REKLAMA

Legionowo

inwestycje »

 

Wiadukt w Chotomowie gotowy

  26 czerwca 2012

alt='Wiadukt w Chotomowie gotowy'

Jeszcze na początku roku ważyły się losy schodów i wind przy chotomowskim wiadukcie. Teraz inwestycja jest już na ukończeniu. Za kilka dni wiadukt będzie otwarty dla mieszkańców.

REKLAMA

Jeszcze na początku roku ważyły się losy schodów i wind przy chotomowskim wiadukcie. Teraz inwestycja jest już na ukończeniu. Za kilka dni przejazd nad torami będzie otwarty dla mieszkańców. Budowę dwupoziomowego skrzyżowania drogi z torami kolejowymi w ciągu ulicy Partyzantów realizują od półtora roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Inwestycja prowadzona jest w ramach przebudowy linii kolejowej E65 Warszawa - Gdynia. Jeszcze w lutym ważyły się losy schodów i wind, o które prosili mieszkańcy gminy. PKP PLK ostatecznie zgodziło się na ich wykonanie, ale pod warunkiem, że w kosztach partycypować będą gmina Jabłonna oraz powiat legionowski.

Co w ramach inwestycji?

- Zakres prac objął m.in. wykonanie konstrukcji wiaduktu, budowę dróg dojazdowych i przebudowę fragmentów dróg. Wykonane zostały także roboty odwodnieniowe obiektu i dróg, roboty torowe w rejonie obiektu oraz likwidowanego przejazdu - tłumaczy Michał Smoliński, rzecznik urzędu gminy Jabłonna. Oprócz tego wyburzone zostały obiekty, które były potrzebne do prawidłowego funkcjonowania przejazdu kolejowego.

O kontrakt ubiegało się siedem firm i konsorcjów. Ostatecznie komisja przetargowa wybrała ofertę firmy Intop, która budowę wiaduktu wyceniła na kwotę 9 mln euro.

Zapraszamy na zakupy

Dołożyli po 80 tys. zł

Walka o to, by po obu stronach torów kolejowych można było na wiadukt wejść schodami i wjechać windą, trwała wiele miesięcy. Gmina Jabłonna wspólnie z powiatem legionowskim sfinansowały wykonanie projektu. Zmienione zostało również pozwolenie na budowę wiaduktu. I wtedy sprawa stanęła na włosku z powodu pieniędzy.

9 mln euro kosztowała budowa wiaduktu w Chotomowie.
Najpierw koleje zapewniały, że gdy gmina i powiat sfinansują projekt, to oni, jako inwestor, pokryją koszty tego zadania. Później zarząd spółki zadecydował, że może pokryć tylko część kosztów. W efekcie powiat dołożył 80 tys. zł, a gmina podobną kwotę. - Jak będzie podpisane porozumienie, to będę mógł powiedzieć, jaka to dokładnie kwota - tłumaczy rzecznik.

REKLAMA

Budowa dobiega końca

Według dyrektora Krzysztofa Pietrasa z Polskich Linii Kolejowych wiadukt będzie oddany do użytku na przełomie czerwca i lipca. Na 71 kilometrach linii kolejowej między Warszawą Wschodnią a Świerczami PKP odda do użytku łącznie 16 dwupoziomowych skrzyżowań, w tym wiadukt w Chotomowie. - Udostępnienie 10 z nich zaplanowano jeszcze w pierwszej połowie 2012 roku - informuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A. W tej dziesiątce jest właśnie Chotomów. Rzecznik Jabłonny potwierdza, że roboty są na ukończeniu. - W tym momencie trwają już prace końcowe - mówi Smoliński.

Otwarcia można się więc spodziewać w najbliższych dniach.

Ewelina Kurzak

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (1)

# kiwi

17.08.2012 19:50

Mamy połowę sierpnia i co ?
Wiadukt nadal zamknięty.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy