Warsztaty trują Warszawę. Do pieca trafia przepracowany olej
10 lutego 2023
Kontrola pieca w kolejnym warsztacie samochodowym w Warszawie przyniosła karę nałożoną przez straż miejską. Strażnicy z oddziału ochrony środowiska znowu odkryli przypadek spalania szkodliwych substancji. Tym razem wpadli pracownicy zakładu na Białołęce.
Podczas kontroli przeprowadzonej 7 lutego w jednym z warsztatów na Białołęce funkcjonariusze sprawdzili zainstalowany tam piec na olej opałowy.
Palili starym olejem
Strażnicy miejscy odkryli, że w piecu spalany był także przepracowany olej silnikowy usunięty z remontowanych samochodów. Toksyczne odpady zatruwały nie tylko pracujących tam ludzi, ale też okolicznych mieszkańców.
Mistrz kamuflażu. Spalał stary olej tuż obok siedziby straży miejskiej
Wyjątkową bezmyślnością wykazał się właściciel pewnego warsztatu samochodowego na warszawskiej Woli. Mechanik ogrzewał swój zakład przepracowanym olejem z samochodów klientów nie bacząc, że 100 metrów dalej znajduje się siedziba oddziału ochrony środowiska straży miejskiej.
Fetor czuć było w całej okolicy.
"W trakcie czynności strażnicy miejscy ustalili sprawcę wykroczenia. Mężczyzna został ukarany mandatem. Funkcjonariusze wydali też polecenie, aby piec został zdemontowany i zapowiedzieli kolejną kontrolę, która wykaże czy właściciel zastosował się do wydanego polecenia" - informuje Straż Miejska m.st. Warszawy.
Jakość powietrza w Warszawie
Podczas lutowych mrozów stan powietrza w Warszawie wyraźnie się pogorszył, ponieważ do pyłów i spalin z samochodów dołączył dym wydobywający się z pieców węglowych zamontowanych w domach jednorodzinnych, na ogródkach działkowych, a nawet w niektórych kamienicach. W czwartek 9 lutego złą jakość powietrza odnotowano m.in. w parku Kępa Potocka, przy Tokarza na Bródnie, Zachodzącego Słońca na Bemowie czy na pl. Hallera na Pradze. W ogólnym rozrachunku stan powietrza w mieście jest jednak coraz lepszy a wyniki dla najgroźniejszych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM 2,5 wykazują w ostatnich latach tendencję spadkową. Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska 50 proc. z nich pochodzi w Polsce z pieców węglowych, a 13 proc. - z opon samochodów.
"Wyraźną tendencję poprawy widać w latach 2017-2022. To właśnie w 2017 roku została przyjęta mazowiecka uchwała antysmogowa, która wprowadziła zakaz używania kopciuchów od stycznia 2023 roku W ciągu ostatnich pięciu lat liczba przestarzałych kotłów w stolicy zmniejszyła się o około 10 tysięcy. To m.in. zasługa miasta, które wspierało mieszkańców dotacjami oraz samo inwestowało w likwidację kopciuchów w lokalach komunalnych" - przekonuje warszawski ratusz.
(jok)
.