REKLAMA

Wola

różne »

 

Zieloni świadkowie historii. Buki z Ulrychowa mają 130 lat

  12 marca 2021

alt='Zieloni świadkowie historii. Buki z Ulrychowa mają 130 lat'
źródło: Wikimedia Commons / Panek

Rosnący w parku przy Górczewskiej pomnik przyrody pamięta czasy, gdy Józef Piłsudski przebywał na zesłaniu w Buriacji a Roman Dmowski zaczynał studia we Francji.

REKLAMA

Letni dom nazywany pałacykiem Ulrichów, zespół szklarni i Zielona Chata, czyli dom mieszkalny dla pracowników - to stojące przed Wola Parkiem pamiątki po zakładach ogrodniczych działających przy Górczewskiej w latach 1876-1958. Z przełomu XIX i XX wieku pochodzi także pomnik przyrody znajdujący się w niewielkim parku Ulrichów.

Buki ulrychowskie

Na pomnik przyrody składają się dwa buki pospolite, z których jeden ma około 130 lat. Niezwykły projekt na Woli. Nowe życie zabytkowych szklarni Niezwykły projekt na Woli. Nowe życie zabytkowych szklarni
Historyczne Ogrody Ulricha wrócą na mapę Warszawy. Na pograniczu Woli i Bemowa powstanie kompleks restauracji i miejsce spotkań okolicznych mieszkańców.
Większy buk, wysoki na 22,5 metra ma 329 cm obwodu i reprezentuje odmianę czerwonolistną "purpurea". Druga z roślin, buk odmiany zwisającej "pendula" ma 15 metrów wysokości i 264 cm obwodu. Drzewa zostały zasadzone w czasach, gdy Górce znajdowały się poza granicami Warszawy. Przetrwały dwie wojny światowe i okres komunizmu, gdy upaństwowione zakłady ogrodnicze popadły w ruinę. W przyszłości mają być dumą parku Ulrichów, który firma Ingka Centres chce wkrótce zrewitalizować.

Wstąp do księgarni

Skąd się wziął Ulrychów?

Historia Ulrychowa rozpoczyna się w roku 1876 roku, kiedy Jan Krystian Ulrich (1809-1881) zdecydował się przenieść w rejon dzisiejszego Wola Parku gospodarstwo, działające wcześniej przy Pereca (d. Ceglanej). Na terenie wsi Górce wybudowano zakład ogrodniczy, szklarnie, szkółki ogrodnicze i ogród pokazowy, w którym hodowano rozmaite gatunki drzew i roślin, często egzotycznych i nieznanych w Warszawie.

Ulrychów przetrwał II wojnę światową, ale po śmierci ostatniej właścicielki komunistyczne władze przejęły gospodarstwo i z czasem doprowadziły je do upadku. W 2002 roku na części terenu powstała galeria handlowa Wola Park, której właściciel wyremontował park i willę Ulrichów. W tym roku rozpoczęła się przebudowa XIX-wiecznych szklarni na kompleks restauracji.

(dg)

REKLAMA

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Dariusz Nowak

12.03.2021 22:33

Wspaniałe drzewa.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe