Powstaje nowy Urząd Stanu Cywilnego
8 sierpnia 2023
Roboty budowlane ruszyły pełną parą. Za pół roku przyszli małżonkowie będą mogli korzystać z nowego Urzędu Stanu Cywilnego.
Umowa z wykonawcą została podpisana, a przy Młynarskiej 16 trwają już intensywne prace budowlane - tak w skrócie podsumować można to co obecnie dzieje w budynku, w którego drugim skrzydle mieści się Urząd Pracy na Woli.
- To bardzo interesujący architektonicznie budynek, którego jedna część jest ciągle wykorzystywana przez Urząd Pracy, w drugiej przez lata mieścił się bank, później był tu punkt wydawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy, a za niecałe pół roku działalność rozpocznie wolska delegatura Urzędu Stanu Cywilnego - mówi burmistrz Krzysztof Strzałkowski.
Był bank, będzie urząd
Po modernizacji Urząd Stanu Cywilnego będzie zajmował dwa piętra i będzie wyposażony m.
Czy chcesz bezpłatnej komunikacji?
Zakorkowane ulice, brak parkingów, smog - to bolączki wielu miast w kraju. Są jednak już takie, w których bezpłatna komunikacja publiczna rozwiązuje odwieczne problemy mieszkańców. Najlepszym przykładem, że "da się" są Lubin, Bełchatów oraz Kalisz i ich wzorem Bezpartyjni Samorządowcy chcą w całej Polsce wprowadzić darmową komunikację.
in. w punkt obsługi interesantów wraz z rejestracją urodzeń, zgonów, pomieszczenia biurowe i efektowną salę ślubów z osobnym wejściem. Powstanie też winda, na którą przerobiony będzie szyb, który kiedyś służył do transportu pieniędzy. Natomiast teraz przebywając w piwnicy można poczuć się jak na planie "Domu z Papieru". Wszystko przez pootwierane sejfy i porozrzucane worki na pieniądze, które są pozostałościami po banku.
- W piwnicy będzie mieścić się archiwum. Im wyżej budynku, tym prace są bardziej zaawansowane - zdradza wolski radny Wojciech Bartnik. W miejscu, gdzie mieścił się garaż, przez który bankowozy wwoziły pieniądze, powstaje sala obsługi mieszkańców. Na górze kute są ściany, aby zaadaptować pomieszczenia na salę ślubów, trwają też prace nad stolarką wewnętrzną. Roboty są skomplikowane i precyzyjne, a spora część wystroju zostanie zachowana, dlatego na terenie budowy wszędzie znaleźć można zabezpieczenia.
Jak będzie wyglądał Urząd Stanu Cywilnego?
- Podłogi będą zachowane w całości. Wyjątkiem jest jedna sala, w której skuto posadzkę po to, by uzupełnić nią ubytki w innych. Nietknięte zostaną też marmurowe schody, a efektowna balustrada zostanie podwyższona, aby dostosować ją do współczesnych wymogów bezpieczeństwa, bez ingerowania w jej wygląd - dodaje burmistrz Strzałkowski. Wykonawca, oprócz prac rozbiórkowych, demontażowych, wyburzeniowych i wykończeniowych, ma za zadanie wymianę instalacji elektrycznej i sanitarnej oraz dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Całość ma być gotowa w pół roku.
(jr)
.