REKLAMA

Wola

różne »

 

"Gotujcie na gazie". Na Woli rozbłyśnie neon

  11 stycznia 2021

alt='"Gotujcie na gazie". Na Woli rozbłyśnie neon'
źródło: PGNiG

Po 84 latach do krajobrazu Warszawy wróci hasło reklamowe z epoki sanacji. Umieszczenie go w oryginalnej lokalizacji nie wchodzi jednak w grę.

REKLAMA

"Gotujcie na gazie" - neon z takim właśnie hasłem można było oglądać w latach 1935-1937 na nieistniejącej już wilii Marconiego. Stojący na rogu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich budynek przetrwał II wojnę światową, ale został rozebrany w 1954 roku w związku z poszerzeniem ulicy. Jak prezentował się promujący kuchnie gazowe neon? Na archiwalnych, czarno-białych zdjęciach nie widać barw, ale historycy Warszawy podejrzewają, że był niebiesko-żółty. W takich właśnie kolorach zostanie odtworzony przez PGNiG.

Gotujcie na gazie

- Chcąc zachować ten mały, ale ważny dla nas wycinek historii polskiej reklamy, rozpoczęliśmy prace przygotowawcze do rekonstrukcji przedwojennego neonu - zapowiada państwowa firma. - Mamy nadzieję, że już za kilka miesięcy kopia "Gotujcie na gazie" rozświetli elewację jednego z zabytkowych budynków Gazowni Warszawskiej, w którym obecnie mieści się biuro obsługi klienta PGNiG Obrót Detaliczny przy Kasprzaka 25.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Historia gazu w Warszawie

Pierwszą warszawską gazownię otworzyło w 1856 roku na Powiślu Niemieckie Kontynentalne Towarzystwo Gazowe. W pierwszej kolejności oświetlenie gazowe otrzymał uznawany za ścisłe centrum miasta plac Zamkowy, w drugiej - Bank Polski i warsztaty kolejowe. Istniejąca do dziś gazownia przy Kasprzaka (d. Dworskiej) powstała w roku 1888, również jako prywatna inwestycja zagraniczna. W latach 30. ubiegłego wieku, z których pochodzi neon "Gotuj na gazie", w kraju prowadzona była intensywna kampania społeczna zachęcająca do korzystania z gazowych kuchenek i bojlerów. Paliwa nie trzeba było importować z zagranicy, ponieważ Polska dysponowała własnymi złożami w dzisiejszym województwie podkarpackim i na terenach przyłączonych po II wojnie światowej do Ukrainy. Dziś, gdy coraz mniej nowych budynków jest wyposażonych w instalację gazową, neon na Woli będzie mieć znaczenie czysto sentymentalne.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# marcin_f

11.01.2021 19:39

Informacja o braku konieczności importu paliwa (gazu) i polach roponośnych na południowym wschodzie jest tu wtrącona bez sensu. Gaz (tzw. miejski lub świetlny) w gazowni wytwarzano z węgla i pary wodnej, gaz ziemny nie miał w tym udziału. Jako ciekawostkę dodam, że w 20-leciu międzywojennym gaz ziemny dostarczano rurociągiem do Centralnego Okręgu Przemysłowego, ale do Warszawy dotarł dopiero w latach 70. ub. w..

# wwa

11.01.2021 20:49

Jeden z przedwojennych dyrektorów Gazowni przy ul. Dworskiej przebywając w stanie nietrzeźwym w Adrii przedstawiał się gościom - Jestem dyrektorem gazowni dlatego jestem na gazie.

# ddd

17.01.2021 09:31

Dla mnie to niepotrzebny wydatek. W wielu nowych blokowiskach mieszkańcy nie mają możliwości gotować "na gazie", ponieważ instalacji gazowych w budynkach nie ma. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle, ale takie są fakty.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA