REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

środowisko

 

Warszawskie ZOO straciło samicę irbisa

  24 stycznia 2022

Warszawskie ZOO straciło samicę irbisa
Fot. Sylwia Szerszeń, wolontariuszka warszawskiego ZOO, źródło: zoo.waw.pl

Weterynarzom nie udało się uratować przedstawicielki narażonego na wyginięcie gatunku. Przyczyną śmierci Ayany była niewydolność krążeniowo-oddechowa.

REKLAMA

Samica irbisa śnieżnego Ayana była jednym z najchętniej oglądanych zwierząt w ogrodzie zoologicznym na Pradze. 20 stycznia zdechła po długiej chorobie. Ayana nie jest pierwszym irbisem śnieżnym na świecie, który doświadczył infekcji SARS-CoV-2. Statystyki ogrodów zoologicznych wskazują, że nowy koronawirus potwierdzany był u następujących gatunków zwierząt: hiena, lew, lampart, hipopotam, binturong, kotek cętkowany, ostronos, irbis śnieżny, goryl, wydra, puma, mulak białoogonowy, poza tym u łasicowatych i psowatych.

REKLAMA

Zwierzę złapało koronawirusa

- Ayana pod koniec listopada przeszła infekcję układu oddechowego - informuje ZOO. - W ramach leczenia podjęto decyzję o testach na SARS-CoV-2, które wykazały, że miała kontakt z wirusem, ale nie wydalała go z organizmu (nie był obecny w nosie ani w ślinie, szybkie testy oraz badania PCR wyszły negatywnie). Po wyniku Ayany natychmiast przebadano również samca Jamira, który nie wykazywał żadnych objawów. Analizy wyszły dokładnie tak samo: zwierzę miało kontakt z wirusem, ale wirus nie był obecny w wydzielinie z nosa ani jamy ustnej.

Poza infekcją układu oddechowego samica irbisa doświadczyła także powikłań i to z nimi weterynarze oraz opiekunowie walczyli przez ostatnie tygodnie. Dziesiątki badań i godziny spędzone na obserwacji niestety nie wystarczyły. Kot był młody i silny, zjadał podawany małymi porcjami pokarm. Mimo to 17 stycznia doszło do zaostrzenia objawów oddechowych i znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Pomimo unieruchomienia zwierzęcia na czas badania poprzez podanie leków uspokajających i znieczulających, a także próby stabilizacji stanu zdrowia irbisa, ostatecznie Ayana zdechła z powodu niewydolności oddechowej.

REKLAMA

Irbisy w warszawskim ZOO

Ayana urodziła się w ogrodzie zoologicznym w Norymberdze 11 sierpnia 2015 roku. Do Warszawy przyjechała dwa lata później, dołączając do samca Jamira, z którym w maju 2020 roku doczekała się córki Layli. Ayana była dla fanów ZOO dobrze znanym i bardzo lubianym zwierzakiem. Jest jedną z bohaterek kalendarza Warszawskiego ZOO na bieżący rok. Była też bohaterką wystaw promujących ogrody zoologiczne.

(dg)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA