REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Warszawa odda pociągi za 40 mln zł. Trafią na Ukrainę

  21 marca 2023

Warszawa odda pociągi za 40 mln zł. Trafią na Ukrainę
źródło: UM Warszawa

Warszawski samorząd nie zamierza sprzedawać wycofywanych z użytku pociągów metra firmy Mietrowagonmasz. W zamian podpisał z samorządem Kijowa porozumienie w sprawie przekazania do stolicy Ukrainy aż sześćdziesięciu pociągów z serii 81. Łącznie będzie to 60 wagonów o wartości ponad 40 milionów złotych.

REKLAMA

Strona ukraińska otrzyma rosyjskie wagony serii 81 praktycznie bezpłatnie; po stronie naszych południowo-wschodnich sąsiadów będzie m.in. organizacja transportu. Kolej w ruinie. PKP wycina kursy SKM i Kolei Mazowieckich do 14 kwietnia Kolej w ruinie. PKP wycina kursy SKM i Kolei Mazowieckich do 14 kwietnia
Prośby warszawskiego i mazowieckiego samorządu poszły na marne. W związku z remontem dworca Warszawa Zachodnia PKP Polskie Linie Kolejowe postanowiły arbitralnie wyciąć mnóstwo połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Sytuacja ma wrócić do normy dopiero po Wielkanocy.

Warszawa oddaje pociągi

"Przed podróżą do Kijowa z wagonów zdemontowane zostaną m.in. czujniki systemu ograniczenia prędkości, rejestratory zdarzeń, aparatura do radiołączności i inne urządzenia, które nie są wykorzystywane w kijowskim metrze. Na czas przejazdu zostaną zdjęte również lusterka i odbieraki prądu (z szyn prądowych), aby nie uległy uszkodzeniu" - zapowiada warszawski ratusz.

Pociągi serii 81 były produkowane dla Warszawy od 1989 roku. Służyły pasażerom od otwarcia linii M1, a nawet wcześniej, gdy organizowano dni otwarte z przewozami okolicznościowymi. Jako pierwszy na trasę ruszył - ze stacji Wilanowska w kierunku Politechniki - pojazd numer 03. Składał się z trzech wagonów o numerach 005, 406, 006, a inauguracyjny przejazd składu odbył się 7 kwietnia 1995 roku.

Wstąp do księgarni

Dary dla Ukrainy

Wszystkie z przygotowywanych do wysyłki wagonów posiadają aktualne świadectwa sprawności technicznej. Ostatnie naprawy tego typu wagonów odbywały się w latach 2017-2022. Poszczególne pociągi tej serii mają przejechane od 1,18 do nawet 2,43 mln kilometrów.

W sezonach zimowych wagony metra serii 81 zmieniały się w pociągi świąteczne. Wielokrotnie brały też udział w ćwiczeniach strażaków i jednostek antyterrorystycznych, zarówno na stacjach, jak też w tunelach warszawskiego metra. W związku z wysyłką wagonów do Kijowa już wkrótce Metro Warszawskie planuje zaprosić wszystkich chętnych do wzięcia udziału w ostatnim, pożegnalnym przejeździe składem numer 7.

(jok)

.
 

Komentarze (4)

# Ksiegowy

22.03.2023 09:28

A po co to ostatnie zdanie p. Redachtorze?

# Zeszytowy

22.03.2023 16:55

#Ksiegowy napisał(a) 22.03.2023 09:28
A po co to ostatnie zdanie p. Redachtorze?
Może... Żeby poinformować czytelników?

# aja

23.03.2023 03:41

A ja bym wolał się dowiedzieć kto finansuje taką anty-ukraińską kampanię. Kto może wam płacić pieniądze za to żeby stać po rosyjskiej stronie tego konfliktu? To bym się wolał dowiedzieć

REKLAMA

# FanUA

23.03.2023 18:30

Ile będzie nas kosztować cło do zapłacenia jak z czołgami?
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA