REKLAMA

Targówek

zabytki »

 

Zapomniana historia Bródna? Kolej Nadwiślańska była potęgą

  30 grudnia 2020

alt='Zapomniana historia Bródna? Kolej Nadwiślańska była potęgą'
źródło: MWKZ

Większości warszawiaków Bródno kojarzy się z blokami, nielicznym - ze średniowiecznym grodem. Kolejarska przeszłość pozostaje na zdecydowanie dalszym planie.

REKLAMA

Rejestr zabytków w Warszawie znowu się powiększył. Tym razem mazowiecki konserwator prof. Jakub Lewicki postanowił objąć ochroną budynek przy Oliwskiej 14, należący dawniej do Warsztatów Kolei Nadwiślańskiej. Czy to jest zabytek? "Zaskakuje swoją historią" Czy to jest zabytek? "Zaskakuje swoją historią"
Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu chce objęcia ochroną konserwatorską dawnego Domu Dozorców, stojącego naprzeciwko Cmentarza Bródnowskiego.
Został on wzniesiony w związku z budową linii z mazowieckiej Mławy do wołyńskiego Kowla, w ramach ogromnej prywatnej inwestycji na terenach ówczesnego Imperium Rosyjskiego.

Kolej Nadwiślańska w Warszawie

- Główna warszawska stacja kolejowa Kolei Nadwiślańskiej została zbudowana w 1880 roku na Pradze, w dzielnicy Pelcowizna, w rejonie obecnej ulicy Oliwskiej - pisze prof. Lewicki. - Teren warsztatów zamykał się między obecną Oliwską, Poborzańską i obecną Pożarową. W tym czasie na terenie stacji Praga wzniesiono zabudowania techniczne: parowozownie, zabudowania warsztatów kolejowych, magazyny i składy, a także budynki administracyjne. Odznaczały się one spójną stylistyką: były murowane z czerwonej cegły z elementami kamiennymi.

W 1897 roku Koleje Nadwiślańskie zostały przejęte przez Imperium Rosyjskie. Podczas I wojny światowej znaczna część taboru została wywieziona na wschód. W okresie II Rzeczypospolitej na stacji Praga działały warsztaty naprawcze parowozów osobowych i towarowych oraz wagonów towarowych. Ponadto była ona miejscem postoju i przygotowania taboru kolejowego i składów pociągów. Budynek przy Oliwskiej 14 pełnił najprawdopodobniej funkcję domu dla pracowników. Być może w pewnym okresie wykorzystywany był na potrzeby dyrekcji i biura warsztatów. W czasie II wojny światowej zakłady przejęli Niemcy.

Wstąp do księgarni

Kolej Nadwiślańska - co przetrwało do dziś?

- W drugiej połowie 1944 roku, w związku ze zbliżającym się frontem, wojsko niemieckie większość budynków warsztatów zaminowało i wysadziło w powietrze - pisze konserwator zabytków. - Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne przykłady zabudowy zespołu dawnej Kolei Nadwiślańskiej na stacji Praga, zlokalizowane głównie wzdłuż Oliwskiej pod numerami 9, 11B, 12 i 14. Ze względu na zniszczenie większości budynków współtworzących dawny zespół Warsztatów Kolejowych nie zdecydowano się na odbudowę warsztatów.

W czasach stalinizmu zachowane budynki kolejowe zostały zaadaptowane na funkcje mieszkalne i użytkowe, co często wiązało się z ich przebudową. Obiekt przy Oliwskiej 14 to jeden z nielicznych zachowanych przykładów zabudowy dawnych Warsztatów Kolei Nadwiślańskiej, które wzniesione zostały w drugiej połowie XIX wieku.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Ryszard Dąb-Rozwadowski

02.01.2021 14:43

Wspaniale! Kolejny dom przy Oliwskiej w rejestrze zabytków. Unikatowe miejsce kolejowe w mieście. Inne, niż wolskie "pięciochatki" i również warte ochrony.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025