REKLAMA

Wola

różne »

 

"Gotujcie na gazie". Na Woli rozbłyśnie neon

  11 stycznia 2021

alt='"Gotujcie na gazie". Na Woli rozbłyśnie neon'
źródło: PGNiG

Po 84 latach do krajobrazu Warszawy wróci hasło reklamowe z epoki sanacji. Umieszczenie go w oryginalnej lokalizacji nie wchodzi jednak w grę.

REKLAMA

"Gotujcie na gazie" - neon z takim właśnie hasłem można było oglądać w latach 1935-1937 na nieistniejącej już wilii Marconiego. Stojący na rogu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich budynek przetrwał II wojnę światową, ale został rozebrany w 1954 roku w związku z poszerzeniem ulicy. Jak prezentował się promujący kuchnie gazowe neon? Na archiwalnych, czarno-białych zdjęciach nie widać barw, ale historycy Warszawy podejrzewają, że był niebiesko-żółty. W takich właśnie kolorach zostanie odtworzony przez PGNiG.

Gotujcie na gazie

- Chcąc zachować ten mały, ale ważny dla nas wycinek historii polskiej reklamy, rozpoczęliśmy prace przygotowawcze do rekonstrukcji przedwojennego neonu - zapowiada państwowa firma. - Mamy nadzieję, że już za kilka miesięcy kopia "Gotujcie na gazie" rozświetli elewację jednego z zabytkowych budynków Gazowni Warszawskiej, w którym obecnie mieści się biuro obsługi klienta PGNiG Obrót Detaliczny przy Kasprzaka 25.

Kup bilet

Historia gazu w Warszawie

Pierwszą warszawską gazownię otworzyło w 1856 roku na Powiślu Niemieckie Kontynentalne Towarzystwo Gazowe. W pierwszej kolejności oświetlenie gazowe otrzymał uznawany za ścisłe centrum miasta plac Zamkowy, w drugiej - Bank Polski i warsztaty kolejowe. Istniejąca do dziś gazownia przy Kasprzaka (d. Dworskiej) powstała w roku 1888, również jako prywatna inwestycja zagraniczna. W latach 30. ubiegłego wieku, z których pochodzi neon "Gotuj na gazie", w kraju prowadzona była intensywna kampania społeczna zachęcająca do korzystania z gazowych kuchenek i bojlerów. Paliwa nie trzeba było importować z zagranicy, ponieważ Polska dysponowała własnymi złożami w dzisiejszym województwie podkarpackim i na terenach przyłączonych po II wojnie światowej do Ukrainy. Dziś, gdy coraz mniej nowych budynków jest wyposażonych w instalację gazową, neon na Woli będzie mieć znaczenie czysto sentymentalne.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# marcin_f

11.01.2021 19:39

Informacja o braku konieczności importu paliwa (gazu) i polach roponośnych na południowym wschodzie jest tu wtrącona bez sensu. Gaz (tzw. miejski lub świetlny) w gazowni wytwarzano z węgla i pary wodnej, gaz ziemny nie miał w tym udziału. Jako ciekawostkę dodam, że w 20-leciu międzywojennym gaz ziemny dostarczano rurociągiem do Centralnego Okręgu Przemysłowego, ale do Warszawy dotarł dopiero w latach 70. ub. w..

# wwa

11.01.2021 20:49

Jeden z przedwojennych dyrektorów Gazowni przy ul. Dworskiej przebywając w stanie nietrzeźwym w Adrii przedstawiał się gościom - Jestem dyrektorem gazowni dlatego jestem na gazie.

# ddd

17.01.2021 09:31

Dla mnie to niepotrzebny wydatek. W wielu nowych blokowiskach mieszkańcy nie mają możliwości gotować "na gazie", ponieważ instalacji gazowych w budynkach nie ma. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle, ale takie są fakty.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy