Sto lat baptystów w Radości
10 marca 2021
Gdyby nie opór urzędników chcących koniecznie zalesiać teren, Kościół Chrześcijan Baptystów mógłby się dziś poszczycić piękną willą w stylu świdermajer.
Niby w Warszawie, a jednak w typowo podmiejskim otoczeniu, przy Szczytnowskiej działa Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne. Zabudowania powstawały w kilku etapach w latach 1989-2003, ale związki baptystów z Radością sięgają lat... dwudziestych XX wieku.
Baptyści w Radości
Baptyzm to odłam chrześcijaństwa, który narodził się w XVII wieku w Niderlandach i Anglii. Na ziemiach polskich pojawił się dwa stulecia później, początkowo wśród mniejszości niemieckiej. W niepodległej Polsce jednym z ośrodków baptystów stało się podwarszawskie letnisko Radość. W świdermajerze przy Szczytnowskiej prowadzone były kursy biblijne.
- Najpierw była to nieduża willa, którą nazwano Betel - czytamy na stronie ośrodka.- To tutaj odbywały się kolejne sobory Kościoła, kursy teologiczne, kursy nauczycieli szkółek niedzielnych. Było to również miejsce wakacyjnych spotkań dzieci i młodzieży.
Straciliśmy świdermajer
W czasie powstania warszawskiego w Radości przebywały m.in. rodziny przełożonych warszawskich zborów protestanckich. Zaraz po II wojnie światowej baptyści ze Szwecji organizowali tam akcję dożywiania polskich dzieci. Z czasem przedwojenny drewniany budynek został zastąpiony nową zabudową - bynajmniej nie z inicjatywy właścicieli, ale urzędników, którzy uparli się na zalesienie.
Dziś przy Szczytnowskiej działa Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne Kościoła Chrześcijan Baptystów - jedno z dwóch w Polsce seminariów protestanckich.
(dg)