Wielka dziura na Żeraniu. Ruszyło drążenie pod Wisłą
5 listopada 2020
Obok mostu Skłodowskiej-Curie rozpoczęły się prace na budowie drugiego kolektora ściekowego.
Jak donosi warszawski ratusz, w szybie startowym zbudowanym obok dawnej fabryki domów przy Świderskiej wystartowała maszyna, która wykona przewiert pod Wisłą. To początek prac nad drugim kolektorem do przesyłu ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni Czajka.
Kolektor do Czajki
Nowy rurociąg powstaje w technologii bezwykopowej, polegającej na jednoczesnym drążeniu i wciskaniu w grunt stalowego rurociągu o średnicy 120 cm połączonego za pomocą specjalnej głowicy z tarczą wiercącą. Podziemny odcinek będzie miał ok. 800 metrów długości. Tarcza drążąca wyjdzie na powierzchnię na lewym brzegu rzeki w okolicy Farysa.
- Prace nad alternatywnym przesyłem trwają 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu - zapewnia prezydent Rafał Trzaskowski. - Robimy wszystko, aby ukończyć je jak najszybciej. Po zakończeniu prac przygotowawczych przechodzimy do kluczowego etapu: drążenia tunelu. Chcemy, aby tarcza drążąca dotarła na drugi brzeg na przełomie listopada i grudnia.
- Po uruchomieniu tymczasowego układu na moście pontonowym, rozpoczęcie przewiertu to kolejny ważny moment związany z zapewnieniem bezpiecznego transportu ścieków do Czajki - dodaje wiceprezydent Robert Soszyński. - To etap budowy alternatywnego układu przesyłowego, którego powstanie zapowiadaliśmy w ubiegłym roku i nad którym prace toczyły się już od tamtej pory.
Jak zapewnia prezes MPWiK Renata Tomusiak, prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem. Przewiert pod Wisłą to jeden z dwóch planowanych rurociągów, które wybudują warszawscy wodociągowcy. Przejmą one ścieki z układu tymczasowego ułożonego na moście pontonowym i skierują do oczyszczalni Czajka, a docelowo będą stanowiły instalację alternatywną dla kolektora otwartego w 2012 roku.
(dg)