Pałac Kultury już nie będzie najwyższy. Trwa montaż iglicy na Varso Tower
5 stycznia 2021
Na rogu Chmielnej i al. Jana Pawła II zakończyła się główna część prac konstrukcyjnych na budowie Varso Tower. Budynek celuje w unijny rekord wysokości.
Jak donosi HB Reavis, powstający naprzeciwko Złotych Tarasów wieżowiec Varso osiągnął już 230 metrów. Oznacza to, że mamy rekord miasta pod względem wysokości do dachu: Złota 44 została pobita aż o 38 metrów. Varso pobiło także rekord Polski w tej samej kategorii, pokonując Sky Tower we Wrocławiu o 24 metry.
Najwyżej położony dach w Warszawie
Choć inwestorzy lubią szczycić się każdym sukcesem, w przypadku wieżowców podawanie wysokości do dachu jest swojego rodzaju fortelem. Dlaczego? W przypadku takich budynków, jak Warsaw Trade Tower na rogu Towarowej i Chłodnej czy Cosmopolitan na pl. Grzybowskim, dach jest dobrze widoczny i nie ma żadnych wątpliwości.
Już na Złotej 44, gdzie szczyt "żagla" to piętra techniczne, wysokość do dachu 192 m jest poddawana w wątpliwość, a dla Pałacu Kultury i Nauki - gdzie piętra zdają się przechodzić płynnie w iglicę - trudna do ustalenia (zazwyczaj podawana jest wysokość 188 m). Dlatego zdecydowanie uczciwsze jest podawanie wysokości całkowitej, łącznie z iglicami i masztami, bez zważania na to, czy są one elementami konstrukcyjnymi budynku - zwłaszcza, że żądny rekordów inwestor chętnie nagnie rzeczywistość i ogłosi, że najwyższa antena to integralny element wieżowca.
Varso - ile będzie mieć wysokości?
Na szczycie Varso trwa już montaż iglicy, która zapewni budynkowi całkowitą wysokość 310 metrów. Wieżowiec przy Chmielnej aż o 73 metry pobije rekord Polski, od 1955 roku nieprzerwanie należący do Pałacu Kultury i Nauki. Stanie się także najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej, o 30 metrów przewyższając Commerzbank Tower we Frankfurcie. Londyński Shard zostanie pobity o 40 centymetrów a w Europie wyższych od Varso będzie tylko pięć budynków w Moskwie i Petersburgu.
- Varso Tower zostało zaprojektowane przez studio Foster+Partners, którego architekci są autorami wielu słynnych drapaczy chmur, takich jak HSBC Tower w Hong Kongu, Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie czy 2 World Trade Centre w Nowym Jorku - przypomina HB Reavis.
Tarasy Varso Tower nową atrakcją Warszawy
Budowa Varso Tower zakończy się najpóźniej w marcu przyszłego roku. Za sprawą ogólnodostępnych tarasów widokowych na 53. i 49. piętrze wieżowiec zapewne szybko stanie się jedną z atrakcji turystycznych Warszawy.
(dg)