Elektryczną hulajnogą po drodze rowerowej. Nowe prawo wchodzi w życie
19 kwietnia 2021
Ważne zmiany dla użytkowników e-hulajnóg. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym.
Trzy lata po upowszechnieniu się w Warszawie elektrycznych hulajnóg politykom wreszcie udało się uwzględnić je w przepisach ruchu drogowego. 15 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, na mocy której zalegalizowany został ruch e-hulajnóg i podobnych pojazdów po drogach rowerowych.
Którędy jechać hulajnogą?
Do tej pory osoby używające elektrycznych hulajnóg były uznawane za pieszych. Teoretycznie powinny korzystać z chodników, ale w praktyce jeździły głównie po drogach rowerowych. Teraz przepisy będą zupełnie inne.
- Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z 1) drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych lub pasa ruchu dla rowerów (jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić), 2) jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, 3) chodnika lub drogi dla pieszych, wyjątkowo, gdy chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów - wylicza Kancelaria Prezydenta RP.
Innymi słowy: miejsce elektrycznej hulajnogi jest teraz zasadniczo na drodze rowerowej lub pasie rowerowym. Jeśli ich nie ma, wszystko uzależnione jest od limitu prędkości obowiązującego na jezdni. Jeśli ograniczenie wynosi 20-30 km/h, korzystamy z jezdni. Jeśli jest wyższe, jedziemy po chodniku z prędkością idącej osoby.
Jak parkować hulajnogę?
- Ustawa wprowadza także regulację dotyczącą dopuszczenia postoju hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym - pisze Kancelaria Prezydenta RP. - W przypadku braku takiego miejsca hulajnogi muszą być pozostawione jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi.
Osoby w wieku 10-18 lat, chcące kierować elektryczną hulajnogą muszą teraz posiadać kartę rowerową albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10 roku życia mogą jeździć hulajnogą elektryczną tylko w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłego.
Zmiany w prawie wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu.
(dg)