REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Warszawa oddaje tramwaje Ukraińcom

  23 lutego 2023

Warszawa oddaje tramwaje Ukraińcom
źródło: UM Warszawa

Ukraiński Konotop otrzyma nieużywane już warszawskie tramwaje. Warszawski samorząd za darmo przekazuje wagony, które są wycofywane z ruchu w związku z dostawami składów firmy Hyundai Rotem. Na Ukrainę zostało już wysłanych sześć spośród 23 wagonów serii 105N.

REKLAMA

O pomoc do Tramwajów Warszawskich zwrócił się Artem Semenichin, mer miasta Konotop w obwodzie sumskim. Na Ukrainę pojadą popularne w Polsce wysokopodłogowe "stopiątki".

Tramwaje dla Ukrainy

"To egzemplarze, które do niedawna jeździły po mieście i które są wycofywane w związku z dostawami niskopodłogowych hyundaiów. Dlaczego tak mało tramwajów niskopodłogowych na linii 22? Dlaczego tak mało tramwajów niskopodłogowych na linii 22?
Linia tramwajowa 22 jest ważna dla mieszkańców Bielan i Woli. Jej pasażerowie uważają, że obsługuje ją dużo przestarzałych składów. Osoby niepełnosprawne, ograniczone ruchowo, seniorzy czy matki z dziećmi oczekują tramwajów niskopodłogowych. Co na to warszawski ratusz?
W sumie do przekazania wytypowano 23 wagony" - informuje warszawski samorząd.

Pojazdy były sukcesywnie odstawiane na tramwajowy plac załadunkowy przy Obozowej, gdzie czekały na transport do Konotopu. Zanim jednak wagony 105N zasilą tamtejszy tabor, zostaną na Ukrainie przebudowane, by móc jeździć po szynach o rozstawie 1520 mm, stosowanym w miejscach, gdzie docierała władza Imperium Rosyjskiego lub ZSRR. W Warszawie rozstaw szyn zmieniono na europejski w latach 1945-1948, gdy odbudowywano sieć tramwajową po II wojnie światowej.

Wstąp do księgarni

Ulica Warszawska na Ukrainie

Tramwaje przeznaczone dla Konotopu mer Semenichin oglądał 8 lutego podczas wizyty w Warszawie. W środę 22 lutego pierwszych sześć wagonów zostało załadowanych na auta ciężarowe.

Konotop jest zamieszkiwany przez ok. 85 tysięcy osób. Tramwaje kursują tam od 1949 roku, a długość sieci z trzema liniami wynosi niecałe 29 kilometrów. Po mieście kursuje tylko kilka tramwajów wyprodukowanych w latach osiemdziesiątych w ZSRR i Czechosłowacji. W ramach podziękowania za dary konotopski samorząd przemianował jedną z ulic na Warszawską.

(jok)

.
 

Komentarze (1)

# Tęczowy Pride Juzwa

23.02.2023 20:07

Niech dobrze służą. Sława Ukrainie!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA