Wbrew protestom łącznik powstanie
22 stycznia 2010
W ostatnich latach przy Zespole Szkół nr 46 na ul. Thommego 1 władze Bemowa przeprowadziły modernizację boisk oraz zbudowały przyszkolny plac zabaw.
Dlaczego tak długo zwlekano z inwestycją? Planowaną budowę łącznika zablo-kowali przedstawiciele Wspólnoty Mieszkańców Boernerowa "Pro Bublico Bono". Protestowali także przeciwko modernizacji boiska i wycięciu starodrzewu na terenie szkoły. Do dziś zarzucają burmistrzowi Jarosławowi Dąbrowskiemu niegospodar-ność i bezprawnie wydane pozwolenie na wycięcie 42 drzew. Twierdzą, że podczas modernizacji boiska, szastał on pieniędzmi podatników. Pomysł budowy naziemne-go łącznika uważają za bezcelowy i nieestetyczny.
W połowie 2009 r., kiedy decyzja o lokalizacji łącznika została wydana, Zbig-niew Charytonowicz, przewodniczący "Pro Bublico Bono", zaskarżył ją do Samorzą-dowego Kolegium Odwoławczego (SKO). - Ponieważ mieszkańcy Boernerowa za-skarżyli tę decyzję, w grudniu zeszłego roku została ona uchylona i zwrócona do ponownego rozpatrzenia. Od nowa będziemy starać się o budowę łącznika. Gene-ralnie dzielnica posiada fundusze na tę inwestycję i chciałaby, aby łącznik powstał jak najszybciej, najlepiej jeszcze w tym roku. Szanse wzrosną, jeśli tych kilku mieszkańców znów nie będzie protestować. W poprzedniej kadencji łącznik nie powstał, gdyż pojawił się argument, iż biegnie w tym miejscu droga. W trakcie bu-dowy sali sportowej, ze względu na bezpieczeństwo dzieci i tak drogę tę zamknięto. Dziś znajduje się tam chodnik z barierkami, którym dzieci przechodzą ze szkoły do hali sportowej - mówi Krzysztof Zygrzak, rzecznik dzielnicy.
- Budowa łącznika jest niezbędną inwestycją. Obecnie dzieci przed każdym przejściem ze szkoły na teren sali gimnastycznej muszą przebierać się w kurtki. Spoceni uczniowie po zajęciach wfu muszą biegać między salą gimnastyczną a szkołą. A wiadomo, że w takich warunkach łatwo o przeziębienie, zwłaszcza w po-rze jesienno-zimowej i wczesną wiosną. Chłopcy i dziewczęta, twierdząc, iż jest im ciepło, biegają często bez kurtek. Nie jesteśmy w stanie tego kontrolować. Nauczy-cielom oraz rodzicom bardzo zależy na tej inwestycji - mówi Grażyna Żółtowska, dyrektor ZS nr 46 na Boernerowie.
Najtaniej i najbezpieczniej
Dzielnica przeanalizowała wszystkie trzy warianty budowy łącznika, tj. podziemne-go, naziemnego i nadziemnego. Wariant podziemny wiązałby się z koniecznością przebudowy budynku szkoły (należałoby wzmocnić jej fundamenty i zewnętrzne ściany nośne). Z tego względu koszt budowy wyniósłby prawie 2,5 mln zł tj. 10 razy tyle, ile całkowity koszt łącznika naziemnego (ok. 245 tys. zł). To rozwiązanie stwarza także znacznie mniej zagrożeń konstrukcyjnych dla istniejących budynków ZS nr 46 i przyległej sali gimnastycznej przy ul. Thommego.W tym roku oprócz budowy łącznika na terenie ZS nr 46 dzielnica planuje tak-że przeprowadzić termomodernizację, której koszt wyniesie ponad milion złotych.
Anna Przerwa