REKLAMA

Targówek

zabytki »

 

Jedyny taki McDonald's. Fast food w zabytku

  18 lutego 2021

alt='Jedyny taki McDonald's. Fast food w zabytku'

Z powodu stanu epidemii nietypowy amerykański bar na Targówku nie mógł świętować pierwszych urodzin.

REKLAMA

Prawdopodobnie najbardziej niezwykły McDonald's w Warszawie działa od stycznia ubiegłego roku przy Radzymińskiej 94a, na wysokości skrzyżowania z Piotra Skargi. Amerykańska sieć nie zbudowała na Targówku wolnostojącego pawilonu, ale zaadaptowała istniejący budynek... z XIX wieku. To dawny dom pracowników Kolei Warszawsko-Petersburskiej.

Kolejowa historia Targówka

Budynek przy Radzymińskiej powstał w drugiej połowie XIX wieku, gdy braci Richarda i Maurice'a McDonaldów nie było jeszcze na świecie, a w Kalifornii - ojczyźnie słynnej sieci - trwała gorączka złota. Kiedy nad Ocean Spokojny ciągnęły tysiące Europejczyków marzących o bogactwie, nad Wisłą panował zabór rosyjski.

- Zależało nam, aby potraktować zabytek z należytym szacunkiem - mówiła po otwarciu Anna Borys-Karwacka, dyrektor d/s korporacyjnych polskiego oddziału McDonald's. - Połączyliśmy go z nową architekturą, która ma stanowić jedynie tło. Elementy, które nadawały się do rekonstrukcji zostały zabezpieczone i odrestaurowane zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. Zniszczone fragmenty budynku zostały odtworzone, również w oparciu o projekt zatwierdzony przez konserwatora.

Kup bilet

Skup złomu w zabytku

Linia kolejowa łącząca Warszawę z Petersburgiem została otwarta w roku 1862, z dnia na dzień zmieniając tereny dzisiejszych dzielnic Targówek i Praga Północ. Pojawiły się charakterystyczne zabudowania z czerwonej cegły, kojarzone przez ówczesnych warszawiaków z działalnością przemysłową, koleją, transportem i szerzej: z nowoczesnością. Inaczej niż wiele podobnych, dom przy Radzymińskiej przetrwał obie wojny światowe. Potem popadł jednak w ruinę.

Ostatni legalni mieszkańcy opuścili budynek w 2008 roku. Od tego czasu stopniowo tracił szyby i metalowe elementy, zaś drewniane zdobienia posłużyły bezdomnym za opał. W końcu okna zabito dyktą, żeby nie straszyły pustymi otworami. Nie był to jednak kres upadku budynku, bo wkrótce stał się on regularną meliną. W 2013 roku Polskie Koleje Państwowe wynajęły XIX-wieczny dom na... skup złomu.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# covid-gestapo

19.02.2021 09:33

Bez namordnika nie wchodzić!

# mojefirmy

23.02.2021 11:32

Czy to dobrze, czy też źle?
Pozdrawiam,
http://mojefirmy.pl/

# kika

20.03.2021 16:36

Dla mnie mała strata, wolę KFC albo Pizza Hut, jak chcę coś fastfoodowego to jadę do M1 i biorę na wynos

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni