REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Na rolkach po drodze rowerowej. Ważne zmiany w prawie

  23 kwietnia 2021

alt='Na rolkach po drodze rowerowej. Ważne zmiany w prawie'

Zgodnie z obecnymi przepisami miejsce rolkarza jest wyłącznie na chodniku. Lada moment to się zmieni.

REKLAMA

Według aktualnego prawa o ruchu drogowym rolkarz jest pieszym, więc jazda na rolkach po drodze rowerowej czy jezdni jest zabroniona. W rzeczywistości przepisy te nie są przestrzegane ani egzekwowane. W ciepłą sobotę czy niedzielę na drogach rowerowych w Warszawie regularnie można spotkać łamiących prawo rolkarzy, którzy zazwyczaj nie reagują nawet na dzwonek roweru i nie chcą zjechać na chodnik.

Co to jest urządzenie wspomagające ruch?

Zgodnie z podpisaną już przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacją prawa o ruchu drogowym rolkarz to osoba korzystająca z urządzenia wspomagającego ruch. Do tej samej kategorii zaliczeni zostali użytkownicy wrotek, deskorolek i hulajnóg bez silnika elektrycznego.

Nowe prawo nadaje im znacznie więcej przywilejów, niż mają rowerzyści. Jazda rowerem po chodniku jest dziś z zasady zabroniona, nawet jeśli jedziemy z prędkością pieszego i ustępujemy wszystkim pierwszeństwa. Tymczasem jazda po chodniku na rolkach - pod tymi samymi warunkami - będzie całkowicie legalna. Co więcej, nowe prawo zezwala na jazdę po drodze rowerowej rolkarzowi poniżej dziesiątego roku życia, podczas gdy jego rówieśnika na rowerze bezwarunkowo odsyła na chodnik.

Wstąp do księgarni

Rolkarze na drogach rowerowych

- Kierujący urządzeniem wspomagającym ruch jest obowiązany korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów - informuje Kancelaria Prezydenta RP. - Ponadto osobę tę na drodze dla rowerów obowiązuje ruch prawostronny. Obowiązek ten nie dotyczy poruszania się w strefie zamieszkania, bowiem w strefie tej osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch będzie mogła korzystać z całej szerokości drogi i będzie miała pierwszeństwo przed pojazdem. Natomiast podkreślenia wymaga, że w strefie zamieszkania pieszy ma pierwszeństwo zarówno przed pojazdem, jak i przed osobą poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.

Zmiany w prawie wejdą w życie "po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia", co oznacza, że dokładna data nie jest jeszcze znana.

(dg)

REKLAMA

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (1)

# Ernie

26.04.2021 16:35

Gdyby wszyscy byli rozsądni, przytomni i życzliwi, takie przepisy byłyby formalnością. Niestety na naszych drogach rowerowych, chodnikach, ulicach dominuje zdziczenie i panoszenie się. Rozpychanie się łokciami, wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie na czwartego, oślepianie źle ustawionym światłem albo jazda w ogóle bez oświetlenia. A wystarczyłoby ochłonąć i wziąć pod uwagę, że nie jest się jedynym użytkownikiem infrastruktury, no i spojrzeć na innych trochę życzliwiej, o.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni