Nowa magistrala wodociągowa i lepsza kranówka dla mieszkańców
dzisiaj, 05:33
Zakończyła się budowa nowej magistrali wodociągowej w Wesołej. Mieszkańcy zyskają dostęp do wysokiej jakości wody z SUW "Praga", choć wcześniej czekają ich krótkie utrudnienia.
Wodociągi Warszawskie zakończyły inwestycję obejmującą budowę magistrali wodociągowej w ul. Warszawskiej i Mickiewicza oraz przebudowę sieci w ul. 1 Praskiego Pułku i hydroforni "Warszawska". Dzięki temu mieszkańcy osiedli Wesoła Centrum i Wola Grzybowska zyskają dostęp do wysokiej jakości wody z Zakładu Centralnego.
Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia systemu. Prace związane z włączeniem magistrali oraz uruchomieniem pompowni zaplanowano od 20 do 30 kwietnia.
Zakres inwestycji wodociągowej
Prace rozpoczęły się w listopadzie 2024 roku i zostały podzielone na trzy etapy. Pierwszy obejmował budowę magistrali o długości ponad 2,2 km w ul. Warszawskiej i Mickiewicza. Drugi dotyczył przebudowy sieci wodociągowej w ul. 1 Praskiego Pułku.
Trzeci etap obejmował modernizację hydroforni "Warszawska" wraz z budową nowej infrastruktury. W ramach inwestycji wykonano także systemy zabezpieczeń obiektu. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł blisko 8,9 mln zł netto.
Lepsza jakość wody dla mieszkańców Wesołej
Po zakończeniu prac mieszkańcy będą korzystać z wody produkowanej w SUW "Praga", opartej na wodzie infiltracyjnej z Wisły. Obecnie w Wesołej wykorzystywane są głównie lokalne ujęcia głębinowe.
Nowy system zapewni stabilne ciśnienie oraz wysoką jakość wody. Zastosowane technologie, takie jak ozonowanie i filtracja na węglu aktywnym, wpływają na bezpieczeństwo oraz poprawę smaku i zapachu.
Rezerwowe źródła wody i bezpieczeństwo dostaw
Dotychczasowe studnie głębinowe pozostaną jako źródło rezerwowe. W normalnych warunkach będą wyłączone, ale w razie awarii zostaną ponownie uruchomione. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo i ciągłość dostaw dla mieszkańców.
Możliwe utrudnienia podczas uruchamiania
Wodociągi Warszawskie informują, że w okresie przejściowym może dojść do zmiany barwy lub mętności wody. To efekt stabilizacji warunków hydraulicznych w sieci.
Służby będą na bieżąco monitorować sytuację i reagować w razie potrzeby. Ewentualne zakłócenia można zgłaszać pod numerem 994 lub przez formularz internetowy. Mieszkańcy proszeni są o wyrozumiałość w czasie wdrażania nowego systemu.
Red

































