REKLAMA

Bemowo

budżet obywatelski »

 

Kolejne "wypasione" wiaty dla Bemowa. Czy to ma sens?

  7 lutego 2024

alt='Kolejne "wypasione" wiaty dla Bemowa. Czy to ma sens?'
źródło: bo.um.warszawa.pl

Zadaszone przystanki na Bemowie to wciąż jest "luksus". Przekonuje o tym rokrocznie budżet obywatelski. Mieszkańcy składają projekty z pomysłami na kolejne wiaty. Ostatnio jednak nie chcą już zwykłych, a swoimi pomysłami wyręczają w pracy ZTM.

REKLAMA

Czy budżet obywatelski powinien zaspakajać podstawowe potrzeby podatników? Wygląda na to, że w Warszawie to norma. Wiaty przystankowe, które powinny być standardowym obowiązkiem Zarządu Transportu Miejskiego, budują coraz częściej.. Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
. mieszkańcy.

- Poprzez głosowanie postawią wiaty, a urzędnicy z ZTM w ramach świetnie wykonanego zadania dadzą sobie premie - skomentował w ubiegłym roku mieszkaniec Bemowa, przeglądając projekty budżetu obywatelskiego. W tym roku jest podobnie.

Gdzie na Bemowie mogłyby stanąć wiaty?

Jedna z mieszkanek w ramach budżetu obywatelskiego Bemowa na 2025 rok proponuje za 800 tysięcy złotych zakup i montaż siedmiu wiat przystankowych. Mają być wyposażone w instalację fotowoltaiczną, która podświetli w godzinach nocnych gablotę z rozkładami jazdy; mieć oznakowane przeszklenia wiat w celu ochrony ptaków przed ewentualnymi kolizjami i tzw. zielone dachy, na których znajdzie się mata z rozchodnikiem.

Wiaty miałyby stanąć na dwóch przystankach autobusowych - Księcia Bolesława 01 i 02 oraz pięciu tramwajowych - Siodlarska 01, Dywizjonu 303 05 i 06, Synów Pułku 03 i Hala Wola 06. Zanim projekt trafi pod czerwcowe głosowanie mieszkańców, najpierw musi przejść ocenę formalno-prawną. Urzędnicy mogą poprawić projekt nanosząc na niego np. zmiany lokalizacji wiat lub... wyrzucić projekt do kosza. Ewentualna realizacja już w przyszłym roku.

Wstąp do księgarni

Na Bemowie brakuje wiat

- Wiaty przystankowe na Bemowie są bardzo potrzebne - przystanki są umiejscowione często w miejscach nieosłoniętych w żaden sposób od wiatru, deszczu, śniegu czy słońca. Wiaty umożliwią spokojne i komfortowe korzystanie z komunikacji autobusowej i promują ten środek transportu wśród mieszkańców - przekonuje projektodawczyni, która nawiązuje do warszawskiej strategii zrównoważonej mobilności: "Doskonalony będzie transport zbiorowy, co przyczyni się do utrzymania jego wysokiego udziału w przewozie mieszkańców. Rozwinięta zostanie sieć tras i przystanków komunikacji publicznej, przede wszystkim szynowej".

Jak zatem widać urzędnicy nie nadążają za swoją własną strategią. Pomagają im w tym - poprzez budżet obywatelski - mieszkańcy. Czy tak to powinno wyglądać? I jeszcze jedno: czy proponując bardzo drogie wiaty z fotowoltaiką i rozchodnikiem na dachu (co znacznie podnosi nie tylko koszt ich ustawienia, ale też późniejszego utrzymania) mieszkańcy przyczyniają się do szybszego ustawiania ich na wszystkich "gołych" przystankach czy raczej trwonią pieniądze, które można wydać na więcej zwykłych wiat?

MB

.
 

Komentarze (2)

# SRK

07.02.2024 16:16

Trawa na wiacie przystankowej... Może by tak w ramach budżetu obywatelskiego ogłosić konkurs na najbardziej durny projekt?

# Zuende

09.02.2024 00:37

Sto tysięcy za szkło i aluminium, diodę i deskę. Kto to zatwierdza?!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe