REKLAMA

Wola

historia »

 

Rozpoznacie to miejsce? Podobny jest tylko śnieg

  15 stycznia 2021

alt='Rozpoznacie to miejsce? Podobny jest tylko śnieg'
źródło: domena publiczna

Pierwsze od kilku lat obfite opady śniegu skłaniają do zajrzenia do archiwum. W latach 70. Warszawa była zasypywana regularnie.

REKLAMA

Prezentowane zdjęcie zaśnieżonej Warszawy powstało między rokiem 1972 a 1974, w okresie jednej ze śnieżnych zim. Z okna bloku osiedla Za Żelazną Bramą Grażyna Rutkowska uchwyciła miejsce, które zmieniło się w niesamowitym stopniu: skrzyżowanie Żelaznej i Grzybowskiej.

Zmieniająca się Warszawa

Osoby wracające w to miejsce po dwóch czy trzech dekadach przerwy miałyby poważne trudności z rozpoznaniem okolicy. W ciągu ostatnich lat zakład Warsowin oraz mennica zostały rozebrane i zastąpione przez nową, wysoką zabudowę, zaś znakiem rozpoznawczym skrzyżowania stała się masa rowerów, zaparkowanych przed Zarządem Transportu Miejskiego.

Na zdjęciu z lat 70. możemy zobaczyć m.in. fragment fabryczki T. Godlewski i S-ka (d. Duschik i Szolce). W tle widać walcownię metali Warszawa (d. Norblin, Bracia Buch i T. Werner) oraz zabudowę Łuckiej, a na jezdni - autobus jelcz i osobową warszawę 223. Centralną część fotografii zajmuje jednak plac budowy Warsowina.

Wstąp do księgarni

Czym był Warsowin?

W okresie zaboru rosyjskiego w miejscu późniejszej fabryki Warsowin istniał browar parowy, założony przez Władysława Kijoka (1841-1881), na początku XX wieku wykupiony przez konkurencję z drugiej strony Grzybowskiej - firmę Haberbusch i Schiele. II wojnę światową przetrwały zakładowe piwnice, dzięki którym możliwe było uruchomienie przy Żelaznej rozlewni alkoholu.

Tym razem nie był to już biznes prywatny, ale państwowy - Stołeczne Zakłady Winiarsko-Spożywcze Warsowin - a piwo zostało zastąpione przez leżakujące pod ziemią butelki wina. Z biegiem lat zaczęto tam produkować nieco mniej szlachetne napoje, takie jak wina owocowe, a ostatecznie fabryka została zamknięta i zastąpiona kompleksem biurowo-mieszkalnym z 92-metrowym wieżowcem.

(dg)

REKLAMA

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Solaris 5203

17.01.2021 10:30

Zdjęcie zrobione już po rozebraniu linii tramwajowej numer 32 jeżdżącej ulicę żelazną miejscu tego pustego placu powstał warsowin ale przedtem wydobyto około tony materiałów wybuchowych

# Orto Graff

17.01.2021 16:20

#Solaris 5203 napisał(a) 17.01.2021 10:30
Zdjęcie zrobione już po rozebraniu linii tramwajowej numer 32 jeżdżącej ulicę żelazną miejscu tego pustego placu powstał warsowin ale przedtem wydobyto około tony materiałów wybuchowych
Solarisie, nie pisz po pijanemu, bo bełkoczesz.

# ŻelaznA

20.01.2021 18:48

@Solaris5203
"Zdjęcie zrobione już po rozebraniu linii tramwajowej numer 32 jeżdżącej ulicę żelazną"
Tramwaje jeździły Żelazną do 1968 ale samo torowisko zdemontowano znacznie później, i to nie wszędzie. Kilkanaście lat temu podczas remontu nawierzchni Żelaznej przy al. "Solidarności" widziałem ujawnione spod asfaltu szyny. Nie wiem jednak czy zostawili je tam i znów zalali asfaltem czy usunęli.

REKLAMA

# hydraulik

10.03.2021 21:05

Ciekawe czy wtedy tak samo jak dziś były ciągłe problemy z zatykaniem się rur kanalizacyjnych. Nowoczesne budownictwo naszpikowane jest błędami hydraulicznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o odpływy od zlewów, które potrafią mieć po dwadzieścia metrów przy średnicy rury 50 mm. Kiedyś byłoby to nie do pomyślenia, bo jeszcze byli fachowcy w kraju, a nie za granicą przepychanie rur Warszawa https://linkuj.pl/strona/przepychanie-rur-warszawa hydraulik Warszawski
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy