramowaniem. Obecnie certyfikowaniem podpisów zajmują się trzy firmy w Polsce - Krajowa Izba Obliczeniowa, Sygillum i Unizeto - które przez sieć współpracujących usługodawców obejmują swoim zasięgiem cały kraj. Zamówiony w którejkolwiek firmie podpis elektroniczny jest honorowany przez wszystkie instytucje, które wymagają e-pod-pisów.