REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Legionowo

inwestycje

 

Wiadukt w Chotomowie gotowy

  26 czerwca 2012

Wiadukt w Chotomowie gotowy

Jeszcze na początku roku ważyły się losy schodów i wind przy chotomowskim wiadukcie. Teraz inwestycja jest już na ukończeniu. Za kilka dni wiadukt będzie otwarty dla mieszkańców.

REKLAMA

Jeszcze na początku roku ważyły się losy schodów i wind przy chotomowskim wiadukcie. Teraz inwestycja jest już na ukończeniu. Za kilka dni przejazd nad torami będzie otwarty dla mieszkańców. Budowę dwupoziomowego skrzyżowania drogi z torami kolejowymi w ciągu ulicy Partyzantów realizują od półtora roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Inwestycja prowadzona jest w ramach przebudowy linii kolejowej E65 Warszawa - Gdynia. Jeszcze w lutym ważyły się losy schodów i wind, o które prosili mieszkańcy gminy. PKP PLK ostatecznie zgodziło się na ich wykonanie, ale pod warunkiem, że w kosztach partycypować będą gmina Jabłonna oraz powiat legionowski.

Co w ramach inwestycji?

- Zakres prac objął m.in. wykonanie konstrukcji wiaduktu, budowę dróg dojazdowych i przebudowę fragmentów dróg. Wykonane zostały także roboty odwodnieniowe obiektu i dróg, roboty torowe w rejonie obiektu oraz likwidowanego przejazdu - tłumaczy Michał Smoliński, rzecznik urzędu gminy Jabłonna. Oprócz tego wyburzone zostały obiekty, które były potrzebne do prawidłowego funkcjonowania przejazdu kolejowego.

O kontrakt ubiegało się siedem firm i konsorcjów. Ostatecznie komisja przetargowa wybrała ofertę firmy Intop, która budowę wiaduktu wyceniła na kwotę 9 mln euro.

Wstąp do księgarni

Dołożyli po 80 tys. zł

Walka o to, by po obu stronach torów kolejowych można było na wiadukt wejść schodami i wjechać windą, trwała wiele miesięcy. Gmina Jabłonna wspólnie z powiatem legionowskim sfinansowały wykonanie projektu. Zmienione zostało również pozwolenie na budowę wiaduktu. I wtedy sprawa stanęła na włosku z powodu pieniędzy.

9 mln euro kosztowała budowa wiaduktu w Chotomowie.
Najpierw koleje zapewniały, że gdy gmina i powiat sfinansują projekt, to oni, jako inwestor, pokryją koszty tego zadania. Później zarząd spółki zadecydował, że może pokryć tylko część kosztów. W efekcie powiat dołożył 80 tys. zł, a gmina podobną kwotę. - Jak będzie podpisane porozumienie, to będę mógł powiedzieć, jaka to dokładnie kwota - tłumaczy rzecznik.

Budowa dobiega końca

Według dyrektora Krzysztofa Pietrasa z Polskich Linii Kolejowych wiadukt będzie oddany do użytku na przełomie czerwca i lipca. Na 71 kilometrach linii kolejowej między Warszawą Wschodnią a Świerczami PKP odda do użytku łącznie 16 dwupoziomowych skrzyżowań, w tym wiadukt w Chotomowie. - Udostępnienie 10 z nich zaplanowano jeszcze w pierwszej połowie 2012 roku - informuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A. W tej dziesiątce jest właśnie Chotomów. Rzecznik Jabłonny potwierdza, że roboty są na ukończeniu. - W tym momencie trwają już prace końcowe - mówi Smoliński.

Otwarcia można się więc spodziewać w najbliższych dniach.

Ewelina Kurzak

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (1)

# kiwi

17.08.2012 19:50

Mamy połowę sierpnia i co ?
Wiadukt nadal zamknięty.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA